Odpovědná rodinaOdpovědné zálibyOdpovědný životTémataVzdělávání pro život

Finanční gramotnost jako Zlatý poklad. Pohádky pro děti a odpovědné rodiče

Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora jsou ekonomové a manželé. Kromě denních ekonomických analýz napsali také několik knížek, ve kterých populární formou rozebírají ekonomické problémy ve společnosti. Jsou to ale také rodiče čtyř malých dětí a jako v ostatních rodinách jim vyprávějí pohádky. Proč tedy nevyužít svých znalostí a nenapsat pro děti pohádky finanční, napadlo je.

V nové knížce Zlatý poklad od ekonomů Markéty Šichtářové a Vladimíra Pikory je pětatřicet pohádek, které pomohou odpovědným rodičům poodhalit úskalí financí a připravit tak děti na život s penězi bez útrap.

ČTĚTE: CO SPOJUJE STUDENTA A BANKÉŘKU? ŠÍŘÍ VE SPOLEČNOSTI FINANČNÍ GRAMOTNOST

V příbězích najdete kromě klasických pohádkových bytostí a zvířátek i vychytralé lidi a podvodníky. Jednu velkou výhodu oproti běžnému životu pohádky mají, zlo je potrestáno a hlupák se poučí.

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po stáži v ČSOB jako analytik finančních trhů praco¬vala v letech 2000–2004 jako hlavní ekonom banky Volksbank CZ. V roce 2004 založila nezávislou analytickou a konzul¬tační společnost Next Finance s.r.o. zabývající se prognózami finančního trhu i makroekonomiky, která působí jako jediná svého druhu v ČR i na Slovensku a byla několikrát oceněna za přesnost prognóz. Ředi¬telkou společnosti je dosud. V letech 2006–2007 působila jako poradkyně ministra financí ČR. Má tři makléřské diplomy Komise pro cenné papíry a dvě státní zkoušky z angličtiny. Je autorkou řádově několika tisíc článků a expertních komentářů na téma ekonomika & finance pro české a slovenské televize, rozhlasové stanice, noviny a dal¬ší. Několik let patří mezi nejcitovanější ekonomy v ČR i na Slovensku. Pravidelně publikuje například na blogu idnes.cz. V roce 2011 zvolena Blogerkou roku. V roce 2011 jako spoluautorka klipu „Nechceme se pást“ přispěla k vyvolání veřejné diskuse na toto téma. Autorka knihy Citlivá kuchyně, aneb štíhle, zdravě, bez alergie, bezlepkově, bez mléka, bez chemie, i pro začátečníky, a úžasně chutně! (2013) Je vdaná za Vladimíra Pikoru, má čtyři děti.

Markéta Šichtářová vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze.
Po stáži v ČSOB jako analytička finančních trhů pracovala v letech 2000 až 2004 jako hlavní ekonomka banky Volksbank CZ.
V roce 2004 založila nezávislou analytickou a konzultační společnost Next Finance.
V letech 2006 až 2007 působila jako poradkyně ministra financí. Několik let patří mezi nejcitovanější ekonomky v Česku i na Slovensku. Je vdaná za Vladimíra Pikoru, má čtyři děti.

Společným prvkem všech pohádek je laskavým a milým způsobem vtělená výuka finanční gramotnosti. A protože je knížka pro děti, provázejí knihu vtipné ilustrace Mirka Vostrého.

Co se děti dozvědí?

Autoři využili pohádkových postav k nenásilnému vysvětlení finančních pojmů, jako jsou peníze, banka, půjčka, smlouva, úroky, akcie, exekuce nebo třeba inflace. Proč by si mohl čert odnést Honzu do pekla, protože si správně nepřečetl úvěrovou smlouvu? A nebo: proč by nemohla moudrá sova poradit Martinovi, jak porozumět té záhadné zkratce RPSN?

Děti také poznají, jak a proč peníze vznikly, k čemu slouží banka, proč se má království, ve kterém je práce, lépe než to, kde nikdo nepracuje. Než si bezhlavě půjčovat peníze, že je lepší nejdříve udělat rozpočet. Jaké riziko představuje investování či jak může ovlivnit hodnotu měnový kurz.

Zdá se vám to pro děti složité? Když se vše podá jazykem pro ně přijatelným, vezmou to za své. V pohádkách jsou skryty téměř všechny životní situace, se kterými se děti v pozdějším věku setkají. A pokud budou pohádky číst rodiče (to doporučuji), určitě i oni zjistí, že dosud všemu sami moc nerozuměli. Takže poučení na druhou.

