CharitaCSRKomunityNeziskový světOdpovědná rodinaOdpovědné zálibyOdpovědný životTémataVzdělávání pro životZahraniční inspirace

Kadeřník z Iowy stříhá děti zdarma, pokud mu u toho nahlas čtou

Jak podpořit čtení u dětí? Tuto otázku si určitě kladl nejeden rodič. Na velmi kreativní způsob, jak povzbudit děti, aby rády a více četly, přišel pánský kadeřník Courtney Holmes z USA. Courtney a nově i jeho kolegové v salonu děti za čtení nahlas stříhají zadarmo. Cílem je podpořit dětskou gramotnost. Podobné projekty, které mají děti vést ke čtení, existují i v Česku.

Courtney Holmes byl ještě donedávna obyčejný pánský kadeřník v Dubuque, malém městečku v americkém státě Iowa. Pak se ale zapojil do projektu Back to School Bash neboli Oslava návratu do školy, který se konal během jedné srpnové soboty před návratem dětí do školních lavic.

ČTĚTE: MILÉ DĚTI, V DIVADLE SE NEZOUVÁME, NEPIJEME, NEJÍME A TLESKÁME. A ŘEKNETE TO DOSPĚLÝM!

Sobotní události se zúčastnilo množství neziskových organizací a místních skupin – a také Courtney. V průběhu dne děti mohly přijít do jeho kadeřnického salonu a nechat se zdarma ostříhat, to vše, pokud holiči v kadeřnickém křesle nahlas předčítaly. O příběhu v srpnu informoval například deník Huffington Post.

Každé první úterý v měsíci Courtney Holmes z USA děti za čtení nahlas v jeho holičském křesle stříhá zadarmo. Foto: Spark Family Hair Salon

Každé první úterý v měsíci Courtney Holmes z USA děti za čtení nahlas v jeho holičském křesle stříhá zadarmo.
Foto: Spark Family Hair Salon

Kadeřníkova iniciativa měla mezi dětmi velký ohlas, a tak na konci sobotní akce bylo dalších deset dětí, které chtěly Courtneymu předčítat a odcházet ze salonu Spark Family Hair Salon s novým sestřihem. Děti se dočkaly. S voucherem, který od holiče dostaly, se mohly do salonu vrátit další den a za čtení nahlas se nechat ostříhat.

Minulý týden se redakce MY89 rozhodla, že zjistí, zda kadeřník v projektu pokračuje a zda o čtení za stříhání mají děti i nadále zájem. Napsala jsem Courtneymu a ten mi velmi ochotně odpověděl. Do projektu se totiž postupně zapojili všichni kadeřníci ze salonu, ve kterém Courtney působí.

„Každé první úterý v měsíci stříháme děti zadarmo, ony nám na oplátku předčítají knížky. Stříháme i děti předškolního věku, a když neumí číst, pomůžeme jim a čteme knížku spolu nebo s nimi opakujeme abecedu. Akce je pro děti do dvanácti let, ale když přijde někdo malinko starší, neodmítneme ho. Vítáni jsou všichni,“ uvedl pro MY89.cz Courtney.

ČTĚTE: FINANČNÍ GRAMOTNOST JAKO ZLATÝ POKLAD. POHÁDKY PRO DĚTI A ODPOVĚDNÉ RODIČE

Vlastní pocity pak popisuje slovy: „Když mi děti čtou, cítím, že ovlivňuji jejich životy, které jsou plné nejrůznějších možností, společně překonáváme limity. Cítím se jako milion dolarů.“

S pravidelnou aktivitou salon začal hned v září a od té doby odešlo s novým sestřihem v rámci projektu více než šedesát dětí. Reakce dětí jsou podle slov samotného kadeřníka úžasné. „Tak moc se snaží, zejména ty, které se čtením trochu bojují, jejich snaha je neuvěřitelná.“

Děti si knížku, kterou si u holiče vybraly k předčítání, mohou vzít domů, procvičovat čtení a při další návštěvě ji přinést zpátky a vyměnit ji za jinou. Nejen samotné děti, ale i rodiče jsou z projektu nadšení. Courtney podotýká, že chápe matky samoživitelky, které mají tři čtyři děti a těžko hledají čas na čtení s dětmi. Nejen takovým se snaží svým projektem pomoci.

Na iniciativu reagují i lidé z okolí, do salonu posílají knihy, aby projekt podpořili. A nejen to, dost lidí – jak kadeřník MY89.cz prozradil –  na podporu této iniciativy nabídlo i peněžní dary.

Čtení pomáhá: děti “vyčetly” téměř 4 miliony pro charitu

Také v Česku fungují projekty, které podporují čtení u dětí. Například projekt Čtení pomáhá, který pomáhá hned dvojnásob. „Nejenže podporuje čtenářství u dětí, ale zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti,“ říká Tereza Skácalová, která projektu Čtení pomáhá zajišťuje PR.

