CSRDiverzitaOdpovědné firmyOdpovědní lídřiTémataZdravý životní styl

Jablotron vybudoval v Jablonci nad Nisou nový domov pro seniory

Výrobce zabezpečovací techniky Jablotron vybudoval za  více než sto milionů korun v Jablonci nad Nisou domov pro seniory. Jeho provoz firma svěřila společnosti Anavita, která se v Česku specializuje na péči o klienty s Alzheimerovou chorobou a demencemi. Domov vznikl rekonstrukcí jedné z bývalých budov jablonecké Bižuterie, má kapacitu pro 110 klientů a nabídne v regionu také nových pětašedesát pracovních míst.

V novém domově pro seniory v Jablonci nad Nisou, který za více než sto milionů korun vybudovala společnost Jablotron, bude žít v bezbariérové pětipatrové budově s výhledem na přehradu Mšeno 110 seniorů. Více než polovina míst bude vyhrazena pro péči o seniory s Alzheimerovou chorobou nebo ostatními typy demencí. Nejmodernější zařízení tohoto typu v regionu vzniklo rekonstrukcí průmyslového objektu bývalé Jablonecké Bižuterie. Stavbu a její vybavení financovala firma Jablotron výhradně z vlastních zdrojů.

ČTĚTE: PRŮZKUM: ČTVRTINA ČECHŮ SPOLÉHÁ, ŽE SE O NĚ VE STÁŘÍ POSTARAJÍ DĚTI

Kromě více než stovky lůžek pro klienty, vzniká současně pětašedesát nových pracovních míst, práci v domově najdou pečovatelé, zdravotníci, sociální pracovníci, kuchařky, uklízečky a další profese. Nový domov je podle spolumajitele holdingu Jablotron Dalibora Dědka technicky i personálně vybavený tak, aby mohl poskytovat komplexní čtyřiadvacetihodinové ošetřovatelské služby s lékařským dohledem a také kvalitní domácí stravování z vlastní kuchyně.

„Řadu let podporujeme městskou nemocnici, a díky této spolupráci víme, jak je obtížné postarat se o seniory, kteří již nejsou schopni žít bez trvalé asistence. Proto jsme se rozhodli jít příkladem a ukázat ostatním úspěšným firmám, že je možné prospět svému okolí vybudováním profesionálního centra péče o starší spoluobčany. Myslím, že není fér nechávat řešení této otázky jen na bedrech státu. Můžeme svým přičiněním pomoci, abychom žili v lepším světě,“ vysvětluje své pohnutky spolumajitel holdingu Jablotron Dalibor Dědek.

„Příjemně mě překvapilo, že společnost Jablotron a Dalibor Dědek, který stojí za řadou zajímavých a veřejně prospěšných aktivit, zaměřil svou pozornost i na seniory. Určitě bude Domov pro seniory Anavita velká a zdravá konkurence pro podobná zařízení a pro ostatní firmy dobrým příkladem, jak mohou fungovat směrem k veřejnosti. Není podstatné, jestli je domov krajský, městský nebo soukromý. Důležité je, jaké nabízí služby,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Provoz domova svěřil Jablotron společnosti Anavita, která se v Česku specializuje právě na péči o lidi s Alzheimerovou chorobou. „Zatímco státní zařízení našeho typu hospodaří obvykle s rozpočtem kolem 27 tisíc korun na klienta a měsíc, my to díky efektivnímu řízení a hlavně díky vysokému nasazení zaměstnanců zvládáme podstatně levněji. Dostupným cenám pro klienty též výrazně napomáhá fakt, že nám Jablotron pronajal objekt za velmi příznivých podmínek, a nemusíme do cen pro klienty promítat pořizovací investice,“ slibuje cenovou dostupnost ředitel Domovů seniorů Anavita Jiří Dušek. Měsíční pobyt vyjde zhruba na patnáct tisíc korun.

ČTĚTE: O ČESKÉ SENIORY SE NEBUDE MÍT KDO POSTARAT, PEČOVATELEK UBÝVÁ

Původním záměrem Jablotronu bylo spojit bydlení pro seniory se startovními byty pro mladé manželské páry, aby se dědečkové a babičky začlenili co nejvíce do běžného života a byli obklopeni mladou generací a dětmi. Bohužel stávající legislativa a dispozice objektu to neumožňuje. Vedení domova proto připravuje alternativní program spolupráce se školkami a dalšími organizacemi, které jsou ochotné zapojit se do vytváření osobních vztahů napříč věkovým spektrem.

Dalibor Dědek v Jablonci nad Nisou buduje také firemní střední školu, vychovávat v ní chce novou generaci odborníků na technické obory.

Holding Jablotron je českou skupinou, zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích zařízení. Loni dosáhla skupina obratu 2,28 miliardy korun.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Zero Waste Jam: firma, která vyrábí džemy z přebytků i ošklivé zeleniny

Následující článek

Drahomíra Mandíková: Chceme prosperujúci svet? A sme globálni občania?

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.