Každý si vybere pro sebe to své

Z anotace knížky jsem si přečetla, že jsou pohádky pro děti mladšího školního věku, tedy zhruba od 6 do 12 let. A když jsem knihu přečetla, byla jsem nejdříve na rozpacích. Pohádkové postavy opravdu odpovídají malým dětem, ale může jejich malá hlavička finanční pojmy skutečně pojmout? A na druhou stranu, náctileté už zase čerti nezajímají.

ČTĚTE: SDÍLÍTE VĚCI? PALEC NAHORU! ŠETŘÍTE PŘÍRODU, PENÍZE A PROSPÍVÁTE EKONOMICE

„Texty jsme testovali na dětech ve věku první až páté třídy. Mysleli jsme si, že prvňáci z toho nebudou ještě nic mít, ale byli jsme překvapení, že většinou dobře pochytili, co je hlavním poselstvím. Samozřejmě pokud se v textu vyskytovala nějaká čísla, nic z nich ještě neměli, ale i když číslům nerozuměli, hlavní myšlenku pochopili,“ vysvětluje Markéta Šichtařová s tím, že ti starší, kteří už na čerty a princezny moc nejsou, si našli v příbězích své „vtípky“. „Jedna holčička se válela smíchy, že si beran říhnul, a chtěla pořád nové a nové kapitoly,“ dodává autorka.

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obory hospodářská politika a finance, kde v roce 2007 získal doktorát z ekonomie. V letech 2001–2006 pracoval nejprve jako analytik finančních trhů, později jako hlavní ekonom banky Volksbank CZ, a.s. V roce 2006 se připojil k nezávislé analytické a konzul¬tační společnosti Next Finance s.r.o. zabývající se prognózami vývoje finančního trhu i makroekonomiky, která působí jako jediná společnost svého druhu ve střední Evropě. Jako hlavní ekonom této společnosti působí dosud. Má makléřské zkoušky Komise pro cenné papíry a dvě státní zkoušky z angličtiny. Do roku 2013 byl členem představenstva České spo¬lečnosti ekonomické. Je autorem řádově několika tisíc článků a expertních komentářů na téma ekonomika & finance pro české a slovenské televize, rozhlasové stanice, noviny, časo¬pisy apod. Stabilně patří mezi nejcitovanější ekonomy v ČR. Pravidelně také přednáší pro komerční podniky i finanč¬ní instituce v ČR i na Slovensku o aktuální ekonomické situaci a výhledu do budoucna. V roce 2011 se stal spoluautorem klipu „Nechceme se pást“ tvrdě kritizujícím vládní návrh penzijní reformy. Je ženatý s Markétou Šichtařovou, má čtyři děti.

Vladimír Pikora vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.
V letech 2001 až 2006 pracoval nejprve jako analytik finančních trhů, později jako hlavní ekonom banky Volksbank CZ.
V roce 2006 se připojil ke společnosti Next Finance.
Do roku 2013 byl členem představenstva České společnosti ekonomické. V roce 2011 se stal spoluautorem klipu „Nechceme se pást“, který tvrdě kritizoval vládní návrh penzijní reformy. Je ženatý s Markétou Šichtařovou, má čtyři děti.

Proč jsou na konci každé pohádky otázky

A ještě jedna věc mě zaujala. Na konci každé pohádky jsou otázky. A odpověď na ně není zrovna lehká. Proč se je tam autoři rozhodli zařadit? Podle Markéty Šichtařové jsou tam ze dvou důvodů. Zaprvé proto, aby sám malý čtenář jen tak mimochodem znovu obrátil svou pozornost k hlavnímu poselství každé kapitoly. A pak pro případ, že by s knihou pracovala celá skupina dětí pod vedením dospělého. Snaží se totiž dostat knihy i do dětských domovů a do škol.

„Pokud se dospělý zeptá dítěte na dvě tři otázky po přečtení jedné pohádky, dítě by mělo samo svými slovy formulovat hlavní poselství kapitoly, a to má pro naučení mnohem větší efekt než jen samo poslouchání pohádky,“ říká Markéta Šichtařová.

Podle autorů tedy otázky nic nezkazí, ale mohou výukový efekt značně vylepšit. A kdo ví – třeba i leckterému dospělému, který čte dětem před spaním, pomůžou otázky utřídit si myšlenky.

Pohádky? Kdo z ekonomů s nápadem přišel?

„Vláďa nosil myšlenku pohádek v hlavě už dlouho. Prostě měl dojem, že by ho bavilo dělat jednou takovou „hezkou práci“, jako je psanípro děti,“ vypráví Markéta. Velice rychle si definovali okruh základních pojmů finanční gramotnosti a pohádky pak už prý přišly samy. Vznikaly hlavně podle příběhů, které Vladimír Pikora vyprávěl jejich dětem.

