Byznys pro životCSRDiverzitaKariéraNa vlastní trikoOdpovědné firmyTémata

Handicapované necháváme dělat jejich vlastním tempem, firmě se to vyplácí

“Pojďte se honem podívat, než se nám rozejdou domů,” spěchá ředitel Petr Kareis do chráněné dílny. Je sice sotva půl druhé, ale handicapovaní zaměstnanci firmy Wassa mají pracovní dobu přizpůsobenou svým schopnostem. Nejen proto získal nedávno úspěšný výrobce obalů titul Odpovědná firma roku 2015 Libereckého kraje v soutěži Firma a živnostník roku.

Firma Wassa funguje devět let a zabývá se vývojem a výrobou nejrůznějších obalů a poskytováním logistických služeb. Trochu zjednodušeně řečeno: pro své zákazníky vymýšlí a vyrábí obaly na míru a zajišťuje také jejich dopravu. Mezi další služby patří také uskladnění výrobků a jejich dodání “just in time” – tedy tak, jak je zákazník postupně potřebuje.

ČTĚTE: DÍKY PENĚZŮM OD VEOLIE MÁ PRÁCI 22 HANDICAPOVANÝCH A ROZJÍŽDĚJÍ SE PROJEKTY ŽIVNOSTNÍKŮ

K tomu disponuje nejen přiměřeným vozovým parkem, ale také 40 tisíci metry čtverečnými výrobních a převážně skladovacích prostor. Pobočky firmy jsou tak “rozházené” hned na několika místech v Libereckém kraji: v Bělé – Mírově pod Kozákovem, v Příšovicích, v Chrastavě a v Bezděčíně.

V Bělé firma revitalizovala bývalý zchátralý kravín, v Příšovicích vytvořila s pomocí dotací z Evropské unie moderní výrobní areál z bývalé drůbežárny. Právě fakt, že nestaví své provozovny na zelené louce, ale revitalizuje staré průmyslové areály, byl jedním z důvodů, proč se titulem Odpovědná firma v soutěži Hospodářských novin Firma a živnostník roku může na Liberecku chlubit právě Wassa.

Pro obce, které opuštěné objekty jenom hyzdí a přidělávají jim starosti, je jejich přeměna na fungující výrobny vítaným řešením. Podobný počin chystá podle jejího ředitele firma také v Chrastavě, kde má zatím jen skladové prostory.

“Chceme vybudovat zcela novou výrobně skladovací halu na místě té dnešní, značně zchátralé, kde dříve sídlila firma Bremi,” přibližuje plány pro nejbližší dobu ředitel Petr Kareis. “V průběhu příštích dvou let by mělo být hotovo a chrastavská pobočka by měla zaměstnat přibližně dvě stě lidí. Samozřejmě i tady počítáme s chráněnou dílnou.”

Kvalitní ruční práce

Odpovědnost generuje odpovědnost, dalo by se říci při sledování strategie firmy. Velmi ekologický způsob rozšiřování výroby do již existujících, ale problematických objektů, byl podle ředitele Kareise vlastně vyvolán potřebou jejich handicapovaných zaměstnanců. “Tato skupina lidí se potýká nejen se svým tělesným nebo mentálním postižením, ale mnohdy má také problém s dopravou. Proto máme své areály přímo v obcích.”

ČTĚTE: JE LIBO TĚSTOVINY ČOKOLÁDOVÉ ČI HOUBOVÉ? V PASTA FIDLI SI JE MŮŽETE DOPŘÁT

Co říká zákon

Firmy s více než 25 zaměstnanci by měly zaměstnávat čtyři procenta postižených lidí.

Pokud handicapované nezaměstnají, mohou odebírat zboží či služby od firem, které mají mezi zaměstnanci více než polovinu těch s handicapem. Jde o takzvané náhradní plnění.

Pokud neudělají ani to, zaplatí do státního rozpočtu sankci.

Firma Wassa zaměstnává celkem 250 lidí, z toho 110 je postižených – ať už se jedná o tělesné nebo mentální handicapy. Tito zaměstnanci pracují v chráněných dílnách a odvádějí ruční práci, na kterou je firma pyšná, díky ní se prý dobře a pružně zvládají i menší či specializované zakázky.

“Než bychom na nějakých dva či tři tisíce kousků přenastavili stroj, naši zaměstnanci to mají hotové,” říká Petr Kareis. Vysvětluje, v čem se zaměstnanci chráněných dílen liší od ostatních. “Náš přístup k nim musí být prostě jiný, nemají v úplném pořádku část těla nebo mají mírně omezené mentální schopnosti. Mají tedy podle vlastních potřeb a doporučení lékařů zkrácené pracovní úvazky, třeba i na pouhé tři hodiny denně. Tyto pracovníky nenormujeme, necháváme je dělat jejich vlastním tempem.”

