Editorský výběrOdpovědná rodinaOdpovědné zálibyOdpovědný životTémataZdravý životní stylŽivotní prostředí

6 tipů na nejlepší rodinnou zimní dovolenou. Tam, kde se k přírodě chovají vlídně

Vybrali jsme pro vás nejlepší tipy na zimní střediska v Evropě, kde si zaručeně užijete, i když se sněhem to letos při pohledu z okna vypadá hodně špatně. Radost z pohybu v přírodě vám přitom nebude kazit pocit, že ji ničíte. Areály, které jsme pro vás vybrali, se totiž snaží o co největší šetrnost ke svému okolí.

Vybrali jsme pro vás horské destinace, které se báječně hodí pro zimní dovolenou (nejen) s dětmi, některé jsou vlídné i k seniorům, a navíc jsou všechny spravovány odpovědně k okolní přírodě.

ČTĚTE: 7 NEJLEPŠÍCH EVROPSKÝCH HOTELŮ PRO RODINY, SPORTOVCE I POŽITKÁŘE, KTERÉ VYBRALI ČTENÁŘI PORTÁLU O CESTOVÁNÍ

Vleky vyjíždějí, až když se objeví první lyžař, do umělého sněhu nepřidávají žádné chemikálie a jídlo vám naservírují v bio kvalitě. Tato místa si užijete, i kdybyste náhodou o lyže nestáli, nebo sníh letos definitivně došel…, každé má svou specialitu, kterou jinde budete jen těžko hledat.

1. Pro ty, kteří chtějí mít čisté svědomí
Karersee/Carezza – Jižní Tyrolsko – Itálie

Těžko bychom totiž mezi lyžařskými středisky hledali vhodnějšího kandidáta na titul "město obnovitelných zdrojů". Právě z nich - z vody a slunce - Carezza získává většinu energie na svůj provoz. Foto:

Umělý sníh se v Carezze dosud vyrábí výhradně z přírodních zdrojů, tedy z vody a vzduchu, bez přidaných chemikálií. Foto: horské středisko Carezza

Jen dvacet minut jízdy od jihotyrolské metropole Bolzano, kam mimochodem můžete vyrazit do Archeologického muzea za mumií pravěkého horala Otziho, leží horské středisko Carezza.

41 kilometrů lyžařských tratí všech obtížností, které obsluhuje 16 moderních vleků a lanovek, zdaleka není to jediné, čím Carezza budí pozornost. A není to ani impozantní skalní masiv Latemar, pod kterým leží a na který po celý den pouští slunce své barevné kino.

Těžko bychom totiž mezi lyžařskými středisky hledali vhodnějšího kandidáta na titul “město obnovitelných zdrojů”. Právě z nich – z vody a slunce – Carezza získává většinu energie na svůj provoz.

Majitelem lyžařského areálu je Georg Eisath, technik, který na počátku 80. let minulého století vymyslel sněžná děla TechnoAlpine. Jako konstruktér sněžných děl Eisath dbá na to, aby zasněžování bylo co nejefektivnější. Sníh se tu dosud vyrábí výhradně z přírodních zdrojů, tedy z vody a vzduchu, bez přidaných chemikálií.

Šetří i při úpravě sjezdovek, aniž by to ovšem bylo na jejich kvalitě jakkoli poznat. Pečlivě ale sleduje, jakou rychlostí rolby jedou či kolikrát přejedou které místo, a z výsledků pak optimalizuje provoz rolb na nejvhodnější rychlost a nejnižší spotřebu.

Ohleduplnost k životnímu prostředí se tu projevuje i v takových maličkostech, jako je spouštění vleků a lanovek: vyjedou, až když se objeví první lyžař, ne dříve.

Středisko nabízí lyžařům veškeré služby a zážitky jako jiné alpské rezorty. Navíc ale i čisté svědomí, že kvůli naší zimní zábavě netrpí nad nutnou míru okolní příroda.

2. Pro ty, kterým chutná příroda na talíři
Zillertal – Tyrolsko – Rakousko

Kousek ze života, jehož rytmus určuje příroda, mohou návštěvníci poznat na veřejně přístupné salaši Erlebnis Sennerei v Mayrhofenu. Foto: Erlebnis Sennerei

Kousek ze života, jehož rytmus určuje příroda, mohou návštěvníci poznat na veřejně přístupné salaši Erlebnis Sennerei v Mayrhofenu. Foto: Erlebnis Sennerei

Vůbec největší lyžařské údolí na světě s nejdelší sjezdovkou v Rakousku se na už delší dobu zaměřuje nejen na zážitky z lyžování, ale také na ty gastronomické se značkou bio.

V tomhle ohledu se Zillertal dokonce pasoval do role jakéhosi průkopníka: nikde jinde totiž zřejmě není hustota ekologických zemědělců tak vysoká jako tady.

Kolem čtyřiceti procent všech zemědělců tu pracuje v souladu s koloběhem přírody. Mnohdy to s sebou nese vysoké náklady navíc – jako třeba tradiční sušení sena, pro které se rozhodlo 380 zdejších sedláků.

