Odpovědná rodinaOdpovědný životZdravý životní styl

3 jednoduché recepty na výrobu domácí zubní pasty

Proč bychom to asi tak dělali, když si ji můžeme koupit v drogerii? Jednak proto, že ušetříme a hlavně nebudeme na zuby patlat syntetiku, kterou komerční pasty často obsahují. A ve finále taky zjistíme, že je skoro fuk, co si dáme na kartáček, hlavní je správné čištění.

Vždycky jsem si myslela, že čím víc bude mít zubní pasta fluoru, tím zdravější a pevnější zuby mít budu. No, možná na tom fluoru něco je, ale nebude to tak žhavé. Výrobci past mě asi ukamenují, ale tuhle jsem si přečetla docela děsivý článek profesorky Anny Strunecké o tom, jak moc může být fluoridová suplementace nebezpečná. A že toxický účinek fluoru v lidském těle není zanedbatelný. Prostě fluorid je skrytá biologická bomba. Kromě fluoridu najdete v běžných zubních pastách taky hydroxid sodný, laurylsuflát sodný, oxid titaničitý, umělá sladidla a třeba i triklosam – to zní přece děsivě. Že bez toho nebudeme mít zdravé zuby? Blbost. Hlavní je, jak si je čistíme. Můj šedesátiletý strýc si například už deset let zuby nečistil pastou. Používá ale pravidelně kartáček, mezizubní kartáčky a nitě, a jeho chrup je bez kazů. Jo, a z pusy mu netáhne, pokud by vás to zajímalo. Možná je načase zkusit to taky – nebo si aspoň vyrobit svoji vlastní pastu.

 

Jednoduchá zubní pasta

Tento recept vymyslela Stephanie Tourles, certifikovaná aromaterapeutka a uveřejnila ho ve své knize „Organic Body Care recipes“. Návod je určen pro výrobu jedné dávky, to abyste si nejprve vyzkoušeli, jestli vám bude vyhovovat a hlavně chutnat.

Budete potřebovat:

1 čajovou lžičku jedlé sody

½ lžičky mořské soli (jemně mleté)

1 kapku máty peprné, hřebíčku nebo citronu (koupíte jako esenciální olej)

Pár kapek vody

Postup:

Smíchejte všechny ingredience v misce a důkladně promíchejte, dokud se nevytvoří hustá pasta. Potom aplikujte jako obvykle na kartáček a můžete začít s čištěním.

 

Éterický olej z máty peprné. www.nobilis.cz

Éterický olej z máty peprné. www.nobilis.cz

Veganská zubní pasta

Spousta komerčních zubních past obsahuje glycerin, aby se zachovala struktura. Není-li ale výslovně uvedeno jinak, pak jde o glycerin živočišného původu. Pokud si chcete vyrobit veganskou pastu bez glycerinu, zde je návod:

Budete potřebovat:  

2 lžičky rostlinného glycerinu

4 lžíce jedlé sody

1/2 lžičky guarové gumy (získává ze semen rostliny podobné fazoli, ve vodě tvoří silně viskózní roztok i bez zahřívání, takže se využívá jako zahušťovadlo a stabilizátor v potravinách)

8 lžic vody

5 kapek máty peprné, hřebíčku nebo citronu (opět v podobě esenciálního oleje)

Postup:

Všechny složky kromě esenciálních olejů dejte do hrnce a vařte je na mírném ohni po dobu 5 minut. Pečlivě míchejte, dokud nevznikne pastovitá struktura. Pak ochlaďte, přidejte esenciální oleje a uchovejte ve sterilní nádobě při pokojové teplotě. Používejte jako obvykle.

 

Guarová guma, která slouží k zahuštění. http://www.astevia.cz/

Guarová guma, která slouží k zahuštění. www.astevia.cz

Kokosová zubní pasta

Místo glycerinu se používá kokosový olej. Kokosová chuť a esenciální oleje by měly zamaskovat chuť peroxidu vodíku a jedlé sody, ale můžete taky přidat pár kapek stévie, jestli máte raději sladší pastu.

Budete potřebovat:

6 čajových lžiček jedlé sody

¼ lžičky peroxidu vodíku

2 lžíce kokosového oleje (dost teplého, aby byl tekutý)

10 kapek máty peprné, hřebíčku nebo citronu

Postup:

Jedlou sodu dejte do misky, přidejte ostatní přísady a míchejte, dokud nedosáhnete správné textury. Pokud chcete chuťově více výraznou pastu, přimíchejte esenciální oleje. Skladujte v neprůhledné nádobě (nezbytné pro ochranu peroxidu vodíku).

 

Kokosový olej, který dodá pastě příjemnou chuť. www.superpotravina.cz

Kokosový olej, který dodá pastě příjemnou chuť. www.superpotravina.cz

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

10 nejromantičtějších míst na světě

Následující článek

Když někoho vážně baví sbírat odpad

Ivana Ašenbrenerová

Ivana Ašenbrenerová

Pracovala v Mladém světě, v časopise Maminka či Marianne.cz. Je autorkou knihy Co dělat, když dítě, spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a Velké knihy o mateřství. Zajímá se o zdravý životní styl, alternativní medicínu, psychologii a vše, co je mezi nebem a zemí. Jako typický Blíženec ráda mluví, směje se a bez humoru si neumí představit život. Nejraději relaxuje při čtení, hudbě, vaření, na kole nebo s kamarádkami. Má tři syny, díky kterým každý den zjišťuje, že mateřství je úžasné dobrodružství, které nikdy nekončí.