DiverzitaEditorský výběrKariéraLeadership / mentoringNa vlastní trikoTémataVzdělávání pro život

Je jako „papiňák“ kreativních a zároveň praktických řešení, říkají o Vendě Vaníčkové

Věčně naštvaného šéfa naučila, jak se stát oblíbeným, zoufalé ženě poradila, jak si dobýt své místo ve společné domácnosti s tchýní, a mluvčímu nadnárodní společnosti, který nebyl schopný dát dohromady kloudnou větu, ukázala, jak mluvit a vystupovat. Žena, která to dokázala, se jmenuje se Venda Vaníčková a věnuje se byznysu s názvem seberealizace a motivace. Uživí ji tato práce v době, kdy se to různými „radily“ na trhu práce jen hemží?

Venda Vaníčková toužila být zpěvačkou, pak ale zjistila, že samotný zpěv nestačí a začala pronikat do tajů vizážistiky a stylingu. Postupně si k tomu přibrala kurzy psychologie, dopřála si také semináře zaměřené na autoterapii hlasem a dechem. A před deseti lety založila firmu „autentik“, aby jejím prostřednictvím zužitkovala vše, co se sama naučila.

ČTĚTE: DESET PŘÍBĚHŮ ŽEN, KTERÉ VÁS NA MY89 NEJVÍCE ZAUJALY V ROCE 2015

Své klienty učí, jak se správně vyjadřovat, pohybovat, oblékat, radí jim, jak se stát příjemnými společníky nejen v práci, ale i doma. „Podporuji je ve vyjádření toho nejlepšího, co v sobě mají. Autenticitu vnímám jako originální projev, kterým světu představujeme svou osobnost,“ říká jednačtyřicetiletá žena.

MY89: Kdo je vaším typickým klientem?

Chodí za mnou ženy i muži, převážnou část ale tvoří ti, kteří se potřebují naučit správně vystupovat a mluvit, třeba proto, že povýšili, zastávají nějaký manažerský post a uvědomují si, že jejich mluvený projev není takový, jaký by měl být.

MY89: Co takového manažera učíte?

Doba se mění a na trhu práce je stále větší poptávka po schopných manažerech. Mohou být sebechytřejší, pokud ale neumí správně vystupovat, podřízení je příliš neberou. Vezměte si, že si někdo připraví skvělý proslov, třeba o dalším směrování firmy, ale neumí to podat, prostě ho jen přečte, takže nikoho nezaujme. Aby ho lidé poslouchali, musí se naučit správně artikulovat, frázovat, modulovat, dýchat, měl by umět navázat s posluchači kontakt, prostě řadu dalších dovedností, které posunou jeho slovní projev přesně tam, kam potřebuje.

Seznamte se s Vendou Vaníčkovou (41) Vystudovala Institut pedagogiky – ateliér kulturních, společenských a uměleckých aktivit Navštěvovala soukromou pěveckou konzervatoř . Měla angažmá v Divadle Semafor. Vydala vlastní CD – Schizopop. Nějakou dobu žila s přítelem v Portugalsku. Založila značku „autentik“. Pracovala jako hlavní produkční v Národním domě na Vinohradech a v Českém národním symfonickém orchestru. Vyrábí šperky ve spolupráci s českými skláři. Je členkou asociace Business and Professional Women, která pořádá konferenci a mentoringový den pro ženy na podporu dne rovnosti platů Equal Pay Day. Je také jednou z tváří projektu 100 Mirrors. Je svobodná. Foto: archiv Vendy Vaníčkové

Seznamte se s Vendou Vaníčkovou (41)
* Vystudovala Institut pedagogiky – ateliér kulturních, společenských a uměleckých aktivit
* Navštěvovala soukromou pěveckou konzervatoř .
* Měla angažmá v Divadle Semafor.
* Vydala vlastní CD – Schizopop.
* Nějakou dobu žila s přítelem v Portugalsku.
* Založila značku „autentik“.
* Pracovala jako hlavní produkční v Národním domě na Vinohradech a v Českém národním symfonickém orchestru.
* Vyrábí šperky ve spolupráci s českými skláři.
* Je členkou asociace Business and Professional Women, která pořádá Equal Pay Day.
* Je také jednou z tváří projektu 100 Mirrors – projektu, který  je zaměřen na mladé ženy, které vstupují na pracovní trh a hledají vzory žen. Tyto vzory – zrcadla přinášejí své příběhy, sdílejí zkušenosti a díky tomu předávají energii a inspiraci právě mladým ženám.
* Je svobodná.
Foto: archiv Vendy Vaníčkové

MY89: Radíte jim také, jak se mají oblékat?