V Zillertale pochází mléko od krav, které se živí jen čerstvou trávou na alpských pastvinách, kterým se v Rakousku říká Alm. Jejím vystupňováním je „Hochalm“ – to je pastvina mezi vrcholky hor a nebem, která leží velmi vysoko v horách a často bývá i velmi strmá. Krávy se sem vyhánějí na jaře a teprve koncem podzimu jsou stahovány dolů do údolí.

Místní chléb, sýr, špek, mléko či vyhlášené pálenky a dobroty z nich vyrobené mohou lyžaři ochutnat ve zdejších stylových restauracích. Kousek ze života, jehož rytmus určuje příroda, mohou návštěvníci poznat na veřejně přístupné salaši Erlebnis Sennerei v Mayrhofenu.

Hlavní program ovšem bude lyžování: sezónu trvající až do 10. dubna, 143 kilometrů sjezdovek, 51 lanovek a vleků v nadmořské výšce mezi 580 a 2 500 metry nad mořem.

Letos v létě přibyla nová sjezdovka – rekordmanka. Höhenfresser je nejdelší sjezdovka do údolí v Rakousku s rekordním převýšením 1 930 metrů. Spuštěn byl rovněž program Good Morning Skiing, který každou středu a neděli umožní zájemcům zažít východ slunce nad horami a vychutnat si sjezd po čerstvě upravené sjezdovce.

ČTĚTE: 10 NEJROMANTIČTĚJŠÍCH MÍST NA SVĚTĚ

Hlavní nástupní lanovky se v těchto dnech rozjíždějí už v 6.55 hodin. Pokud už máte koupenou dovolenou jinde, nezoufejte – podobný program jede také v jednotlivých areálech italského Trentina.

3. Pro ty, kteří se chtějí dívat kolem sebe
Paganella – Trentino – Itálie

Jezero Molveno bylo letos už podruhé za sebou oceněno jako "nejlepší italské jezero" hlavní italskou asociací na ochranu životního prostředí . Foto: horské středisko Molveno

Jezero Molveno bylo letos už podruhé za sebou oceněno jako “nejlepší italské jezero” hlavní italskou asociací na ochranu životního prostředí . Foto: horské středisko Paganello

Lyžařský areál na vysokých pláních Paganella je mezi českými lyžaři docela dobře známý: 50 kilometrů sjezdovek a skibusové propojení s dalšími obřími areály, jako jsou Madonna di Campiglio a Folgarida. Zasněžovací systém v této oblasti patří k nejlepším v celých Dolomitech.

Pokud si Paganello vyberete, ubytujte se v malé vesničce Molveno u stejnojmenného jezera. Nádavkem k lyžování dostanete nádherné přírodní, turisty nepříliš pošramocené prostředí a tomu odpovídající ceny.

Přitom centrum Molvena je díky přísným pravidlům regulující novou výstavbu prostě vkusné a jeho poloha na úpatí přírodního parku Brenta nabízí přímo malířské pohledy na masiv Brenty, odrážející se v zrcadle jezera Molveno.

To bylo letos už podruhé za sebou oceněno jako “nejlepší italské jezero” hlavní italskou asociací na ochranu životního prostředí Legambiente a italským turistickým klubem Touring Club. Ocenění je udělováno za pozornost věnovanou přírodě, umění, tradicím, etnogastronomii a zavádění zásad udržitelného cestovního ruchu.

Současně toto jezero již pošesté za sebou získalo ocenění „5 plachet“, udělované asociací Legambiente a klubem Touring Club za kvalitu a ochranu životního prostředí a péči věnovanou italským jezerům.

Pokud by se vám nechtělo do pět kilometrů vzdálené Paganelly, můžete využít i dvě poklidné sjezdovky přímo nad městečkem. Zážitek z lyžování bude zase trochu jiný.

4. Pro ty, kteří si chtějí bezpečně zkusit skialpinismus
Areches Beaufort – Savojsko – Francie

Tady si můžete vyzkoušet skialpinismus bez potřebných lavinových znalostí, takzvaný skitouring. Foto: Jana Patková

Tady si můžete vyzkoušet skialpinismus bez potřebných lavinových znalostí, takzvaný skitouring. Foto: Jana Patková

V téhle oblasti, jíž vévodí masiv Mt. Blancu, se doslova vyřádí celá rodina. Je tu přibližně 50 kilometrů sjezdovek spíše nezáludných a lehčích, snowboardisté mají k dispozici freestyle park. Okolím vede rovněž 35 kilometrů běžeckých tratí.

Co je ale na středisku nejlepší? Možnost vyzkoušet si skialpinismus bez potřebných lavinových znalostí, takzvaný skitouring. Pokud se totiž vydáte na skutečnou skialpinistickou túru, měli už byste být proškolení a zkušení v pohybu v neznámém terénu, případně zvolit horského vůdce jako doprovod, navíc musíte ovládat freestylový způsob lyžování, což zase není taková legrace. Skialpinistou se zkrátka člověk nestane z hodiny na hodinu.

