Byznys pro životCSRDiverzitaGenderKariéraKomunityNa vlastní trikoNeziskový světOdpovědné firmyOdpovědné zálibyOdpovědný životSociální podnikyTechnologie pro životTémata

Dita Přikrylová: Czechitas už nejen školí, ale hledají holkám v IT i práci. A úspěšně

Je jí šestadvacet, opustila pozici datové analytičky v poradenské firmě EY a dva roky rozvíjí organizaci Czechitas, která učí ženy, jak uspět v IT a v posledních měsících je do IT pozic také úspěšně dostává. Seznamte se s Ditou Přikrylovou, která měla vždycky ráda matematiku, která dokončuje už druhou vysokou školu a když má trochu času plachtí s draky neboli provozuje kiteboarding.

Dita Přikrylová před dvěma lety vymyslela spolu s kamarádkou neziskovou organizaci Czechitas, která pro dívky pořádá zdarma workshopy, kurzy i letní tábory zaměřené na programování, tvorbu webových stránek, datové analýzy nebo třeba grafiku a mobilní aplikace.

ČTĚTE: VODAFONE: MÁMY, VRAŤTE SE PO PŮL ROCE MATEŘSKÉ DO PRÁCE, ZVLÁDNEME TO

A v posledních měsících své žačky úspěšně posílá na konkurzy na IT pozice do firem. Sama říká, že má už v databázi celou řadu příběhů, kdy z dívky s humanitním vzděláním je nakonec šikovná a úspěšná ajťačka. Jen přerod netrvá dva dny, ani týden… Dita Přikrylová je přesvědčena, že dívky do IT patří, jsou chytré, kreativní, pečlivé. A firmy zase stojí o to, aby se diverzita dostala i do jejich IT týmů. “Poptávka po ženách v IT je stále naléhavější,” tvrdí šestadvacetiletá datová analytička, která pochází z jižní Moravy.

Dita Přikrylová v tričku s logem Czechitas. Foto: archiv Czechitas

Dita Přikrylová v tričku s logem Czechitas. Foto: archiv Czechitas

MY89: Jak jste na tu myšlenku vzdělávat holky v IT přišla?

Byla to velká náhoda. S kamarádem jsme pořádali v Brně kurz programování webových aplikací Ruby on Rails. Bylo to pro holky, které si udělaly statickou webovou stránku, bavilo je to a mě taky. Tak jsem se rozhodla pokračovat. Zapojila jsem svou kamarádku, vzniklo naše logo a název Czechitas.

MY89: Co ten název Czechitas vlastně znamená?

Je to složenina slov Czech, IT a Girls. Nemá to vůbec hlubší podtext, ale líbilo se to nám i ostatním. Pak jsme začaly s workshopy. První byl pro zájemce o grafiku, kteří se chtěli naučit tvořit logo, a se konal loni v létě opět v Brně. A pak jsme založily neziskovou organizaci. Přidaly jsme kurzy tvorby webů, grafiky, programování. Našli se první sponzoři, pak přišly další firmy. A během roku se to rozjelo tak, že děláme intenzivní kurzy, letní tábory, působíme na středních i základních školách.

MY89: Kolik vás je?

To je těžké spočítat. Dobrovolníků je přes stovku. A samozřejmě jsou to i kluci, protože sehnat stovku holek-lektorek by bylo hodně těžké, kouzelník nejsem. A my jsme rády, že kluky máme, protože být čistě holčičí kolektiv, to také není výhra. V užším týmu je nás třináct. Na plný úvazek pět. Samé ženy.

MY89: Vy jste začaly tím, že jste řekly: Holky, pojďte na IT kurz?

Vlastně ano. Samozřejmě, že nám hodně pomohly sociální sítě, hlavně Facebook, pozvaly jsme naše kamarádky. A naplnit kurz pro třicet lidí zase není takový zázrak. Navíc naše kurzy byly vždy zdarma. Až nyní najíždíme na to, že intenzivní kurzy jsou alespoň za doporučené dobrovolné příspěvky.