Pokud mě o to požádají, tak ano. Paní, která jela reprezentovat naši zemi do zahraničí, chtěla se mnou projít svůj šatník, abychom vybraly, co bude potřebovat na výjezd s sebou. Ukázalo se, že její sportovně laděný šatník nenabízí nic reprezentativního. Sepsaly jsme proto seznam základního vybavení, pořídily jeden kostým, jedny pouzdrové šaty, dvoje boty, bílou košili a dva šátky. Kabelku dostala od kamarádky a ostatní ze seznamu jsem jí doporučila nakoupit na místě. Po týdnu mi poslala fotky z oficiálních událostí a byla šťastná, že nepropadla hned při prvním představení. První dojem tak zvládla na jedničku a věděla, co dál.

MY89: Platí pořád to, že Češi, hlavně muži, se neumějí obléknout, anebo se to už zlepšuje?

Myslím si, že se to zlepšuje, ale pomalu. Největším problémem bývá špatná volba velikosti a motto „pohodlnost nade vše“. Setkávám se s tím i u těch, kteří nakupují drahé oblečení, kteří se rádi oblékají nápaditě, i u těch, kteří chtějí jen dostát povinnostem dress codu a nezajímá je to. Velkým nedostatkem je stále obuv a péče o sebe i šaty. Navíc v naší společnosti stále přetrvává snaha zapadnout do průměru, protože vyčnívání je nežádoucí.

MY89: A jak jsou na tom ženy manažerky?

Ženy se snaží, někdy až moc. Experimentují podle nejrůznějších návodů a reklamních pobídek, aniž by se zamyslely nad tím, zda je to právě pro ně. Nakupují podle vitrín, kamarádek nebo časopisů, jen aby byly in. A právě to z nich dělá šedý průměr. Fandím ženám, které se zaměřují na střídmý kvalitní základ a pestrý výběr doplňků, jako jsou šperky, šátky, šály nebo opasky. Tam je skvělý prostor pro individualitu, chic pojetí vlastní postavy, podporu tváře a celkového vyznění.

ČTĚTE: BEZ ČERVENÉ RTĚNKY ANI RÁNU. ŽENSKOST ŠÉFCE NEJVĚTŠÍ PILY V ČESKU AUTORITU NEUBÍRÁ

MY89: Jak získáváte klientelu, daří se vám to?

Většinou mě klienti osloví po doporučení nějaké známé nebo známého. Nejlepší reference tak šíří mí spokojení klienti. Častokrát se soukromá klientela vyvine i z firemních tréninků, které vedu. Účastník pochopí, že by se rád dověděl více o svých možnostech a nechce to řešit před ostatními. Jindy mě osloví posluchačka na akci, kterou moderuji, nebo klientka, která si přišla vybrat šperky, které vyrábím, a chce využít i mé další služby. Ačkoli se soustředím na soukromou klientelu, spolupracuji i s podniky, které pochopily, že rozvíjením svých lidí zároveň rozvíjí svoji firmu.

MY89: Stalo se vám už, že jste z někoho udělala úplně jiného člověka?

Účelem mé práce s klienty není udělat z nich jiného člověka, ale dostat napovrch to lepší, co v nich je, a oni to neumí dát najevo, aniž by se přetvařovali. Jedna klientka potřebovala získat více vážnosti a solidnosti, proto jsem s ní pracovala na jemnějším líčení, umírněné gestikulaci, rovném postoji a dotaženém zevnějšku. Jiný klient ve vysoké funkci dal na doporučení své známé a najal si mě na posouzení a rozbor jeho prezentace. Začali jsme s mluveným projevem, uvolňováním mimiky. Až časem jsem mu mohla doporučit také jinou velikost košile a obleku. Jsou to velmi osobní otázky a chtějí důvěru, kterou získám časem. Většinou při třetím setkání už mohu být úplně otevřená.

MY89: Navštěvují vás třeba i obyčejné ženy, které potřebují poradit s osobním životem?

Ano. Mám klientky, které mají jednorázový problém, ale i takové, které ke mně chodí pravidelně. Přišla za mnou například žena, abych jí poradila s odstínem rtěnky. Chtěla vizážistickou radu, jak si zvolit správné barvy, které by jí vždy slušely. Při rozhovoru jsme se dostaly na její vztah s přítelem a společné exkluzivní bydlení v přítelově bytě, který zařizoval se svojí matkou.