V Areches Beaufort si ale můžete pocity člověka, který se nahoru dostane vlastní silou, vyzkoušet bez nebezpečí, že vás smete lavina, nebo že nedokážete sjet z místa, kam jste se s námahou vyškrábali. Tyčové značení, podobné tomu krkonošskému, vás zvlněným volným terénem vyvede až na horní konec té nejvyšší sjezdovky.

Když se ocitnete v sedle Col de la Forclaz (2 320 metrů), budete mít v nohách tisíc výškových metrů a v hlavě euforii. Pošlapete místy panenským sněhem, uvidíte Mt. Blanc jako na dlani a sjet dolů můžete pěkně po sjezdovce, žádný boj o život.

Až si tohle všechno užijete, nezapomeňte si koupit místní specialitu – Beaufortský sýr.

5. Pro ty, kteří mají strach o své děti
Tanvaldský Špičák – Jizerské hory – Česko

Tanvaldský Špičák – místo, kde se vám děti neztratí. Foto: archiv lyžařského střediska

Je tu mnohem méně společenských “atrakcí” než v nedalekém Harrachově, ale mnohem větší klid a pohoda. Snad proto, že divoké mladé partičky i snoby “stáhnou” krkonošská střediska a sem jezdí ti, kdo už to tu znají.

Vězte, že středisko v Jizerkách je přehledné – všechny sjezdovky vedou z vrcholu Tanvaldského Špičáku, kde je útulná restaurace a rozhledna. Větší děti tu tak rodiče klidně mohou nechat jezdit beze strachu, že by se jim ztratily, nahoru totiž trefí každý.

Celkem je tu něco přes osm kilometrů sjezdovek, tedy přibližně tolik, co v mnohem známějším Harrachově. Vloni byla otevřena sjezdovka nová, Kostelní. Měří 1 180 metrů a je skoro padesát metrů široká, jako dělaná pro rodiny s malými lyžaři. Ostatně její obtížnost je na hranici mezi modrou a červenou.

V areálu je ovšem i černá sjezdovka, i když není moc dlouhá. Rodiče i děti si mohou porovnat síly na úseku s brankami, kde je také časomíra. Tahle jednoduchá atrakce dokáže soutěživé typy zabavit na dlouhé hodiny! Areál je uměle zasněžován a nabízí i večerní lyžování.

6. Pro seniory, kteří si umějí užívat
Seiser Alm – Jižní Tyrolsko – Itálie

Provoz auty je tu značně omezený a občas si tu můžete užít krásný pocit, že jste dokonale odříznuti od světa tam dole. Foto: archiv střediska

Provoz auty je tu značně omezený a občas si tu můžete užít krásný pocit, že jste dokonale odříznuti od světa tam dole. Foto: archiv střediska

Pozvolné tratě, dobré jídlo, krásné scenérie, pohoda. To je v kostce Seiser Alm, náhorní planina o velikosti osmi tisíc fotbalových hřišť, lemovaná kulistou dolomitských masívů. Provoz auty je tu značně omezený a občas si tu můžete užít krásný pocit, že jste dokonale odříznuti od světa tam dole.

Za to si ovšem připlatíte, takže můžete zvážit i variantu ubytování dole v údolí, kde jsou levnější apartmány. Zdejší sjezdovky (celkem 60 kilometrů) jsou pozvolné, většinou červené a modré.

Ovšem černá sjezdovka Puflatsch nebo červená Spitzbühl s hodně sportovním slalomem dají zabrat i zkušeným lyžařům. Je tu také největší snowpark v Itálii. Takže je to ideální příležitost, jak si užít rodinnou dovolenou, kde se nebude nudit vůbec nikdo!

ČTĚTE: 8 NEJLEPŠÍCH BABY-FRIENDLY HOTELŮ V ČESKU

Díky poloze na náhorní plošině je Seiser Alm ideální pro běžkování, proto tu také trénují závodníci z celé Evropy. Návštěvníkům je k dispozici 80 kilometrů tratí. Velkým diváckým nebo i účastnickým zážitkem je noční závod na běžkách Moonlight Classic, který se koná 22. ledna.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Hoteliér udělal lidem v nouzi Vánoce. Teď hledá novou pokojskou. První s dobročinností nesouhlasila

Následující článek

Místo Santy krab, vzácné pohlednice a hoteliér, který zachránil Vánoce. Týden na MY89

Jana Patková

Jana Patková

Dříve se jako novinářka specializovala na cestování, byla šéfredaktorkou magazínu Koktejl a magazínu Cestopisy, natočila několik dokumentů pro TV cyklus Cestománie.
Po narození syna se poněkud usadila, jako šéfredaktorka rozjížděla časopis Revue 21. století a stejný post vyzkoušela i v Libereckém deníku. Její srdeční záležitostí už je několik let regionální čtvrtletník pro Liberecký kraj "Véčko", který vede.
Oč exotičtější byly její cesty do světa, o to více ji baví objevovat nevšední příběhy s pozitivním nábojem doma. Baví ji hory ve všech ročních obdobích, knihy a její rodina.