Odpovědné zálibyOdpovědný životTémataZdravý životní styl

Co tím, kočko, myslíš? 8 způsobů, jak kočky říkají, že vás milují

 

Máte rádi kočky? Jak by ne, jsou přítulné, čistotné a své. A podle průzkumů patří spolu s pejsky k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům u nás! Víte ale, jak prokazují svou náklonnost k lidem?

Na rozdíl od psů kočky svého páníčka nevítají vrtěním ocasu, ani je vášnivě neolizují, ale to neznamená, že neumí svou lásku k lidským společníkům projevit jinak. Umí, jen to dělají nenápadně. Pokud chcete vědět, jak to s kočičím chováním je, musíte se naučit základní řeč jejich těla.

Tření

Kočky mají pachové žlázy umístěné na některých částech svého těla, včetně hlavy. Pokud se tedy vaše kočička tře hlavou o vaši nohu, označuje si vás a dává tím najevo, že vás bere jako součást své rodinné skupiny. A pokud si o vás energicky otírá hlavu, dává tím všem najevo, že jste v jejím výhradním vlastnictví.

 

Pomalé mrkání

Když kočka vidí někoho, koho nezná, nemrká a neuhne pohledem. Jakmile ale oči zavře nebo bezstarostně mrká a malátně přivírá oči (viz video), je to jasné: miluje vás a maximálně vám důvěřuje.

Přešlapování po vašem hrudníku

Nedivte se, pokud vám začne kočka běhat po hrudi, není to známka toho, že je netrpělivá, ale naopak je to nápadný projev lásky. Rytmickým masírováním předními tlapkami podle odborníků kočka opakuje tzv. mléčný krok z doby, kdy byla kotětem a stimulovala pohybem tok mléka své matky.

Ukaž břicho!

Dalším způsobem, jak vám mohou dávat kočky najevo náklonnost, je převrácení se na záda a odhalení břicha. Prokazují tím svou zranitelnost a to je jasné znamení důvěry.

Válení

Máte-li kotě nebo kočku na klíně a začne se po vás válet, je to známka uvolnění a spokojenosti.

Skákání

Jde za vámi, kamkoli se hnete? Skáče na stůl, když pracujete a chce být blízko vás? Je to jasné, je vaše věrná kamarádka, která vás má ráda.

Ocas nahoru

To, jak kočka „pracuje“ se svým ocasem, může mnohé napovědět o tom, jak se cítí. Když je vzpřímený a směřuje přímo nahoru, znamená to, že vás kočka zdraví a je ráda, že vás vidí. Ocas se může i lehce chvět.

Vrnění a předení

Je to nejčastější výraz spokojenosti, obzvláště při hlazení, očekávání potravy a podobně. Pokud kočka navíc tiše a mazlivě mručí, vyjadřuje tím sympatie.

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

10 nejlepších přírodních éterických olejů pro děti

Následující článek

Recept na šumavský borůvkový štrúdl

Ivana Ašenbrenerová

Ivana Ašenbrenerová

Pracovala v Mladém světě, v časopise Maminka či Marianne.cz. Je autorkou knihy Co dělat, když dítě, spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a Velké knihy o mateřství. Zajímá se o zdravý životní styl, alternativní medicínu, psychologii a vše, co je mezi nebem a zemí. Jako typický Blíženec ráda mluví, směje se a bez humoru si neumí představit život. Nejraději relaxuje při čtení, hudbě, vaření, na kole nebo s kamarádkami. Má tři syny, díky kterým každý den zjišťuje, že mateřství je úžasné dobrodružství, které nikdy nekončí.