Dita Přikrylová (26), spoluzakladatelka Czechitas

Vystudovala informatický obor na Ekonomicko-správní fakultě v Brně a momentálně dokončuje studium datové analýzy na Fakultě informatiky. Chybí jen maličkost, dokončit diplomovou práci.

Vyrostla na Brněnsku a tvrdí, že vždycky měla nejradši fyziku a matematiku. Před dvěma lety vymyslela  neziskovou organizaci Czechitas, která podporuje dívky a ženy v IT dovednostech. Bydlí sice v Praze, ale v Brně bývá často.

Kvůli Czechitas si vzala dlouhé neplacené volno a dobře placenou pozici datové analytičky v poradenské firmě vyměnila za svůj projekt, který zatím peníze nenese, zato bere spoustu času. Za nic na světě by si ho ale nenechala vzít, podle ní totiž ženy do IT rozhodně patří!

Žije s přítelem a když ji zbude čas létá s draky 🙂

MY89: Kdo jsou účastnice IT kurzů?

Většinou vysokoškolačky nebo dívky, které končí střední školu a rozhodují se, co dál. Ale dnes už není výjimkou, že chodí i mladší středoškolačky, maminky na mateřské, a dokonce jsme už měly na kurzu i ženy přes padesát, což je dobře. A na letních táborech jsme měly maturantky, teď uvidíme, kolik z nich se nakonec na technické školy přihlásí.

Stačí poprvé zvednout ruku

MY89: Proč si myslíte, že v IT je tak málo žen?

Nevím. Kdybych to věděla, tak to hned vyřeším.

MY89: I na informatice jste musela být spíš sama mezi kluky…

Samozřejmě. Cítila jsem se jako princezna, a stejně pak i v práci mezi dvaceti muži (smích). Asi nejtěžší je poprvé zvednout ruku a prosadit se. Pak už jde všechno. Člověk nesmí myslet na předsudky, opakovat stereotypy. Není třeba se bát. Vím to.

ČTĚTE: NORSKÝ GENDEROVÝ PARADOX A NOVÁ CESTA K DIVERZITĚ

MY89: Říká se, že dívky neumí matematiku, nemají na to talent, analytické myšlení…

To není pravda. Mě nejvíce vždycky bavila matematika a fyzika. A nejsem rozhodně sama. Víte, když se podíváte na střední školy, jsou to většinou holky, které jsou lepší v matematice. A baví je to. Jenže ty holky jdou pak na ekonomku a jiné školy, které nejsou technicky zaměřené, protože jim nikdo neřekl, že můžou na techniku.

Možná by nás bylo více, kdyby dívky v rodinách k těmto předmětům někdo vedl, podporoval je. Na kurzech nám děvčata říkají, že nikdy netušily, jak je programování neuvěřitelně kreativní a zábavné.

MY89: Co jste dělala před Czechitas?

Pracovala jsem jako datová analytička v poradenské firmě EY. A vlastně tam pořád jsem, mám neplacené volno. I můj tatínek pochopil, že to s Czechitas beru smrtelně vážně (já jsem vždycky vymýšlela nějaké projekty), když jsem zanechala dobře placené práce a vrhla se do projektu, který nemá pracovní dobu, za skoro nula peněz.

MY89: Nenapadlo vás někdy, když holky školíte, rovnou je i firmám nabízet? Spolupracujete s Adastrou, Microsoftem, Konicou, Minoltou…

Ano. Je to dokonce už další část naší činnosti. Máme velkou databázi žen a snažíme se s nimi pracovat, a pokud víme, že je žena připravená, nabízíme ji už na konkrétní pozici ve firmě. Jsme částečně taková specializovaná personální agentura, která si ale uchazečky nejen vybírá, ale i pečlivě vychovává. Vzniklo to tak, že nás oslovuje pořád více firem, které mají otevřené juniorní pozice, ideální pro naše absolventky.

Firmy potřebují v IT týmech ženy, naléhavě

MY89: Kolika ženám jste už našly místo v IT?

Umístily jsme za poslední měsíce několik desítek žen, do třiceti. Poprvé jsme si to vyzkoušely na kurzu pro testové analytičky pro Cleverlance. Vybrali si po něm sedm dívek na juniorské pozice.

