KomunityOdpovědná rodinaOdpovědný životStudie / průzkumyTémataZahraniční inspiraceZdravý životní styl

Dobří přátelé jsou pro vaše zdraví stejně důležití jako vyvážená strava a sport

Vědci ze Severokarolínské univerzity ve Spojených státech zjistili, že sociální vazby, jejich množství i hloubka, mají vliv na vaše zdraví úplně stejně jako kvalitní jídlo a cvičení. Studie amerických vědců upozorňuje, že vztahy jsou nesmírně důležité především pro mladé lidi a seniory. Ti, kdo mají dost blízkých lidí, kteří je dokážou podpořit, netrpí zdaleka tolik stresem, vysokým krevním tlakem, obezitou nebo nejrůznějšími záněty.

Nová studie výzkumníků ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hill v USA naznačuje, že lidé s kvalitními vztahy jsou zdravější: mají tendenci mít nižší krevní tlak, menší obvod pasu a nižší BMI, ale také méně zánětlivých onemocnění než ti, kdo dobré sociální vazby nemají. Studie byla podle The Huffington Post publikována tento týden ve sborníku americké Národní akademie věd.

ČTĚTE: PRŮZKUM: KVŮLI DĚTEM UPRAVILY K LEPŠÍMU SVŮJ JÍDELNÍČEK DVĚ TŘETINY RODIČŮ

Vědci zjistili, že sociální izolace nejvíce škodí dospívajícím ve věku od 12 do 18 let. A stejně tak ničí zdraví seniorům. Vliv vztahů na zdraví je tak silný, že u mladých lidí měla v průzkumu sociální izolace negativní dopad srovnatelný s nedostatkem pohybu. Starší lidé jsou zase kvůli nedostatku kontaktů s okolím ohrožení vysokým krevním tlakem. Malá sociální interakce je pro ně škodlivější než cukrovka.

“Na základě těchto zjištění by mělo být stejně důležité podporovat dospívající a mladé dospělé v budování dobrých sociálních vtahů a sociálních dovedností jako v tom, jako je vést k správnému stravování a sportu,“ uvedla hlavní autorka studie, socioložka Kathleen Mullan Harris.

Harris a její tým ve výzkumu využili data ze čtyř dlouhodobých a celonárodně reprezentativních studií na vzorku 15 000 testovaných lidí.

Ve středním věku nejde o kvantitu, ale kvalitu

Velikost sociální sítě neměla podle vědců naopak vliv na zdraví u lidí ve středním věku od 30 do 50 let. Ty ovlivňuje především kvalita vztahů. Většina lidí středního věku má totiž nejvíce sociálních kontaktů v životě vůbec, ale kontakty s kolegy v práci, nadřízenými, dětmi i stárnoucími rodiči mohou být pro tuto skupinu populace významným zdrojem stresu.

Vědci upozornili, že v tomto období je důležitější než kvantita vztahů jejich kvalita. Důležité je, aby dospělí měli kolem sebe ty přátelé a blízké, kteří jim budou oporou.

ČTĚTE: LENKA ČÁBELOVÁ: ŽIVOT JE PŘÍBĚH. ALE KDO HO PÍŠE?

Pokud tedy chcete být zdraví, k misce salátu, zelnému čaji a hodině v tělocvičně či na lyžích zařaďte i pravidelné setkávání s těmi, které máte rádi. Čím častěji, tím lépe! Společenský život je totiž pro vaše zdraví stejně důležitý jako zdravý životní styl. Ale mějte na paměti, že jde především o funkční, hluboké vztahy. Na jejich budování či udržování začněte pracovat nejlépe hned teď a pošlete textovku kamarádům a blízkým, že je chcete o víkendu vidět.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Mateřská centra vytáhla mámy z izolace čtyř stěn, říká Rut Kolínská

Následující článek

Greenglasses mapují zelené podniky v Praze. Podpořit je můžete na Hithitu

Redakce MY89.cz

Redakce MY89.cz

Česko má jednu specifickou generaci, která se nedefinuje věkem, ale zkušeností. MY všichni žijeme od roku 1989 nový život a pořád se něco učíme. Víme, nebo alespoň tušíme, že kvalitní život neleží ani v bohatství ani ve věčném mládí, ale v rozumném přístupu ke kariéře, soukromí, zdraví, výchově dětí i přírodě. Právě o tom na MY89.cz píšeme.