Zde jsme objevily její pocity „neviditelnosti“ a důvod, proč vlastně chtěla změnit barvu rtěnky na odvážnější odstín. Absolvovala u mě šest návštěv, při kterých jsme pracovaly na její sebedůvěře, na projevu a nakonec i barvách jejího šatníku. Dostávala domácí úkoly, některé návštěvy se protáhly na více hodin, až jednoho dne řekla, že je šťastná. Po roce mi napsala, že se s přítelem vzali, založili rodinu a s paní tchýní se spřátelila.

Co o Vendě Vaníčkové říkají

“Spolupráce s Vendou pro mě znamenala zlom v mém osobním a profesním životě. Je takový bezedný „papiňák“ kreativních a zároveň praktických – realizovatelných řešení. Je pečlivou a praktickou šéfkuchařkou, která s vámi vaří s láskou a pochopením v kuchyni vašich pochybností.

Svým přístupem dokáže zprostředkovat pohled na věc – jde do hloubky. Umí se vcítit do člověka, nabídnout varianty řešení a přitom nikam nikoho netlačí.

Na Vendu se s důvěrou obracím vždy, když mi teče do bot nebo se v něčem plácám. Venda mě umí vyslechnout, podpořit, ale i empaticky vynadat.”

Linda Messias, úřednice Ministerstva zahraničí ČR

“Venda Vaníčková je zpěvačka, odmala zpívala ve sboru, navíc vyrábí šperky. Toto spojení kultury a umění mi přišlo zajímavé, proto jsem ji zařadila jako zástupkyni těchto dvou oblastí do projektu 100Mirrors.

Hlavní důvod, proč jsem ale vybrala Vendu, byl ten, že také aktivně podporuje jiné ženy.  Jednak tím, co dělá, ale také třeba tím, že moderuje zdarma akce pro ženy, které pořádáme.

V sobotu 19. 3. bude moderovat celý den mentoringovou část naší konference Equal Pay Day – mentorky.cz

Lenka Šťastná, zakladatelka Business and Professional Women ČR

MY89: Můžete prozradit nějaké další příběhy?

Jistá žena se po několika sezeních se mnou odhodlala a narovnala komunikaci s francouzským šéfem tak, že si ji vybral do svého speciálního týmu, další zvládla úspěšně zahájit práci v zahraničí a získala rovnocenné postavení mezi cizinci. Pracovala jsem také se ženou, která se v mluveném projevu zdokonalila tak, že se stala personalistkou. Vysoce postavený manažer si zase po několika návštěvách u mě oddychl sám od sebe a začal být oblíbený, s jiným jsme připravili takovou slavnostní řeč, že se pak na mě obracel opakovaně, další si dovolil svým klientům odhalit kromě znalostí a faktů také svoji lidskou stránku.

MY89: A co naši politici? Máte zkušenosti i s nimi?

Politici mě neoslovují. Připravovala jsem jednu kandidátku do komunálních voleb. Ze všech doporučených poradců si moje služby vyžádala opakovaně. Pracovala jsem také pro několik klientek z různých velvyslanectví.

MY89: Stává se vám, že si s některými lidmi nevíte rady?

Ano. Pomoci neumím těm, kteří bojují sami se sebou, mají zavřené uši i oči a jsou skálopevně přesvědčení o své pravdě bez sebemenší schopnosti naslouchat. Oslovila mě třeba podnikatelka – poradkyně, abych posoudila její prodejní vystupování a profesionální zevnějšek. Tušila jsem, podle toho, jak vypadala a jak se vyjadřovala, že to bude oříšek. Nakonec mé služby nepřijala s vyjádřením, že ona se orientuje na trendy a manipulování s lidmi považuje za svoji přednost. S touto paní jsem spolupráci nenavázala.

MY89: Co by si lidé měli říct, když se jim nedaří v práci, v soukromí, přesto, že dělají všechno dobře?

Pokud věřím, že vše dělám dobře, nemám problém. Pokud si to myslím, ale okolí, které je pro mě důležité, se mnou nesouhlasí a dává mi to najevo, mám možná problém. Myslím si, že žádné univerzální „dobře“ není možné dosáhnout. Mohu doporučit, aby se takový člověk zastavil, rozdýchal a v klidu a smířlivě se pokusit zorientovat v situaci. Teprve pak může hledat mapu, plánovat cestu a vytvářet strategii.

MY89: Na kolik přijde jedno sezení u vás?

Moje hodinová sazba je šest set korun. Většinou se klienti objednávají alespoň na devadesát minut, častokrát necháme hodiny plynout podle aktuální potřeby klienta. Myslím si, že mé služby si může dovolit každý, kdo chce investovat do svého rozvoje. Úvodní setkání je zdarma, domluvíme si téma a cíl spolupráce a podle toho navrhnu počet setkání. Někteří vědí dopředu, že chtějí jen jednorázové poradenství, tam pak platí hodinová sazba.

