KomunityOdpovědný životZdravý životní stylŽivotní prostředí

Je Světový den vody. Věděli jste, že stříbrné nanočástice otravují její zásoby?

Nanočástice stříbra si našly svou cestu do vašeho sportovního spodního prádla (brání zápachu a není nutné jej tak často prát), lahví na vodu (pití se v nich nekazí) nebo dek a ložního prádla, u kterých slibují antibakteriální vlastnosti. Co se ale s těmito částicemi stane, když se s vodou po praní nebo spláchnutí dostanou do kanalizace a zpět do oběhu? Otráví studny i pole.

Stříbrné ionty uvolněné ze všech chytrých materiálů možná neškodí lidskému tělu, ale jsou nebezpečné pro celou řadu jiných organismů, a pokud se přes využití odpadů dostanou na pole jako hnojivo, mohou se i kumulovat v potravinách.

Švédský vědec Rickard Ardvissen se nanočásticemi stříbra v odpadech zabýval ve své doktorské práci a podle jeho teze budou při dalším navýšení výroby produktů, které je obsahují, vážným nebezpečím pro ekologickou rovnováhu na Zemi. Stačilo by, kdyby si každý obyvatel naší planety koupil jedny ponožky se stříbrnými nanočásticemi za rok a množství nanočástic v přírodě by se zdvojnásobilo.

„Sportovní oblečení je už dnes významným zdrojem emisí nanostříbra,” řekl Arvidsson. „Pokud se bude jeho využití zvyšovat, bude se stříbro ještě významněji kumulovat v půdě a poškozovat potraviny i mikroorganismy.“

Přestože bavlněné prádlo se musí častěji prát a tím kvůli němu zvyšujete spotřebu vody a pracích prostředků, je možné, že v dlouhodobém měřítku se ukáže být ekologičtějším řešením, než stříbrné nanočástice. Je to zatím jen hypotéza, ale v tomto případě znamená čekání na její ověření i čekání na ekologickou katastrofu.

Co je nanostříbro

Nanočástice stříbra uvolňují stříbrné ionty, které jsou toxické pro bakterie i některé vyšší formy organismů. V několika posledních letech využití nanočástic stříbra významně stouplo hlavně při výrobě sportovního oblečení. Po zhruba deseti vypráních se nanočástice z oblečení zcela vyplaví a jejich účinek končí. Stříbro se tak dostává do odpadních vod a přes hnojení zpět do půdy.

Emise stříbrných iontů způsobují několik vážných problémů:

Jsou účinné velmi dlouho a už při nízké koncentraci jsou toxické pro mnoho druhů bakterií a vodních organismů.

Existuje podezření, že stříbrné ionty způsobují odolnost bakterií na antibiotika.

Mohou porušit biologické čištění odpadních vod v čističkách.

 

Roční celosvětová produkce nanostříbra se odhaduje přibližně na 300 tun. Což vypadá vedle celosvětové produkce stříbra (31 250 tun) mizivě, ale pokud bude tento trend růst, bude třeba mnohem důsledněji hlídat jeho účinky v ekosystémech.
Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Educaring: výchova, která zachází s dětmi jako s dospělými

Následující článek

9 triků, jak provonět byt bez chemie

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.