Byznys pro životKariéraNa vlastní trikoOdpovědné zálibyOdpovědný životPozor, začínámeTechnologie pro životTémata

Co spojuje studenta a bankéřku? Šíří ve společnosti finanční gramotnost

Dvacetiletého mladíka a zkušenou ekonomku nespojuje téměř nic, krom toho, že právě šíření finanční gramotnosti považují za svůj hlavní koníček i profesi. Ivo Veselý je student, Marcela Hrubošová byla manažerkou v bance. On chce finanční gramotnost do lidí dostávat prostřednictvím hravé aplikace, ona lidem radí ve finanční akademii a začíná už u dětí v mateřské škole. Tento týden se na MY89.cz zaměříme na finanční gramotnost.

Nejnovější průzkum České spořitelny ukázal, že finanční gramotnost za poslední tři roky neklesá, ani neroste. Přestože si většina Čechů myslí, že financím rozumí, praxe je jiná. A není divu, že rostou počty těch, kteří se dostanou do finančních problémů. Téměř polovina respondentů z průzkumu odpověděla, že nepokryje z rezerv období ani tří měsíců.

ČTĚTE: PORTÁL, KTERÝ NEVIDOMÝM „PŘEČTE“ MAILY, NOVINY I FACEBOOK, HLEDÁ PARTNERY

Figram, hravá aplikace pro děti i dospělé

Příběh dvacetiletého Ivo Veselého začal před rokem. To si totiž konečně přečetl knihu Bohatý táta chudý táta od Roberta Kiyosakiho, kterou mu dala jeho profesorka na obchodní akademii v Hodoníně. Do té doby vlastně vůbec knížky nečetl, žil bezstarostným studentským životem, peníze ho nezajímaly. Jenže po přečtení knížky se hodně změnilo.

Student Ivo Veselý vymýšlí aplikaci, díky které by si lidé hravou formou měli lépe poradit s plánováním svých financí. Foto: archiv Fingram

Student Ivo Veselý vymýšlí aplikaci, díky které by si lidé hravou formou měli lépe poradit s plánováním svých financí. Foto: archiv Figram

Uvědomil si, že vlastně o financích a jak fungují, nic netušil. A začalo ho to zajímat. Knih s podobnou problematikou přečetl víc, zúčastnil se také několika seminářů o finanční gramotnosti. Čím více se vzdělával, tím více chtěl něco dokázat. Nyní studuje v prvním ročníku na Fakultě podnikatelské VUT v Brně obor Ekonomika obchodu a rozjíždí svůj podnikatelský projekt Figram, který má přispět k rozvoji finanční gramotnosti tak, aby lidé uměli lépe hospodařit se svými penězi.

„Chci dělat něco, co mě baví – to je finanční gramotnost. Chci pomáhat lidem, protože vidím ve svém okolí mnoho lidí, kteří si neumí poradit v běžném finančním životě, třeba spolužáky, kteří se začínají stavět na vlastní nohy, pár příkladů mám i ve své rodině. A za třetí chci udělat něco, co ještě neexistuje, tedy aplikaci pro mobily, tablety a web,” vysvětluje.

Aplikace je vlastně výuková hra pro celou rodinu. Hráč bude plnit úkoly a za jejich splnění získávat takzvané figramáky, pomocí nichž si může plnit svá přání, a přitom se tak hravě učit finančním pojmům a zvládat běžné denní situace. „Představuji si, že to, co se lidé ve hře naučí, zvládnou pak snadno aplikovat v reálném životě a budou mít větší šanci ovládat své finance bez problémů,“ popisuje Veselý.

Momentálně shání na vývoj aplikace peníze. Zapojil se do projektů Laboratoř nadace Vodafone, Impact First, rozjel i poptávku na Startovači.cz. „Chci, aby hra byla na profesionální úrovni, počítám, že na vývoj a následnou správu aplikace bude potřeba přibližně půl milionu korun,“ soudí. S vývojem aplikace mu pomáhají finanční odborníci, například Ondřej Podlešák nebo Patrik Nacher, majitel serveru Bankovnipoplatky.com.

Aplikace by měla být k dispozici pro android v dubnu 2016, do poloviny příštího roku pak i pro iOS a web. Pro klienty bude zdarma, kdo však bude chtít další rozšíření, bude si ho moci zakoupit za pár desetikorun. Ivo chce, aby byl projekt udržitelný, dál jej vyvíjet a rozšiřovat.

