CSRKariéraStudie / průzkumy

Kolik žen řídí některou z 600 největších firem Evropy? Přesně 21

Organizace European Women on Boards publikovala novou studii, která ukazuje, jak se vyvíjí zastoupení žen ve výkonných orgánech největších evropských firem

EWoB ve spolupráci s výzkumnou společností ISS zveřejnila výsledky výzkumu vývoje zastoupení žen ve výkonných a dozorčích orgánech 600 největších evropských firem za posledních pět let.

Na vzniku studie se podílela česká nezisková organizace Odyssey, která již 7. rokem pořádá mentoringové kurzy pro české top manažerky s cílem pomoci jim do nejvyšších pater českého byznysu.

“Zastoupení žen ve vedoucích pozicích má zásadní význam pro rozvoj evropské ekonomiky. Data z mnoha zdrojů již potvrdila, že diverzita uvnitř výkonných a dozorčích orgánů vede k inovacím a větší konkurenceschopnosti,” komentuje výsledky studie Muriel Anton, někdejší generální ředitelka Vodafonu a zakladatelka společnosti Odyssey, která je jediným českým členem mezinárodní organizace European Women on Boards, autora studie.

Výsledky:

  • Zastoupení žen ve výkonných a dozorčích orgánech v šesti stech největších evropských firmách za posledních 5 let vzrostlo z průměrných 13,9 % na 25 %.
  • Nejvýše se v žebříčku genderové diverzity nejvyšších řídících orgánů firem umístilo Švédsko následováno Norskem, Belgií, Finskem a Francií, kde jsou ženy v top managementu zastoupeny více než 30 %.
  • Ženy tvořily v roce 2015 jen 3,5 % CEO’s největších evropských firem, v roce 2011 jejich podíl činil 3 %. Tzn. mezi 600 největšími evropskými firmami dnes jen 21 podniků vede z pozice generální ředitelky žena.
  • Sektory s nejvyšším podílem zastoupení žen v managementu jsou: telekomunikace, finančnictví, služby a spotřební sektor.
  • Naopak sektory, kde je podíl žen pod úrovní evropského průměru jsou: technologie, průmysl, zdravotnictví, energetika.
  • Za zvýšeným počtem žen v top managementech evropských firem nestojí až tolik jejich dosazování na pozice výkonných ředitelek a předsedkyň představenstev, jako spíše jejich přítomnost na pozicích nezávislých, nevýkonných (non-executive) a dozorčích.
  • Mezi zeměmi, které žebříček vedou (Norsko) a které ho naopak uzavírají (Švýcarsko), je 23% rozdíl v průměrném zastoupení žen ve vedoucích orgánech.
  • Podíl firem, v nichž nejsou ženy součástí nejvyššího orgánu firmy vůbec, spadl z 21 % v roce 2011 na 5,4 % v roce 2015.
  • Za Českou republiku byly do studie zahrnuty společnosti ČEZ, a.s. a Komerční banka, a.s., které jediné odpovídají indexu STOXX a jsou veřejně obchodované. Výsledky těchto firem ale z důvodu malého vzorku nevypovídají o situaci v celé ČR.

Metodika:

   • Výzkum proběhl v 600 společnostech ze 17 evropských zemí, které odpovídají indexu STOXX a jsou veřejně obchodovány
   • V letech 2011 – 2015

 

Originál studie naleznete ZDE

O studii informovali například Guardian, nebo Fortune.

 


EWoB je nezisková asociace spojující 10 evropských organizací, jejichž hlavním cílem je propagovat vyvážený poměr žen v nejvyšších orgánech firem. EWoB poskytuje firmám mentoring, výzkum a další nástroje k tomu, aby zvýšily počty žen v nejvyšších patrech svých organizací, což může vést ke zlepšení výkonu těchto firem.
Odyssey je nezisková organizace vedená někdejší generální ředitelkou Vodafonu CZ Muriel Anton, která se opakovaně umístila v žebříčku nejvlivnějších žen českého businessu. Odyssey již 7. rokem zprostředkovává ženám ve středním a top managementu českých, slovenských a maďarských firem zkušené mentory.
Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Český nápad pomůže s využitím potravinářských odpadů

Následující článek

4 české projekty oceněny ve Vídni cenou SozialMarie 2016

Editor

Editor