NezařazenéOdpovědná rodinaOdpovědný život

10 lidských jídel, které psi smí a 5 těch, které by nikdy neměli jíst

Na farmářském trhu jsme potkali páníčka, který krmil svého hafana čokoládovým dortem. Odhlédnu-li od toho, že dort byl bio, tudíž v ceně kompletního oběda, zarazila mě hlavně ta čokoláda. Jsou totiž lidská jídla, které psům neuškodí, ale právě čokoláda (a čtyři další) je může i zabít.

1. Burákové máslo:

Dát psovi občas trochu nesoleného burákového másla je v pořádku. Je to skvělý zdroj proteinů a pro psy zdravých tuků – nehledě na to, že přitom uděláte několik nechutně roztomilých fotek.

2. Jogurt:

Obsahuje hodně proteinů a vápníku, proto je bílý jogurt pro psy ideální pochoutka, zvlášť pokud trpí zácpou. Přednost mají samozřejmě jogurty bez přidaného cukru nebo umělých sladidel (ale to i pro vás).

3. Ovesná kaše:

Je v ní hodně vlákniny, takže třeba psům s nepravidelným zažíváním vyloženě prospěje. Zdravá je i pro pejsky s alergií na pšenici. Podávejte jim ji vařenou a neoslazenou.

4. Kuře:

Jestli váš pes potřebuje dodat proteiny, připravte mu uvařené, neokořeněné kuřecí maso. Je to ideální záskok za hotové kupované psí jídlo.

5. Losos:

Omega-3 mastné kyseliny prospívají nejen lidem, ale i psům. Tak jim občas do misky dopřejte trochu vařeného lososa pro zdravější a lesklejší srst.

6. Brokolice:

Tahle zelenina je bohatá na vitaminy a pro psy představuje výživovou bombu. Nicméně by neměla zabírat víc jak deset procent jejich jídla, protože nadýmá a mohla by jim podráždit zažívací trakt.

7. Dýně:

Psovi můžete naservírovat dýni vařenou i syrovou jako zdroj vlákniny a vitaminu A. Hodí se hlavně při zažívacích obtížích.

8. Zelené fazolky:

Jsou zdravé a mají málo kalorií. Vašemu psovi dodají železo a spoustu vitaminů. Podávejte mu je pouze čerstvé, a pokud jsou sterilované, tak jedině ty bez soli.

9. Tvaroh:

Obsahuje hodně vápníku a proteinů, takže psům rozhodně prospívá. Vyhněte se mu jedině tehdy, pokud váš pes špatně tráví mléčné výrobky.

10. Mrkev:

Nízkokalorická zeleniny s vysokým obsahem vlákniny a vitaminů krásně křupe a je zdravá i pro zuby vašeho psího kamaráda.

Zakázaná pětka

Čokoláda: Oblíbená lidská dobrota obsahuje stimulant podobný kofeinu – metylxantin. Pokud ho pes pozře ve větším množství, může u něj způsobit zvracení, průjem, srdeční arytmii, kolaps, dokonce i smrt.

Hroznové víno a rozinky: Pro lidi je to zdravé ovoce, ale pro psy je toxické – může u nich způsobit selhání ledvin.

Cibule: Lidi pouze rozpláče, ale psům může vážně ublížit, protože poškozuje jejich červené krvinky.

Avokádo: Jeho listy, plody, pecka i kůra obsahují toxin persin, ze kterého je psům špatně od žaludku a způsobuje dýchací obtíže.

Alkohol: I malé množství alkoholického nápoje může psa vážně otrávit. Může následovat zvracení, kolaps a dokonce i smrt.

(Převzato z webu mnn.com)

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Světlušky svítí čelovkami z chráněných dílen

Následující článek

Škola tejpování

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.