DiverzitaEditorský výběrGenderKariéraNa vlastní trikoOdpovědná rodinaOdpovědný životTémata

Deset příběhů žen, které vás na MY89 nejvíce zaujaly v roce 2015

Personalistka, která propadla atmosféře Bali. Veterinářka, která zřídila školku v jurtě. Nebo vysoká manažerka, která vychovává autistického syna. To je jen zlomek osobních příběhů silných a zajímavých žen, které jsme pro vás loni na MY89 připravili. Pojďme si připomenout deset, které jste četli nejraději.

Každé pondělí se už několik měsíců věnujeme diverzitě, především té genderové, a nabízíme vám rozhovory a příběhy inspirativních žen z Česka. Než otevřeme první příběh letošního roku (a máme jich pro vás opravdu hodně), připomeňme si ještě ty, které se vám podle Google Analytics líbily a které jste nejvíc četli v roce 2015 – od března, kdy MY89 vzniklo, do prosince.

Soustředili jsme se na ty příběhy, kde hraje hlavní roli máma, podnikatelka, manažerka, učitelka, umělkyně – nikoliv firma.

Lotosový porod: miminko je s placentou spojené i týden po narození

Marcela Bachtiary Vacková na Bali Foto: archiv Marcely Vackové

Marcela Bachtiary Vacková na Bali Foto: archiv Marcely Vackové

Pracovala v Praze v oblasti personalistiky v mezinárodních firmách a podnikala v oblasti seberozvoje a koučování. Práce to byla zajímavá, na přátele měla štěstí. Jen potkat životního partnera se jí nedařilo…

Marcela Bachtiary Vacková, která rozjíždí cestovní agenturu spojenou s jógou, s poznáváním místní kultury, obřadů a rituálů, přírody, chrámů a místních léčitelů, žije nyní na Bali. Se svým mužem, který pochází z Jávy, a se synem Nathanem, který se jí narodil ve 42 letech. Připomeňte si její příběh ZDE.

Veterinářka zřídila netradiční školku a školu v jurtě na Frýdecko-Místecku

Ivana Cviková u jurty v lestní školce v Pakovicích. Foto: Marie Stypiková

Ivana Cviková u jurty v lestní školce v Palkovicích. Foto: Marie Stypková

Zvěrolékařka Ivana Cviková se pustila v Palkovicích do stavby lesní školky, když zjistila, že na Frýdecko-Místecku žádné takové zařízení není. Od loňského září spustila ve svém lesním klubu i první tři ročníky školy základní. Jako přístřeší slouží dětem jurta. A Cviková má plno, i když každé z dětí může ve školce či škole strávit jen tři dny v týdnu.

Tvrdí, že se konečně našla. Je vedoucí, manažerka a ví, jak na to. “To poznání bych přála všem, v tu chvíli jde vše lehce, nápady se jen hrnou a nestojí moc energie, naopak, energii přinášejí,“ dodává. Nakoukněte do světa ženy, která se rozhodla, že si bude dělat věci po svém ZDE.

Říkali jí, že pohoří, ale hipsterské bistro Adély Illy slaví v Karviné úspěch

Devětadvacetiletá Adéla Illy vystudovala češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a češtinu a marketingovou komunikaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Má čtyřletého syna Oskara a už dva roky vede hipsterské bistro v Karviné, kde namísto tradičího bůčku nabízí bio a veganské pochoutky. Foto: rodinný archiv

Devětadvacetiletá Adéla Illy vystudovala češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a češtinu a marketingovou komunikaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Má čtyřletého syna Oskara a už dva roky vede hipsterské bistro v Karviné, kde namísto tradičího bůčku nabízí bio a veganské pochoutky. Foto: rodinný archiv

Adéla Illy z Karviné se sice jmenuje jako známá značka italské kávy, ale nemá s ní nic společného. Snad jen to, že ve svém hipsterském podniku také nabízí výběrovou kávu. Specialitou je ale pro hornické město bohatá nabídka veganského a vegetariánského občerstvení, v tomto městě unikátní.