Znáte to: „Táto, povídej…“. A táta semele dohromady, co mu slina na jazyk přinese, a dítě je nadšené. „Z toho vykrystalizovaly základní příběhy, které se obzvláště osvědčovaly, a ty jsme pak napsali. Současně jsme se bavili tím, že jsme skoro do každé kapitoly zašifrovali narážku na nějakého našeho známého. Skoro v každé pohádce něco takového je, ale předpokládám, že to málokdo pozná. Tedy až na ty, kterých se týká,“ pokračuje Markéta.

ČTĚTE: POHLED MATKY A UČITELKY NA DĚTI NA DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ

Obálka pohádkové knihy o finančí gramotnosti pro děti a jejich rodiče. Foto: archiv Markéty Šichtářové

Obálka pohádkové knihy o finanční gramotnosti pro děti a jejich rodiče. Fota: archiv Markéty Šichtářové

A její přínos? „Obvykle když společně píšeme knihy, je to půl napůl: Já napíšu deset stran, manžel napíše deset stran, a pak zase já. Tentokrát to ale bylo jinak. Většinou manžel napsal kostru, příběh, ekonomické vysvětlení, já tu kostru literárně uhladila. Znovu je to tak, že každý máme na knize zásluhu padesát procent, ale styl práce byl v tomto případě odlišný. A důvod je prostý: Manžel je sám tak trochu podle mého mínění „zastydlý puberťák“, takže se do dětského vkusu umí trefit mnohem lépe než já,“ vysvětluje autorka.

Suma sumárum, Zlatý poklad je knížka, která by určitě v každé rodině s dětmi neměla chybět. Odvede děti od počítačů, stmelí rodiny při vysvětlování odpovědí na otázky. Donutí rodiče se dovzdělat, přece nebudou před dětmi vypadat jako hlupáci?

A tahle by vás mohla také bavit

S finanční gramotností se na podzim roztrhl pytel. V polovině října vychází další knížka, tentokrát od Patrika Nachera, majitele portálu Bankovnipoplatky.com. Jmenuje se Konec finančních negramotů v Čechách.

Obálka knihy Patrika Nachera Konec negramotů v Čechách

Obálka knihy Patrika Nachera Konec negramotů v Čechách

Je určena dospělým, rozumět jí však budou i starší děti. Autor dal dohromady 150 základních přísloví a sestavil je do smysluplného celku. Pomocí oslích můstků, a někdy i mostů, vysvětluje vztah přísloví k penězům, finančním produktům, reklamě, prostě k dnešní konzumní době a situacím, s nimiž se lidé každodenně potkávají.

„Přirovnání a pořekadla jsou taková moudra našich předků, která vznikala po staletí a dnes, nebo právě dnes, mají čtenářům-spotřebitelům co připomenout,“ říká Patrik Nacher.

ČTĚTE: PRŮZKUM: DLUHY MAJÍ UŽ DVANÁCTILETÍ. BANKY SE SNAŽÍ O INTENZIVNÍ OSVĚTU

Mimochodem, knihu doporučují i ekonomové Šichtařová s Pikorou: „Finanční gramotnost je během na dlouhou trať, kde ti prozíravější se už učí. Ale z čeho? Lze třeba začít u knihy Patrika Nachera. Patrik se snaží dlouhodobě kultivovat finanční sektor a obvykle se mu to daří. Snad se mu to podaří i s touto knihou. Přejeme čtenářům, aby díky knize už nebyli negramoti a nenechali se jako ovce oholit.“

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Průzkum: Dluhy mají už dvanáctiletí. Banky se snaží o intenzivní osvětu

Následující článek

Za jednu cigaretu nikoho nepropustíme, za tu třetí už ano, říká Jan Rafaj

Kohoutová Zuzana

Kohoutová Zuzana

S aktivní novinařinou se poprvé setkala před 10 lety, když se rozhodla radikálně překopat svůj profesní život. Přes 20 let ji živila Československá a posléze Česká televize. V roce 2005 nastoupila do MF DNES do příloh do rubriky Test. Zhruba po dvou letech přešla do přílohy Peníze a zabývala se osobními financemi včetně spotřebitelských témat. V roce 2011 z papíru přešla na internet a v iDNESu se dál věnovala především finančním tématům, ale i podnikatelským a zaměstnaneckým problémům běžných lidí. Od začátku roku 2015 je na volné noze a přispívá do různých médií.