Byznys pro životCSROdpovědné firmySoutěže / AnketyTechnologie pro životTémataŽivotní prostředí

Hotel z Mikulova bude bojovat ve světovém finále o zeleného Oscara

Poprvé v historii byl do světového finále prestižní soutěže Energy Globe Award nominován český projekt. Podařilo se to Hotelu a Vinařství Galant z jihomoravského Mikulova, který ke svému provozu využívá přebytky tepla, odpadní vody a také skleníkové plyny. Kromě toho si mohou návštěvníci v  měsících, kdy se začíná ve vinohradech pracovat, vyzkoušet práci vinohradníka na vlastní kůži.

Jiří Marian stojí v čele Hotelu a vinařství Galant v jihomoravském Mikulově. Jeho chytrých řešení, jak ušetřit energie na provoz rozsáhlého objektu, si všimli ve světě a jeho ekologické podnikání nominovali do světového klání Energy Globe Award. Poprvé v historii soutěže projektů, které usilují o úspory energií a ochranu přírody, tak bude mít Česko svého zástupce ve světovém finále.

Majitel hotelu a vinařství Jiří Marian (uprostřed) při přebírání národní ceny. Foto: E.ON

Majitel hotelu a vinařství Jiří Marian (uprostřed) při přebírání národní ceny. Foto: E.ON

Projekt už zvítězil v českém kole soutěže v roce 2013. Za několik dnů – 19. ledna bude bojovat o co nejlepší umístění v Teheránu, a to v kategorii Vzduch. V íránské metropoli se bude soutěžit i v dalších čtyřech kategorií: Země, Oheň, Voda a Mládež. Informaci přinesl Ekolist.

ČTĚTE: NOVÉ PROJEKTY: CO LETOS FIRMY CHYSTAJÍ V OBLASTI CSR NEBOLI ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ

Porotu zaujal mikulovský projekt komplexností nasazených chytrých řešení. Díky nim objekt s rozlohou 1,2 hektaru minimalizuje své náklady. Jiří Marian, pohodář každým coulem, to vysvětluje jednoduše. „Hotel a vinařství – dvě naprosto odlišné věci, každá ale potřebuje spoustu tepla a energie. A mezi tím se musí najít cesty. Začínám na střeše, kde si vyrobím elektřinu. Pod ní jsou tepelná čerpadla, která z té elektřiny vyrobí teplo a zimu. A ty si jenom pošlu tam, kam potřebuji,“ vypráví.

Při podrobnějším zkoumání Hotelu Galant je vidět, že úsporné technologie jsou na každém kroku. Tak třeba odpadní voda je použita ke splachování na toaletách, dešťová voda se používá v automatickém zavlažovacím systému či k chovu ryb v zásobní nádrži.

„Přebytky tepla, které zase vznikají při kvašení vína, se používají k ohřevu teplé vody, při výrobě chladu se přebytky používají pro chladící a mrazicí boxy. Najdete tady ale mnoho dalších energeticky úsporných opatření,“ dodává Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie. “Kysličník uhličitý, který vyprodukují kvasinky, sebereme a uděláme z nich sodovku, anebo uhličité koupele,“ doplňuje Marian.

V případě vítězství by projekt získal 10 tisíc euro. Podnikatele nominace potěšila. „Rád bych si na světovém finále potvrdil, že naše rozhodnutí a investice mají smysl. Zkrátka, zda jsme se před těmi pěti, šesti lety vydali správnou cestou,“ uvažuje. Pokud by v Teheránu jeho projekt vyhrál, byl by pyšný, až ješitný. „Nevím, jak to správně pojmenovat,“ říká Jiří Marian s nadsázkou.

Kdo jeho „zelený“ hotel navštíví, najde v Mikulově mnoho výhod. Objekt se nachází přímo v historickém centru, výborná dostupnost je nejen z Brna, ale také z Prahy, Bratislavy a Vídně.

Galant nabízí 126 rozlehlých pokojů, má unikátní wellness na ploše sedmi set metrů čtverečních, navíc se sluneční terasou. Pro firmy je zde největší kongresový hotel jižně od Brna. Vejde se do něj 500 hostů. Součástí hotelu je vlastní minipivovar, vinařství nebo Degustační galerie Pálava. Kromě toho si mohou návštěvníci v  měsících, kdy se začíná ve vinohradech pracovat, vyzkoušet práci vinohradníka na vlastní kůži.

Kdo zvítězil loni v českém kole Energy Globe Award:

Kategorie Obec – projekt základní školy Karla Malicha v Holicích, která je vůbec první veřejnou pasivní stavbou v České republice.
Kategorie Firma – společnost Country Life s projektem přestavby zchátralých budov bývalého JZD do podoby multifunkčního areálu v pasivním standardu.
Kategorie Mládež – sdružení Tereza, které již od 90. let minulého století v České republice koordinuje programy ekologického vzdělávání určené mládeži.
Kategorie Kutil – Pavol Floriš se svým unikátním zařízením pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie.

ČTĚTE: KONTEJNEREM A TRENKAMI K CIRKULÁRNÍ EKONOMICE

Energy Globe Award je mezinárodní soutěží projektů, které usilují o úspory energií a ochranu přírody. Národní kola probíhají v 177 zemích světa, v České republice jej pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR pořádá společnost E.ON. Letos se v tuzemsku koná už 8. ročník národní soutěže. Celkem se od roku 2008 o ekologického oscara ucházelo 1570 ekologických projektů.

Podívejte se, jak funguje zelený hotel

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Chtěla být pěstounkou, tak adoptovala sirotčinec. V Kongu

Následující článek

Letos pojedeme s dětmi a Českou filharmonií koncertovat na Šluknovsko, říká Ida Kelarová

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.
Má dvě dospělé děti a tři vnoučátka. V životě se řídí zdravým selským rozumem, tíhne k východním filozofiím.