Dva roky na rodičovské dovolené vnímá jako nejtěžší okamžiky svého života. “Dalo mi pořádně zabrat ztotožnit se s rolí matky, s rodinným životem, se dny a hodinami, kdy jsem byla sama s dítětem v bytě a netrpělivě čekala, až se vrátí muž večer z práce, abych aspoň na chvíli nebyla sama,“ přiznává .

Jednoho rána se probudila, poslechla si oblíbeného Debussyho, jehož hudba je pro ni symbolem naděje, a rozhodla se, že otevře bistro-café. Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Barbora Chuecos: Synův autismus nebereme jako tragédii, ale jako dar

Rodina Chuecos. Foto: rodinný archiv

Rodina Chuecos. Foto: rodinný archiv

Generální ředitelka Mary Kay Barbora Chuecos na první pohled budí dojem, že této nevšedně krásné a úspěšné ženě se všeho dostalo vrchovatě. A vlastně dostalo. Už sedm let má – podle jejích slov – možnost otevírat dveře do autistického světa syna Ángela.

„Opravdu si dneska myslím, že autismus je vlastně dar, který může rodinu stmelit, protože my nevychováváme Ángela, on vychovává nás,“ říká Chuecos. Jeden z nejsilnějších příběhů si přečtěte ZDE.

Volit mezi dětmi a kariérou je nesmysl. Poslechněte si šéfku Newtonu

Petra Mašínová. Foto: archiv Dead Line Media

Petra Mašínová. Foto: archiv Dead Line Media

Petra Mašínová svoji kariéru strávila v blízkosti českých a evropských politiků, pracovala pro byznysmeny i bankéře. Dnes řídí společnost Newton Media a má detailní přehled o nejrůznějších vlivech spojených s médii. Také má dvě malé dcery.

V první záznamu z našeho rozhovoru se vyznává z toho, jak ji naplňuje kariéra a ve druhém z toho, jak vám děti v dobrém zpřehází hodnoty. Ať hledáte, jak hledáte, nenajdete ani známku obecně oblíbeného omylu, že je třeba zvolit si jen jedno. Poslechněte si rozhovor ZDE.

Nataša Randlová: Máma, která pracuje, není krkavčí!

Nataša Randlová Foto: Filip Singer

Nataša Randlová Foto: Filip Singer

Nejstarší syn se nedávno dostal na univerzitu ve Spojených státech, a když jí dal pročíst svou esej, dojalo ji to. Poprvé v životě jí veřejně vzkázal, že ho její přístup k výchově postavil na vlastní nohy a naučil tomu nejpodstatnějšímu – samostatnosti.

“Občas se cítím vinna, že doma nejsem dost často, že jsem nestihla všechny kroužky a vystoupení svých tří synů,” říká Nataša Randlová, partnerka advokátní kanceláře Randl Partners, kterou řídí společně se svým mužem Pavlem. Profil největší české specialistky na pracovní právo najdete ZDE.

Rozhovor nejen o botách, které poté, co doslouží,
zakopete do země a vyroste strom

Kamila Boudová, žena, u které pochopíte, co je to udržitelná móda a proč se při nákupu vždycky zamyslet. archiv: Kamily Boudové

Kamila Boudová, žena, u které pochopíte, co je to udržitelná móda a proč se při nákupu vždycky zamyslet.
foto: archiv Kamily Boudové

V Česku a na Slovensku vede návrhářka Kamila Boudová dva projekty týkající se módního průmyslu o obchodu. Prvním je mezinárodní kampaň Fashion Revolution, která se věnuje osvětě o tom, jaké škody současný módní průmysl páchá na životním prostředí a na lidech, kteří v nedůstojných a nebezpečných podmínkách oděvy šijí. Druhý projekt je Fashion Business Workshop, který se primárně věnuje vzdělávání mladých profesionálů v oblasti módního průmyslu a obchodu.

