CSRFoodwasteOdpovědná rodinaOdpovědný životTechnologie pro životTémataZdravý životní stylŽivotní prostředí

Chytrá aplikace řekne, které jídlo se vám doma právě kazí

Možná jste ten typ kuchaře či kuchařky, který si před nákupem připraví pečlivý plán, co bude v nadcházejícím týdnu vařit, a nakupuje podle seznamu. Pokud ne a nakupujete v lehkém chaosu, přičemž pak s těžkým srdcem vyhazujete prošlé jídlo, mohla by se vám hodit nová aplikace. Foodfully, vytvořená pro chytré telefony, pohlídá za vás, co se vám doma právě kazí.

Představili jsme vám novou rukověť pro kuchyně bez zbytků, která domácnostem pomáhá proti plýtvání, a máme tu pro vás ještě sofistikovanější tip. Autoři nové aplikace Foodfully věří, že pomůže domácnostem omezit plýtvání potravinami až o polovinu. Aplikace pro chytré telefony, kterou připravuje tým amerických mladých vědců, momentálně běží v beta testování, spuštění je naplánované právě na začátek roku 2016, už nyní můžete na stránce projektu zadat váš e-mail, abyste se okamžitě dozvěděli, až autoři aplikaci naostro spustí.

ČTĚTE: HOŠI U PIVA VYMYSLELI VÍCEKOMOROVÝ PYTEL NA TŘÍDĚNÍ ODPADU. PRODÁVAT HO BUDE I WALMART

„Šlo nám především o to pokusit se nějak omezit plýtvání. Lidé plýtvají jídlem. Tedy i svými penězi. A zdroji, které spolykalo pěstování, přeprava, prodej,“ uvedla pro odborný server TreeHugger jedna z autorek aplikace Brianna McGuire.

Repro: Ze stránek o aplikaci Foodfully.

Repro: Ze stránek o aplikaci Foodfully.

Aplikace funguje jednoduše. Pokud nakupujete online, aplikace si zapamatuje váš nákup. Anebo můžete v obchodě jednotlivé položky nafotit a do aplikace vložit. Umí také číst informace z věrnostních karet z jednotlivých obchodů.

Jinou možností je prostě do aplikace ručně naťukat váš nákup. Pak už na vás bude automaticky vyskakovat upozornění, kdy další z položek končí životnost; pokud využijete skeny, pak informace o konci spotřební lhůty.

„Aplikace sleduje čerstvost potravin pomocí databáze, která předvídá skladovatelnost a životnost potravin v lednici. Ví, jak dlouho vám v lednici vydrží třeba krájená šunka,“ uvedla McGuire.

Ilustrační foto: Pixabay

Aplikace sleduje čerstvost potravin pomocí databáze, která předvídá skladovatelnost a životnost potravin. Ilustrační foto: Pixabay

Potravinami se zabývá dlouhodobě, na postgraduálu studovala choroby, které zkažené potraviny způsobují. Databáze, která předvídá životnost jídla, je jejím vlastním dílem. Celou aplikaci pak připravoval tým programátorů a mikrobiologů, který úzce spolupracoval se zemědělskou komunitou v USA a výzkumníky z Kalifornské univerzity.

V citovaném rozhovoru McGuire uvedla, že se lidé nemusejí bát, že je vlastní telefon „uspamuje“. „Upozornění přijde najednou, každé dva až tři dny. Tak, abyste si mohli jídelníček naplánovat právě podle toho, čemu dochází životnost.“

ČTĚTE: STOP PLÝTVÁNÍ! VĚDKYNĚ SEPSALA RUKOVĚŤ PRO KUCHYŇ BEZ ZBYTKŮ

Foodfully zároveň nabídne i jednoduché recepty, jak s těmito potravinami naložit. Jídlo, které spotřebujete, můžete z databáze ručně vymazat. Fungovat by měl i hlasový příkaz.

Článek vyšel původně na portále Milujemejidlo.cz.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Na kolik vyjde nasvícení stromku? V soutěži úkol spočítalo jen dívčí trio

Následující článek

Mateřská centra vytáhla mámy z izolace čtyř stěn, říká Rut Kolínská

Redakce MY89.cz

Redakce MY89.cz

Česko má jednu specifickou generaci, která se nedefinuje věkem, ale zkušeností. MY všichni žijeme od roku 1989 nový život a pořád se něco učíme. Víme, nebo alespoň tušíme, že kvalitní život neleží ani v bohatství ani ve věčném mládí, ale v rozumném přístupu ke kariéře, soukromí, zdraví, výchově dětí i přírodě. Právě o tom na MY89.cz píšeme.