KomunityOdpovědná rodinaOdpovědný životŽivotní prostředí

9 triků, jak provonět byt bez chemie

Čekáte návštěvu nebo jen chcete, aby vám to doma hezky vonělo? No co, říkáte si, není nic jednoduššího, než vzít do ruky klasický rozprašovač a párkrát s ním stříknout po místnosti. Víte ale, že jsou plné chemických látek a tedy i potenciálně nebezpečné pro zdraví?

Když jsem si přečetla, co všechno běžné osvěžovače vzduchu obsahují, málem mě trefil šlak. Kromě jiného toluen, benzen a formaldehyd, které způsobují bolesti hlavy a mohou vyvolat dýchací potíže, dále xylenové pižmo, které je podezřelé z ovlivňování hormonálního cyklu a problémy s početím, a v difuzérech zase můžete natrefit na dipropylenglykol, což je složka, která se používá v nemrznoucích směsích.

ČTĚTE: NATAŠA FOLTÁNOVÁ: UKLIDIT SE DÁ DOBŘE I S OCTEM A SODOU!

Doslova chemický koktejl, který si navíc dobrovolně mícháme, a klidně několikrát denně. Hrůza, nemyslíte? A co tedy používat? Já jsem objevila následující možnosti. Většinu z nich mám spolehlivě otestovanou.

  1. Otevřete okno: Nejjednodušší trik na světě. Prostě otevřete okno nebo dveře a dovolíte čerstvému vzduchu, aby proudil dovnitř. Bezkonkurenční záležitost, zvláště když venku svítí sluníčko a voní jaro.
  2. Vařte skořici: Super snadná metoda, která funguje stejně efektivně jako pokojové spreje, ale bez nebezpečných přísad. Kupte si pár skořicových tyčinek a se špetkou rozemleté skořice šoupněte na pánev plné vody a přiveďte k varu. Vařte několik minut, dokud se vůně nerozptýlí po celém bytě. Máte-li velký dům, choďte s pánví po různých místnostech a nechte odpařovat.
  3. Ovocný úklid: Snažte se uklízet s citronovou šťávou. Můžete ji použít k čištění sprchy, odstranění zbytků mýdla a vodního kamene, nebo s ní vypulírujte záchod. Levné a účinné.
  4. Domácí rozprašovač: Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu z limetkové šťávy, vody a sody, která neutralizuje pachy. Není to drahé a navíc zcela přírodní.
  5. Něco upečte: Miluju vůni jablečného štrůdlu. Provoní pak nejen celou kuchyni, ale i celý byt a dokonce i půlku paneláku. Vážně! Další jednoduchá osvěžovací vychytávka – upečte něco, třeba sušenky, koláče, dort, cokoli vás napadne a do čeho se přidává třeba skořice nebo vanilka. Kromě toho, že voní, se dá i sníst. Ideální spojení příjemného s užitečným.
  6. Květiny: Nejste alergičtí? Pak směle do toho a nakupte hromadu kytek. Dejte je na jídelní stůl, konferenční stolek nebo botník – nejenže hezky vypadají, ale krásně voní. Teď na jaře doporučuji frézie nebo šeřík.
  7. Kávová zrna: Čerstvě umletá kávová zrna voní fantasticky! Stačí, když si je doma umelete v kafemlýnku, a máte vystaráno.
  8. Sušené bylinky: Ušijte si nebo kupte bavlněné sáčky, které naplňte oblíbenými sušenými bylinkami, květinami nebo kořením, a nastrkejte je do šuplíků v ložnici, kuchyni, prostě kamkoli vás napadne.
  9. Aromalampa: Asi můj neojblíbenější způsob, jak provonět byt. Rodinu jsem na to musela zvykat, ale dnes už nikdo neremcá a děti se dokonce ptají, jakou novou vůni jsem „zase“ objevila. Do aromalampy kapu nejčastěji bergamot (voní citrusově), hřebíček, cedr, borovici nebo levanduli. Všechny tyhle éterické oleje nejen nádherně voní, ale mají navíc antiseptické a antibakteriální účinky. Některé vytvářejí povzbudivou náladu (mandarinka, nerol či grapefruit), jiné uvolňují a uklidňují (bazalka, bergamot a santal).

ČTĚTE: CHYTRÁ APLIKACE ŘEKNE, KTERÉ JÍDLO SE VÁM DOMA PRÁVĚ KAZÍ

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Je Světový den vody. Věděli jste, že stříbrné nanočástice otravují její zásoby?

Následující článek

Seriál Dítě a smartphone - 1. díl

Ivana Ašenbrenerová

Ivana Ašenbrenerová

Pracovala v Mladém světě, v časopise Maminka či Marianne.cz. Je autorkou knihy Co dělat, když dítě, spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a Velké knihy o mateřství. Zajímá se o zdravý životní styl, alternativní medicínu, psychologii a vše, co je mezi nebem a zemí. Jako typický Blíženec ráda mluví, směje se a bez humoru si neumí představit život. Nejraději relaxuje při čtení, hudbě, vaření, na kole nebo s kamarádkami. Má tři syny, díky kterým každý den zjišťuje, že mateřství je úžasné dobrodružství, které nikdy nekončí.