Byznys pro životCSRKariéraOdpovědné firmyS korporací v zádechTémataVzdělávání pro život

Nový Ústav technického vzdělávání se v Litoměřicích zaměří na děti i rekvalifikaci dospělých

Nový Ústav technického vzdělávání pro děti i dospělé by měl vzniknout na severu Čech, v Litoměřicích. Speciální instituce s vlastní budovou plnou techniky by měla pomoci přitáhnout k technickým oborům mladé lidi nebo pomáhat při rekvalifikacích. Litoměřice se mohou stát v České republice prvním městem s obdobným institutem. Do projektu se zapojilo město i průmyslové firmy, které v regionu obtížně shánějí kvalifikované zaměstnance.

Pro nový Ústav technického vzdělávání, který přispěje k tomu, aby firmy na severu Čech snáze nacházely vhodné kandidáty na technické pozice, již litoměřická radnice vyčlenila objekt bývalých Českých drah. Světlo světa spatřila také vizualizaci objektu, který je zajímavý dvěma prosklenými tubusy.

ČTĚTE: VODAFONE: MÁMY, VRAŤTE SE PO PŮL ROCE MATEŘSKÉ DO PRÁCE, ZVLÁDNEME TO

Jak však říká starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, město samo na realizaci projektu finančně nestačí. „Stát už dal najevo, že obdobné projekty zaměřené na techniku hodlá v budoucnu podpořit. Mají být vypsány nové dotační tituly, které bychom rádi využili,“ uvedl starosta. Projekt podle něho zřejmě vznikne v několika etapách.

Vizualizace nového Ústavu technického vzdělávání v Litoměřicích. Zdroj: Hennlich

Vizualizace nového Ústavu technického vzdělávání v Litoměřicích. Zdroj: Hennlich

Nápad se líbí i Svazu průmyslu a dopravy České republiky, který se celý letošní rok snaží mladé lidi a jejich rodiče motivovat, aby se nebáli na technické obory na středních či vysokých školách hlásit.

„Vítáme každou aktivitu směřující k podpoře technických oborů a technického vzdělávání. Zvláště pokud jde o aktivitu konkrétních firem v regionech,“ řekl redakci MY89 Miloš Rathouský, zástupce ředitelky Sekce zaměstnavatelské SP ČR.

Speciální instituce s vlastní budovou plnou techniky má pomoci přitáhnout k technickým oborům mladé lidi nebo pomáhat při rekvalifikacích dospělých. Vznik ústavu podporují i místní firmy, například TRCZ, Balkancar, Lovochemie nebo strojírenský podnik Hennlich.

„V projektu spatřujeme ojedinělou příležitost toho, jak začít systematicky vést děti k technice a vychovávat si tak budoucí technicky schopné zaměstnance, kterých je na pracovním trhu velký nedostatek,“ uvedl při představení projektu mluvčí firmy Hennlich Martin Jonáš.

Hennlich: Firma přátelská rodině

Pro firmu Hennlich je vyhledávání technicky zaměřených pozic o to složitější, že potřebuje zaměstnance s přesahem.„Jsme technickým distributorem, a proto je pro nás důležité, aby lidé na pozicích produktových manažerů či obchodně-technických zástupců rozuměli nejen technice, ale také obchodu či marketingu,“ vysvětluje Jonáš.

I proto se firma intenzivně stará, aby nabídla zaměstnancům prostředí a podmínky, které přitáhnou ty nejlepší. Má svou školku, nabízí flexi úvazky, zaměstnanci ve firmě mají k dispozici takzvaný Work-Life Balance Office. „Inspirovali jsme se u skandinávských firem, které se dlouhodobě věnují oblasti slaďování pracovního a rodinného života. Je to multifunkční místnost, která slouží zaměstnancům jako odpočinková zóna, konzultační místnost, knihovna i dětský koutek,“ ukazuje Jonáš.

Petra Červinková, která za projektem Work Life Balance Office stojí, dodává, že firma chtěla, aby v místnosti byly vyváženy energie a aby zde panovala příjemná atmosféra rovnováhy. „Celou jsme ji zařídili a vybavili podle čínského umění feng-shui. Na stěny jsme umístili fotografie symbolizující stabilitu, zdravý růst a prosperitu,“ líčí Červinková. Síť mateřských center za přístup k zaměstnancům udělila firmě loni certifikát Firma přátelská rodině.

ČTĚTE: NAJEDNOU MÁ PRÁCI I BYDLENÍ. RESTART FIRMY SIEMENS VRÁTIL MUŽE BEZ DOMOVA DO ŽIVOTA

I firemní areál průmyslového podniku je ekologický. Má vlastní systém jímání a vsakování dešťové vody, k jeho vytápění a chlazení jsou využívána tepelná čerpadla. Samozřejmostí je také třídění odpadu.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Pozor, nebezpečný přejezd! Chytrá aplikace Kooperativy chrání řidiče

Následující článek

Zamyšlení Terezie Sverdlinové: Je někde předepsáno, jak má vypadat vděk?

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.
Má dvě dospělé děti a tři vnoučátka. V životě se řídí zdravým selským rozumem, tíhne k východním filozofiím.