MY89: Kolik máte klientů? Jsou období, kdy je jich hodně a kdy naopak málo?

Klienti přibývají nebo ubývají zcela nahodile. I proto vedu firemní tréninky, kdy po prvním většinou následují další, a to na základě doporučení. Řada firem už přišla na to, že jejich prezentace je přímo závislá na osobnostech zaměstnanců. Investováním do specifického tréninku z oblasti sebeprezentace, fungování prvního dojmu, mluveného projevu a nonverbální komunikace se jejich zaměstnanci posunou v osobním růstu a tím se jim lépe daří. Spokojený zaměstnanec je pro firmu zlatá žíla.

MY89: Uživí vás práce, kterou děláte?

Moje práce mě uživí. Kombinace práce se soukromou a firemní klientelou, moderování a prodej šperků, mi zaručuje solidní příjem. Pestrý repertoár aktivit je nejlepším zdrojem finančních prostředků. Zároveň se díky tomu žádná moje práce nestane fádní.

Přesto pociťuji, že konkurence je veliká. Nejsem zrovna marketingově naladěná, proto se stále učím, jak prodávat své služby i šperky a jak je propagovat. Občas mám tendenci pracovat zadarmo, naštěstí mám kolem sebe lidi, kteří mě rychle srovnají.

MY89: Jak už jste řekla, vyrábíte šperky, které prodáváte. Co vás k tomu vedlo?

Ke šperkům jsem se dostala kvůli vlastní touze mít originální doplňky. Začínala jsem s jednoduchými korálky a drátky, dnes pracuji s kameny, kovy a vinutými perlami českých sklářů. Letos chystám kolekci z perlí, které vznikly na základě mého designu. Vinuté perle jsou běžně dostupné, ale možnost vybírat si je přímo u výrobce je o něčem jiném. Za velký úspěch považuji samostatnou výstavu šperků „autentik“ na Czech Ball v Bruselu 2015. Pro tradiční novoroční ples jsem vytvořila kolekci The Century. Výstava byla prodejní, úspěšná a chválená.

MY89: Máte nějaké slabiny, anebo jste ta dokonalá žena, která na co sáhne, to se jí daří?

Mám mnoho slabin a pořád se mám co učit. Někdy dokážu být tvrdohlavá, jindy přecitlivělá, jsem obyčejný člověk. Vážím si svých talentů a snažím se je rozvíjet a uplatňovat, ale nevidím v nich patent na úspěch. Narazila jsem už mnohokrát, jednou bylo „školné“ až příliš vysoké.

Jako zrozenec znamení Lva mám ráda pochvalu, což je pro mě přitažlivé a motivující, zároveň to ale považuji za svou slabinu. Jako správná lvice jsem velkorysá, a to jak v plánech, tak ve vztahu k lidem. Proto občas narazím a jsem překvapena, když mé velkorysosti někdo zneužije. Každá vlastnost je prostě někdy fajn, někdy ne.

MY89: Jak vypadá váš běžný den?

Mám štěstí, protože jsem pánem svého času. Můžu si to dovolit, protože mám zároveň smysl pro povinnost. Každý den je jiný, často se dopoledne věnuji aktivitám v terénu a odpoledne pracuji a tvořím. Jsem aktivnější večer, proto se některé dny protáhnou do noci. Velkou část času ovšem věnuji termínům s klientkami a klienty, podle kterých si pak organizuji zbytek dne. Pracuji i o víkendu, podle potřeb a zadání, ale klidně si pak udělám neděli třeba ve středu.

ČTĚTE: ZAMYŠLENÍ MARGARETY KŘÍŽOVÉ: JAKÝ SI TO UDĚLÁŠ, TAKOVÝ TO MÁŠ!

MY89: A co bilancování a předsevzetí na začátku nového roku?

Pro mě je bilancování příliš ekonomický pojem. Jakoby šlo spočítat, co vše se v roce podařilo nebo nepodařilo, jako by se tomu dalo dát cenovku a zapsat to do účetnictví života. Raději přemýšlím o souhrnu toho, co se událo, a vzpomínám na to, co pro mě bylo důležité a proč. A může to být i maličkost, která mě rozveselila, proto si ji pamatuji.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Podvodníci se snaží zneužít dobré jméno nadace Dobrý anděl. Žádné peníze jim neposílejte!

Následující článek

Peter Frühauf je Veřejným mužem. Za boj proti rakovině varlat

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.
Má dvě dospělé děti a tři vnoučátka. V životě se řídí zdravým selským rozumem, tíhne k východním filozofiím.