Odpovědné zálibyOdpovědný životTechnologie pro životTémataŽivotní prostředí

18 způsobů, jak využít sáčky se silikagelem

Jsou všude, stejně jako pověstní trpaslíci. Malé sáčky pohlcující vlhkost na vás vypadávají z nových bot, z vitamínů, z elektroniky. Je jich tolik, že člověka nutně napadne – nešlo by je použít znovu? 

Silikagel je granulovitá, pórovitá forma oxidu křemičitého, která snadno absorbuje vodu. Silikagel může snížit relativní vlhkost uzavřeného systému až na 40 %. Po nasycení vodou může být znovu vysušen ohřátím na 120˚ – 150˚ C. Třeba v troubě na pečicím papíře. Je netoxický, nehořlavý a chemicky vysoce inertní.

ČTĚTE: LAVIČKY NEBO VÁNOČNÍ STROM Z PET LÁHVÍ. V RUKOU ARCHITEKTŮ Z ČVUT DOSTÁVÁ ODPAD NOVÝ SMYSL

Někdy je silikagel dodáván s příměsí indikátoru vlhkosti, který změní barvu poté, když je silikagel vlhký. Běžný silikagel pojme množství vody odpovídající přibližně 20 % jeho hmotnosti.

Přestože ho lze poměrně snadno revitalizovat a znovu použít, nedokázala jsem najít firmu, která by třeba sáčky vykupovala a recyklovala ve velkém. Takže pro vás mám alespoň tipy, jak můžete šikovné kuličky pohlcující vlhkost využít znovu doma nebo v dílně.

 • Pokud máte doma střelnou zbraň, uložte sáček do jejího pouzdra nebo krabice.
 • Silikagel ochrání i důležité dokumenty – přiložte ho do složky k papírům, u kterých byste neradi, aby se poničily vlhkostí.
 • Stejně funguje i na fotky. Vložte sáček do alba, do krabice, nebo ho můžete nalepit zezadu na rámeček s obrázkem či fotkou.
 • Použijte ho i do pouzdra k fotoaparátům nebo filmu. Zvlášť pokud fotíte v chladu a hrozí, že se zarosí optika.
 • Silikagel v krabici s nářadím zabrání rzi zničit vaše věrné pomocníky.
 • Umí také vysušit květiny.
 • Umístěte ho k semínkům, aby je nenapadla plíseň.
 • Mezi dvojitými okny zabrání jejich zarosení.
 • Vysuší elektroniku, která se vám omylem namočila. Mobilní telefon ani tablet, který vám spadnou do vody, nezapínejte, vyndejte z něj baterii a paměťovou kartu a uložte ho do uzavřeného pytlíku nebo krabice se silikagelem. Nechte vyschnout alespoň přes noc.
 • Silikagel zpomaluje stárnutí stříbra. Uložte jej k příborům i šperkům.
 • Mechanici radí umístit silikagel do motorů aut, která dlouho stojí někde uskladněná.
 • Vadí vám, že krmení pro psy a kočky koupené ve velkých pytlích po čase navlhne a slepí se? Přesypejte je do uzavíratelného plastového kyblíku a na jeho víko zespoda přilepte pytlíček se silikagelem.
 • Rozstřihněte pytlíček a nechte kuličky nasáknout parfémem – máte domácí pot pourri.
 • Používejte do zavazadel při cestování do zemí s vysokou vlhkostí vzduchu.
 • Vložte pytlíky se silikagelem do kapes kožených oděvů ve skříni. To samé platí pro boty a kabelky.
 • Rezavějí vám čepelky na holení? Skladujte je v zavírací krabičce se silikagelem.
 • Silikagel udrží v suchu i vaše videokazety.
 • Do tubičky od celaskonu, která má ve víčku kuličky silikagelu, si táborníci dávají sůl, cukr a další věci, které mají zůstat suché.

A jedna nevydařená zkušenost: Dávat balíčky se silikagelem do kešek se neosvědčilo, protože krabičky se neustále otevírají a nejsou tedy uzavřeným systémem. Navíc, pokud se sáček roztrhne a silikagel vysype do krabičky, silně zapáchá.

ČTĚTE: EKOLOGICKÉ BYDLENÍ: VODA Z PRAČKY NEODTEČE DO KANÁLU, V NOVÉM DOMĚ JI ZNOVU VYUŽIJÍ

Pozor, nebezpečí!

Při vdechnutí může silikagel vysušit nebo podráždit sliznice nosu a krku. Mezi další rizika vdechnutí patří kašel, dušnost a bolest v krku. Vždy pracujte se silikagelem v dobře větrané místnosti. Jakmile přetrvávají obtíže po nadýchání se, i když jste vyšli na čerstvý vzduch, vyhledejte lékaře.

Při dlouhém styku s kůži způsobí silikagel podráždění a vysušení. Při manipulaci s ním si chraňte ruce rukavicemi a po práci si umyjte ruce vodou a mýdlem.

Požití silikagelu není smrtelně nebezpečné, ale jde o chemickou látku, která není určená ke konzumaci. Pokud nějaký silikagel spolknete, vypijte několik sklenic vody, aby se nasytil. V případě obtíží vyhledejte lékaře.

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

7 nejlepších evropských hotelů pro rodiny, sportovce i požitkáře, které vybrali čtenáři portálu o cestování

Následující článek

Poctivá zmrzlina, která překvapí chutí a potěší alergiky, vegany i ty, co chtějí hubnout

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.