Přiznává zároveň, že se lidé ve vedení firmy museli naučit pracovat s faktem, že kapacita výroby je kvůli tomu nestálá. Mnohé koncové zákazníky naši handicapovaní nezajímají, takže na výsledku to nesmí být znát.

“Naučili jsme naše lidi vyrábět opravdu kvalitně a jejich výkyvy umíme předvídat,” prozrazuje recept ředitel Kareis. Zaměstnance do chráněných dílen hledají personalisté firmy Wassa jednak přes úřady práce a inzerci v novinách, jednak přes obyčejnou “šeptandu”. “Handicapovaní se často mezi sebou znají z různých sdružení a naši firmu si doporučují navzájem,” vysvětluje.

Zaměstnávání postižených subvencuje stát, i díky tomu zůstává firma Wassa nejen konkurenceschopná, ale dokáže i růst. Svým zákazníkům díky zaměstnávání handicapovaných nabízí takzvané náhradní plnění – podniky, které chráněná místa nemají a odebírají naše výrobky, nemusejí platit penále.

A bonus pro vedení firmy? “Máme dobrý pocit, že ti lidé nesedí doma a nepolykají třeba tolik prášků. Že zapomenou na své problémy,” líčí Kareis. “Jsme rádi, že to s nimi jde tak dobře a můžeme jim tedy nabídnout perspektivu trvalého zaměstnání.”

Každý potřebuje něco zabalit

Firma Wassa většinu produktů sice dodává v regionu – obsluhuje nejčastěji zákazníky ve Frýdlantu, Liberci, Turnově, Semilech a Mladé Boleslavi, vyváží ale také do Německa a na Slovensko. Balí výrobky pro automobilový průmysl, často pro dodavatele jednotlivých dílů do mladoboleslavské Škodovky.

Další velkou skupinou zákazníků jsou výrobci IT. Velký obrat dělá podniku skupina menších firem ze zpracovatelského průmyslu – každý něco balí, teď třeba jedna frýdlantská firma polštáře, pivovar ve Svijanech své dárkové pivo, turnovská firma svítidla či firma v Mnichově Hradišti dětské hry. Celkem Wassa dodává zhruba 250 zákazníkům.

Většina obalů se vyrábí buď z kartonáže, portfolio doplňují obaly z plast kartonu či z pěny. Možné jsou i obaly vytvořené kombinací materiálů, pro ně a pro případná další speciální přání zákazníků má společnost vývojové oddělení, které spolupracuje s Výzkumným ústavem textilních strojů v Liberci.

Společně dávají papírovým obalům vlastnosti, jako je například odolnost vlhkému prostředí. Korozi zabalených součástek brání inhibitory obsažené v balících materiálech. Zákazníci si tím mohou připsat významné úspory za drahé obaly z ušlechtilejších materiálů, jako jsou plech, dřevo a plastové fólie.

ČTĚTE: ODBORNÍCI Z ČVUT VYTVOŘILI SPECIÁLNÍ BÍLOU HŮL. NEVIDOMÉ MOHOU SNADNO NAVIGOVAT JEJICH BLÍZCÍ

Plánovaný nákup už druhé automatické linky či chystaná revitalizace opuštěného areálu v Chrastavě jsou důkazem, že se firmě daří a rozrůstá se. Podle ředitele Petra Kareise ale i nadále hodlá zůstat podnikem střední velikosti. “Velcí výrobci obalových materiálů mají někdy i vlastní papírny, což ale my neplánujeme.” Plánují však chovat se i v budoucnosti ekonomicky a odpovědně zároveň.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Marissa Mayer porodila dvojčata. Yahoo ale prožívá perné časy

Následující článek

Manažeři, kteří pomáhají, raw dorty a šéfka, která miluje rozmanitost. Týden na MY89

Jana Patková

Jana Patková

Dříve se jako novinářka specializovala na cestování, byla šéfredaktorkou magazínu Koktejl a magazínu Cestopisy, natočila několik dokumentů pro TV cyklus Cestománie.
Po narození syna se poněkud usadila, jako šéfredaktorka rozjížděla časopis Revue 21. století a stejný post vyzkoušela i v Libereckém deníku. Její srdeční záležitostí už je několik let regionální čtvrtletník pro Liberecký kraj "Véčko", který vede.
Oč exotičtější byly její cesty do světa, o to více ji baví objevovat nevšední příběhy s pozitivním nábojem doma. Baví ji hory ve všech ročních obdobích, knihy a její rodina.