Když dorazila Kamila Boudová na schůzku, měla tmavé kalhoty a decentní béžovou hedvábnou blůzku. “Ta stála pětadvacet korun, je ze second handu,” odzbrojila mě. Mohla jsem to tušit. Second hand je přece jeden ze způsobů, jak neroztáčet kola spotřeby, ale vdechnout oblečení další život. A Kamilino heslo: Každý nákup je volba pro svět, ve kterém chceme žít, se prolínalo celým ROZHOVOREM.

Ostravská Viva nastartovala nejeden úspěšný byznys.
Chuť do života vrátila i majitelce Renatě Ptáčníkové

Nálada v coworkingovém centru Viva v Ostravě. V čele majitelka Renata Ptáčníková. Foto: Viva

Nálada v coworkingovém centru Viva v Ostravě. V čele majitelka Renata Ptáčníková. Foto: Viva

Před třemi lety založila v Ostravě coworkingové centrum Viva Ostrava. Podnikatelka, mentorka a spoluorganizátorka TEDxOstrava, ale také máma dvou malých dcer Renata Ptáčníková se snaží ukazovat lidem, že i malý byznys je lepší, než sedět doma a říkat, že doba je zlá a nic mi nevychází… Sama by mohla vyprávět.

Seznamte se s ženou, kterou smrt prvního dítěte postrčila vybudovat vlastní byznys, v němž dává lidem prostor, aby mohli žít své životy lépe. Její story najdete ZDE.

Renata Mrázová: z Nizozemska jsem nadšená já, dcery i pes

Renata Mrázová a jeji dcery. foto: archiv Renaty Mrázové

Renata Mrázová a jeji dcery. foto: archiv Renaty Mrázové

O prvním měsíci zážitků. Z práce, z Haagu, z Nizozemců, ale hlavně z tamní školy, do které chodí dcery. Ředitelka HR ve skupině NN Renata Mrázová vypráví, jak fungují „kolečka“ v soukolí firmy, která má v 18 zemích světa 12 tisíc lidí. A máma Renata Mrázová nadšeně sleduje, jak si její holky užívají Komenského školu hrou v praxi.

Byla u toho, když se v roce 2014 ING pojišťovna měnila na NN Group a vstupovala na burzu. Věnovala se několika výrazným projektům pro rozvoj žen, ať už to byly Lean In kluby, mentoringový program Odyssey, nebo hnutí Minerva 21. A také se rozhodovala, zda přijme nabídku šéfovat personálnímu oddělení celé skupiny a přestěhuje rodinu do Nizozemska. Nakonec kývla, tu příležitost pro sebe, ale i své dcery si nechtěla nechat ujít.

Profil jedné z nejvýraznějších žen českého byznysu si můžete přečíst ZDE.

Jediná česká profesorka energetiky je jako voda,
směs výbušného vodíku a životadárného kyslíku

Profesorka Dagmar Juchelková. Foto: Ivana Gračková

Profesorka Dagmar Juchelková. Foto: Ivana Gračková

Šéfku katedry energetiky na ostravské Vysoké škole báňské – Technické univerzitě a jedinou českou profesorku energetiky Dagmar Juchelkovou její kolegové popisují jako dynamickou řeku, která překonává při cestě za poznáním všechny překážky.

“Přirovnal bych ji k vodě, optimálnímu propojení výbušného vodíku a životadarného kyslíku,“ říká její kolega Ľubomír Šooš z bratislavské Slovenské technické univerzity. Profil výjimečné ženy, která se pro svůj obor snaží nadchnout mladé ženy a muže leckdy i netradičním způsobem najdete ZDE.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Česko patří k nejblahobytnějším zemím světa. Daří se ekonomice, lidé se cítí svobodněji

Následující článek

Česká spořitelna bude mít v představenstvu první ženu

Redakce MY89.cz

Redakce MY89.cz

Česko má jednu specifickou generaci, která se nedefinuje věkem, ale zkušeností. MY všichni žijeme od roku 1989 nový život a pořád se něco učíme. Víme, nebo alespoň tušíme, že kvalitní život neleží ani v bohatství ani ve věčném mládí, ale v rozumném přístupu ke kariéře, soukromí, zdraví, výchově dětí i přírodě. Právě o tom na MY89.cz píšeme.