MY89: Vidíte v tom způsob, jak shánět na další provoz peníze?

Určitě se nechceme obejít bez firemních sponzorů, protože nám ta spolupráce vyhovuje oboustranně, ale nechceme být nikdy závislé na evropských grantech, o ty jsme nikdy nestály. A k tomu nám může nový byznys model pomoci.

MY89: Oslovují vás i další firmy?

Pořád. Je to fajn pocit, že jsme samy aktivně neoslovily vlastně nikoho a pořád firmy volají a chtějí se sejít, zda se dohodneme na nějaké spolupráci. Samozřejmě, někdy je to obtížné, protože jsou podniky, které si myslí, že vyrobit holku-programátorku trvá dva dny. A my je musíme přesvědčit, že takto to nefunguje, že stojíme o dlouhodobou spolupráci a že to „ovoce“ mohou sklízet až za nějaký čas. Kdybychom uměly vyrobit ženy-programátorky za týden, tak bychom byly dávno zisková organizace a ležely někde na pláži.

MY89: Ale IT přeci není jen o programování. Co vlastně v IT právě ženy nejvíce baví?

Náhodou, holky jsou moc dobré programátorky, ale je výhodné využít jejich schopností i někde jinde. Možná budu trochu genderově nekorektní, ale je pravda, že holky umí líp komunikovat a jsou i kreativnější. Mohou z nich být výborné byznys analytičky, testerky, tam zase využijí svou pečlivost. Jsou i skvělé grafičky.

MY89: Opravdu?

Jistě, grafiku studuje více holek než kluků. Řada dívek ráda maluje od mala, ale pak už s tím dál nepracují. Moc si nevěří. Kdežto kluci jdou na do počítačové grafiky. Holky se pořád trochu bojí a to je hrozná škoda.

MY89: Školíte i počítačové hry?

To ne. Ale nabízíme kurzy mobilních a webových aplikací.

MY89: Chcete zůstat neziskovkou nebo se transformovat na klasickou firmu?

My jsme takový zvláštní koncept. Nejspíš jsme sociální podnik – skutečné podnikání s příběhem. Základní kurzy by u nás měly být vždy zdarma, myslím, že holky mají dost bariér na to, aby si ještě za IT kurz platily… A „podnikání“ je ta naše personální činnost, která nám vydělá zase na školení. Zatím nám to takto vyhovuje, přerod v komerční firmu nebude rozhodně otázkou několika dalších let.

ČTĚTE: BŘÍŠKO PŘECI NEVADÍ. ROHLÍK.CZ SI VYBRAL FINANČNÍ ŘEDITELKU, CHYSTÁ SE NA MATEŘSKOU

MY89: Oslovují vás už i samy dívky, abyste jim pomohly v kariéře?

Už za sebou máme pár příběhů, kdy třeba holka vystudovala sociální studia a dnes je z ní juniorní vývojářka. A dívek z humanitních oborů, které dnes už pracují v IT, máme mnohem více.

MY89: Proč firmy právě teď chtějí více žen v IT?

Ony to vědí dlouho, ale teď už je to naléhavý problém. Obecně, odborníci na IT na trhu nejsou, jsou vysloveně nedostatkové zboží, to je jedna věc. A navíc firmy opravdu tvrdí, že jim jde o diverzitu v týmech, protože to mění dynamiku práce. A mají pravdu, sama jsem to zažila na vlastní kůži. Když jsou v týmu ženy, muži jsou mnohem snaživější. Nechci říct, že by muži nebyli sociálně zdatní, to ne, ale ta situace se příchodem holky vážně mění.

MY89: Kurzy nabízíte ve všech regionech, nebo jen v Praze a v Brně?

Nejvíce v Praze a v Brně. Působíme ale i v Hradci Králové, Ostravě a nově i v Bratislavě. Všude, kde fungují Huby. A když se nám podaří další projekt s Impact Hubem a evropskou Konicou Minoltou, půjdeme do evropských Hubů. Ale nechci to zakřiknout.