Z manažerského postu v bance na volnou nohu

Marcela Hrubošová pracovala jako ředitelka úseku vymáhání pohledávek v jedné přední bance. A protože se v té době setkávala s lidmi, kteří se dostávali do finančních potíží, a také proto, že miluje ekonomii a svět financí, rozhodla se pomáhat. Ne, že by jim půjčila peníze, ale tím, že je bude ve financích vzdělávat. A založila webový portál Finance pro radost.

„Nejprve jsem chtěla vytvořit pouze internetové stránky, kam budu psát, a kde budu radit, jak nepropadnout dluhům, a když už se to stane, jak z toho ven. Jenže, jak se o těch stránkách lidé vůbec dozvědí? A tak jsem začala přijímat pozvání na konference s finanční problematikou, besedy, semináře, kde jsem lidem radila osobně a zdarma,“ popisuje své začátky Marcela Hrubošová.

Marcela Hrubošová radí ženám, ale o financích vypráví i předškolákům, protože nikdy není dost brzy začít. Foto: archiv Markéty Hrubošové

Marcela Hrubošová radí ženám, ale o financích vypráví i předškolákům, protože nikdy není dost brzy začít. Foto: archiv M. Hrubošové

A tak by to i pravděpodobně zůstalo, jenže bance se její aktivita nelíbila. Zpočátku si brala na akce dovolenou, a když volné dny došly a banka začala propouštět, Marcela místo svých podřízených, navrhla na odchod sama sebe.

„Zjistila jsem totiž, že ač jsem velmi dobře placený manažer, mé srdce je už někde jinde. Nebála jsem se, že se neuživím, mám několik specializací a vím, že si umím během krátké doby postavit jakékoliv podnikání,“ říká.

Její hlavní obživou byla činnost pojišťovacího makléře pro průmysl a poradenství v oblasti strategického vymáhání pohledávek. Finance pro radost chtěla provozovat stále jen jako koníček, ale život to chtěl jinak. Vzdělávací činnost ji naprosto převálcovala, takže dnes má i druhou společnost, která se věnuje výuce finanční gramotnosti.

„Na počátku byly cílovou skupinou ženy. Sama jsem matkou a vím, co žena prožívá v době mateřské a rodičovské dovolené. Jak marně hledá uplatnění ve společnosti, když má malé dítě. Začala jsem ženy vzdělávat o financích osobních, rodinných, ale časem vznikl takový přetlak požadavků na finance v podnikání, že jsem založila i vlastní podnikatelskou akademii a vydala knihu pro začínající podnikatelky Tahák na úspěšné podnikání,“ vypráví Marcela.

ČTĚTE: ROMANA GONDEKOVÁ: Z TOP MANAŽERKY NÁVRHÁŘKOU ORIGINÁLNÍ MÓDY PRO MAMINKY A DĚTI

A specializuje se i na nejmenší. Programem Bohatství kuřátka Pípo za poslední dva roky prošlo 976 dětí z mateřských a základních škol. Na základní škola Marjánka v Praze 6 je nově otevřen i kroužek finanční gramotnosti pro děti.

Ve čtvrtek se zaměříme na to, jak se v rámci CSR neboli společenské odpovědnosti firem snaží k těm, co to potřebují nejvíce, dostat povědomí o financích tuzemské banky.  A nabídneme také dva aktuální knižní tipy o finanční gramotnosti, které by ve vaší knihovně neměly určitě chybět. Můžete se těšit!

Téma pro MY89.cz připravuje novinářka, specialistka na finance Zuzana Kohoutová.

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Domácí hospic oblastní charity Třebíč má nové prostory i automobil

Následující článek

Norský genderový paradox a nová cesta k diverzitě

Kohoutová Zuzana

Kohoutová Zuzana

S aktivní novinařinou se poprvé setkala před 10 lety, když se rozhodla radikálně překopat svůj profesní život. Přes 20 let ji živila Československá a posléze Česká televize. V roce 2005 nastoupila do MF DNES do příloh do rubriky Test. Zhruba po dvou letech přešla do přílohy Peníze a zabývala se osobními financemi včetně spotřebitelských témat. V roce 2011 z papíru přešla na internet a v iDNESu se dál věnovala především finančním tématům, ale i podnikatelským a zaměstnaneckým problémům běžných lidí. Od začátku roku 2015 je na volné noze a přispívá do různých médií.