Charitativní čtecí akce s názvem Čteme pro Kuře se koná už 2. prosince v Praze. Foto: Čtení pomáhá

Charitativní čtecí akce s názvem Čteme pro Kuře se koná už 2. prosince v Praze. Foto: Čtení pomáhá

Děti si mohou vybrat knihu, která je zaujme, zaregistrují se na webových stránkách projektu a po přečtení knihy odpovídají na otázky k dané knize. Jako odměnu získávají padesát korun.

A tyto peníze pak putují na konkrétní charitativní akci. A jsou to právě děti samy, kdo rozhoduje o tom, kam peníze poputují a kde pomohou.

ČTĚTE: KANAĎANKA DÁVÁ PANENKÁM PODOBU HRDINEK, DĚTI SI BUDOU HRÁT S MALÍŘKOU FRIDOU NEBO AKTIVISTKOU MALÁLOU

„Letos v říjnu jsme překročili 200 tisíc registrovaných žáků,“ říká s nadšením Tereza Skácalová. Po pěti letech působení je tak do projektu zapojeno 17 procent českých žáků základních a středních škol.

Peníze pomáhají v České republice – byly použity například na nákup nemocničních přístrojů pro těžce nemocné děti v žatecké nemocnici. Pomáhají ale i v zahraničí, například v Moldavsku, kde za ně byly nakoupeny filtry pro čištění vody do mateřských škol. Za čtyři a půl roku tak děti „vyčetly“ přes 37 milionu korun.

Nejbližší akce pořádaná v rámci projektu Čtení pomáhá, které se mohou zúčastnit jak děti tak dospělí, se bude konat 2. prosince v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Charitativní čtecí akce s názvem Čteme pro Kuře je pořádaná ve spolupráci s projektem Pomozte dětem. Podle slov Skácelové je cílem několikahodinového čtecího maratonu pomoci dětem, které potřebují „záchranný kruh“, aby mohly žít normální život.

Na začátek příštího roku se pak chystá opakování úspěšné akce Bazar zimního čtení. Na tomto výměnném, dobročinném bazaru mohou čtenáři vyměnit či darovat knihy, na které doma sedá prach.

Celé Česko čte dětem

Obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem zase podporuje rodiče, aby svým dětem pravidelně předčítali. Podle organizace předčítání rozvíjí u dětí paměť, představivost, učí myšlení a zároveň buduje pevné vztahy v rodině. Krása českého slova by neměla být opomenuta.

Celé Česko čte dětem nabádá rodiče, aby dětem pravidelně četli. Foto: Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem nabádá rodiče, aby dětem pravidelně četli. Foto: Celé Česko čte dětem

Podle pracovníků organizace je rodičovské předčítání jedním z pilířů psychického, morálního a myšlenkového vývoje dítěte. Čtenářem se totiž nikdo nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu. A právě předčítáním také můžeme zvýšit čtenářskou gramotnost u dětí.

Je nutné dodat, že kampaň není zaměřena pouze na děti, její přínos tkví v tom, že oslovuje rodiče a další dospělé z nejbližšího okolí dítěte a působí tak na stovky tisíc dětí i dospělých.

ČTĚTE: PRŮZKUM: KVŮLI DĚTEM UPRAVILY K LEPŠÍMU SVŮJ JÍDELNÍČEK DVĚ TŘETINY RODIČŮ

Do projektu se zapojila řada známých osobností jako Michal Horáček, Zdeněk Svěrák, Václav Havel, Michal Viewegh, Jaromír Nohavica či Jiřina Šiklová.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Ekologické bydlení: Voda z pračky neodteče do kanálu, v novém domě ji znovu využijí

Následující článek

Do potravinové sbírky se letos zapojí i děti, budou vyrábět zdravé svačinky

A. Bednářová

A. Bednářová

Po vystudování Fakulty humanitních studií nyní pokračuje ve studiu žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity. Již několik let se aktivně pohybuje v neziskovém sektoru, poslední dva roky jako předsedkyně neziskové organizace Genesis.

Zúčastnila se několika mezinárodních seminářů a konferencí na téma neziskového sektoru, zejména lidských práv a ekologie.

Současně působí jako lektorka češtiny pro cizince a aktivně se věnuje tibetské komunitě žijící v České republice, o které napsala i svou bakalářskou práci s názvem Tibeťané v České republice: transnacionální migrace Tibeťanů.

Ráda poslouchá svůj starý gramofon, nejraději The Doors či jazz. Má ráda vůni levandule a svých dětských knih. Nikdy nezapře vášeň k psaní a cestování, jež jí umožňují objevovat svět, a skrze něj i samu sebe.