Na kurzech je vidět, že IT může být pro ženy zábava. A Přikrylová tvrdí, že jsou nesmírně kreativní a šikovné a že do IT rozhodně patří. Foto: Czechitas

Na kurzech je vidět, že IT může být pro ženy zábava. A Dita Přikrylová tvrdí, že jsou nesmírně kreativní a šikovné a že do IT rozhodně patří. Foto: Czechitas

MY89: Takže v IT chybí ženy v celé Evropě, nebo v celém světě?

Týká se to spíš střední a západní Evropy a Ameriky, všude tam podobné organizace, jako jsou Czechitas, fungují. Dokonce funguje podobný projekt pro ženy i v Číně. Východní země kupodivu takový problém nemají. V Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku nebo třeba Estonsku je ten poměr žen v IT mnohem lepší. V Česku pracuje v IT kolem deseti procent žen, v Bulharsku a Maďarsku to bude čtvrtina žen.

MY89: Čím to je?

Dívala jsem se na statistiky a možná to vzniklo historicky. Tam vždy ženy obsluhovaly stroje, protože jiná práce nebyla, takže to pak pro ně nebyl takový problém.

Zaměřeno na základní a střední školy

MY89: S Microsoftem děláte i počítačovou akademii pro základní a střední školy, hlásí se jich hodně?

Zatím ne. A pro nás je zajímavá každá, která se přihlásí. Fakt to ale není jednoduché dostat se do základních a středních škol. My nemáme problém pozvat na kurzy ženy, ale školy jsou trochu jiná kapitola.

MY89: Proč je to obtížnější?

Evropská unie dotuje velké množství vzdělávacích projektů, fungují domovy mládeže. A školy mají hodně nabídek. Někdy mi přijde líto, že naše kurzy třeba někde nechtějí. Ale nechci si stěžovat, ta spolupráce se teprve rozbíhá.

MY89: Ve školách ale asi neučíte jen dívky…

To určitě ne. Kurzy nabízíme pro všechny od třetí třídy do maturitních ročníků. Nabízíme tři programy, od nejjednodušších po obtížnější. Kurz má desetihodinovou dotaci a může se konat buď odpoledne jako kroužek, nebo v hodinách informatiky.

Ale to není všechno, protože zároveň v rámci akademie nabízíme také kurzy kódování pro vysokoškoláky a samozřejmě nabízíme i vzdělávání pro učitele. A začínáme spolupracovat i s vysokými školami, s pražským ČVUT a rozjíždíme spolupráci s s brněnskou VUT.

MY89: Jak ovlivnily Czechitas Ditu Přikrylovou?

Bere mi to hodně osobního, času, energie i peněz. Jenže vlastní věc vám nikdy nedá spát. Nemůžete zavřít krám v pět a jít domů. Vlastně svou kancelář mám pokaždé, když kdekoliv otevřu telefon a počítač. Ale také mám milion možností, jak projekt rozvíjet dál. A to je k nezaplacení.

MY89: Nechybí vám vaše pozice datové analytičky?

Jediné co mi chybí, je pracovat čtyřicet hodin týdně. Jinak si žiju svůj sen. Za rok jsem se naučila více než za celý svůj dosavadní život.

ČTĚTE: NATAŠA RANDLOVÁ: MÁMA, KTERÁ PRACUJE, NENÍ KRKAVČÍ!

MY89: Zbývá vám nějaký čas na volný čas?

Pokud ano, veškerý věnuji kiteboardingu a kitesurfingu, což je něco podobného jako windsurfing, ale táhne vás speciální drak. V létě i v zimě.

MY89: Váš přítel je taky ajťák?

Ne, vůbec. On učí obchodníky prodávat, je konzultant. A pravdou je, že je fajn, když každý umíme něco jiného. Navíc on je jeden z mála lidí, který se ode mě školit v IT nenechá.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Videoreportáž: Proč dobrý hostinský dětem pivo nikdy nenaleje

Následující článek

Je blázen do řas. Vidí v nich budoucnost - mládí, krásu, zdraví. A jednou na ně budeme létat...

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.