KomunityOdpovědná rodinaOdpovědný životStudie / průzkumyTémataVzdělávání pro životZdravý životní stylŽivotní prostředí

Česko patří k nejblahobytnějším zemím světa. Daří se ekonomice, lidé se cítí svobodněji

Česko patří k zemím,v nichž se na světě lidem žije nejlépe a nejsvobodněji. Proti loňsku je země dokonce ještě o tři příčky šťastnější – na 26. místě ze 142 zkoumaných států. Vyplynulo to z nového indexu prosperity, který každoročně zveřejňuje londýnský think-tank Legatum Institute.

Vždy na začátku roku vydá londýnský think-tank Legatum Institute index prosperity, velký průzkum 142 zemí světa,který zkoumá, kde se lidem žije nejlépe. Tradičně vítězí severské státy, i letos je první Norsko, ale Česká republika si nevede vůbec špatně – skončila na 26. místě a oproti loňsku si o tři místa polepšila.

ČTĚTE: NERATOV: MÍSTO, KDE JSOU NA SEBE LIDÉ PROSTĚ HODNÍ, PROTOŽE HODNÍ JSOU

Z bývalých postkomunistických zemí ji – stejně jako loni – předstihlo jen Slovinsko, o jednu příčku. Například Polsko je 29., Slovensko 35. Na druhou stranu silní hráči evropské osmadvacítky, Německo (14.), Francie (22.), Rakousko (16.) i Velká Británie (15.), jsou na tom stále lépe než Česko.

Rusko v indexu prosperity silně zaostává, je na 58. místě, Spojené státy naopak těsně za první desítkou, na místě jedenáctém. Podrobně si výsledky můžete projít ZDE.

1
Norsko

2
Švýcarsko

3
Dánsko

4
Nový Zéland

5
Švédsko
6
Kanada

7
Austrálie

8
Nizozemsko

9
Finsko

10
Irsko

*
*
*
26
Česko

česká vlajka

 

Cítíme se svobodněji, ale jsme také osamělejší

Index prosperity nehodnotí země pouze podle ekonomických výsledků. Hrubý domácí produkt nebo počet lidí, kteří mají práci na plný úvazek, žebříček sice samozřejmě hodnotí, ale Legatum Institute přihlíží také například k internetové bezpečnosti dané země, k tomu, jak svobodně se tam lidé cítí, nebo jaký mají přístup k vzdělání, zdravotní péči nebo sociálním benefitům.

Nejvíce si Češi proti loňsku polepšili ve vnímání osobní svobody, a to o dvacet míst. Z loňského 65. místa poskočili na 45. O deset míst se Česko zlepšilo také v kategoriích ekonomika (z 36. místa na 26.) a vzdělávání, kde jsou letos Češi proti loňskému 23. místu třináctí.

Naopak v kategorii sociální kapitál došlo k propadu, a to o devět míst až na 66. místo, od roku 2012 jde přitom o propad o celých 21 míst. Tato kategorie přitom hodnotí, jak lidé přispívají na charitu, jak se věnují dobrovolnictví, ale také, zda žijí v manželství, zda pomáhají cizincům, nebo zda se mohou sami spolehnout na pomoc přátel a rodiny.

Zajímavosti z průzkumu

V ekonomické kategorii letos zvítězil Singapur (celkem na 17. místě), který sesadil na druhé místo Švýcarsko. Na třetím místě je Čína.

Spojené státy (celkem na 11. místě) se ocitly v hodnocení jednotlivých kategorií jen jednou mimo první patnáctku, a to v oblasti bezpečnosti, jsou na 33. místě

Kanada, Norsko, Nový Zéland, Island a Irsko je pětice nejtolerantnějších zemí vůči uprchlíkům. 92 % Kanaďanů věří, že jejich země je dobrým místem pro přistěhovalce; v Norsku, na Zélandě a na Islandu tomu věří 90 % lidí a 89 % v  Irsku. Pro zajímavost, jen 61 % Čechů věří, že je jejich země přátelská k emigrantům.

Index bohužel ukazuje, že od roku 2009 se svět stal nebezpečnějším místem pro život. V kategorii bezpečnost došlo k dramatickému poklesu v zemích Afriky a Středního východu, ale i další místa na světě s výjimkou Evropy si v této kategorii pohoršila.

ČTĚTE: UNAVENÍ, ALE ŠŤASTNÍ A S VÍROU V LEPŠÍ ROK. TAK SE CÍTÍ ČEŠI

A nejsvobodnější zemí na světě je podle žebříčku Kanada. Více zajímavostí z Indexu prosperity najdete ZDE.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Syrská Malála, práce pro mámy malých dětí a modelka, která pomáhá. Týden na MY89

Následující článek

Deset příběhů žen, které vás na MY89 nejvíce zaujaly v roce 2015

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.