CSRDiverzitaKomunityNeziskový světOdpovědný životSociální podnikyTémata

Kampaň upozorňuje, že nemocní schizofrenií mohou normálně žít a pracovat

Česká asociace pro psychické zdraví spustila kampaň “Jde to. Společně zpátky do života”. Chce upozornit na všechny možnosti zdravotní péče a následné léčby pro pacienty s duševním onemocněním schizofrenního typu. Jejím cílem je také ukázat veřejnosti, že při komplexní péči jsou tito pacienti schopni se začlenit do běžného a pracovního života.

Podstatou kampaně “Jde to. Společně zpátky do života” je představení „záchranného kruhu“, v jehož centru stojí člověk nemocný schizofrenií. Aby jeho léčba byla úspěšná, je třeba, aby fungovala na několika úrovních. Po první fázi, kdy hraje velkou roli lékař a vhodná medikace, nastupuje další, delší a neméně důležité období, ve kterém je zapotřebí silné spolupráce terénních sociálních pracovníků, rodiny, svépomocných organizací uživatelů psychiatrické péče a jejich rodinných příslušníků, a také veřejnosti. Aby věděla, že nemocní s sebou nesou nepravdivé stigma, a že při správné péči jsou schopni se začlenit zpět do společnosti a žít zcela normální život.

ČTĚTE: SRDCERVÁČI ODSTARTOVALI KLAVÍRNÍM KONCERTEM NA PRAŽSKÉM HLAVNÍM NÁDRAŽÍ

„Je potřeba změnit vnímání onemocnění schizofrenního typu ve společnosti. Aby převládalo obecné povědomí o tom, že pokud funguje záchranný kruh kolem pacienta a dobře spolupracuje se svým lékařem -odborným i praktickým -, s terénním terapeutem, rodinou, má smysluplnou náplň dne a okolí k němu zaujímá stejný postoj, jako ke všem ostatním lidem, existuje u značné části z nich šance na uzdravení,“ říká prezident České asociace pro psychické zdraví Martin Jarolímek.

„Počátkem roku 2014 moje dcera Jitka nečekaně psychicky onemocněla. Byl to šok, v širší rodině psychické problémy nebyly. Začalo hledání informací, čekání, jak bude fungovat léčby, léky, terapie,“ vzpomíná Olga Bolechová. „Po návratu z nemocnice jsem hledala aktivity pro pasivní dceru. Při sdělení, jakou formou onemocnění trpí, ji často odmítli. Zasloužila si šanci, ale stigmatizace u mnoha lidí přetrvává,“ popisuje Bolechová snahu o začlenění dcery do okolního prostředí. „Pomohlo nám sdružení Fokus, kontakty s podobně nemocnými, sdílení zkušeností. Dcera si našla partnera a nesmírně důležitá je pro ni práce na částečný úvazek, která jí dává pocit užitečnosti.“

Česká asociace pro psychické zdraví

byla založena v roce 1996 jako občanské sdružení uživatelů psychiatrické péče a jejich blízkých, poskytovatelů této péče a širší veřejnosti. ČAPZ je otevřená jednotlivcům i organizacím, laikům i odborníkům různých profesí v oblasti péče o duševní zdraví, uživatelům této péče, jejich rodinným příslušníkům a blízkým, všem, které tato oblast zajímá.

Aby hledání informací bylo nyní pro pacienty i jejich rodiny co nejsnazší a nemuseli je získávat obtížně jako paní Bolechová, připravila asociace webový portál www.capz.cz/jdeto, kde najdou kontakty na odborné lékaře, psychology a psychoterapeuty, peer konzultanty, pacientské organizace a sdružení rodičů, jejichž děti trpí podobnými problémy.

Dveře jsou otevřené

“Pokud se rozhodnete zaměstnat člověka s duševním onemocněním, nemusíte na to být sami,” vzkazuje potenciální zaměstnavatelům nestátní nezisková organizace Green Doors. Na svých webových stránách nabízí pracovní a sociální rehabilitací lidí,  kteří onemocněli schizofrenií.  Green Doors se zaměřují především na práci s mladými, krátkodobě nemocnými klienty, které podporují, aby překonali krizi způsobenou nemocí, a co nejrychleji se zařadili do běžného života. Volná místa najdete zdeChcete poradit hned? Na vaše dotazy je připraven Petr Kumhera, vedoucí služby Začleňování na trh práce. Tel.: 774 913 058, e-mail: zaclenovani.vedouci@greendoors.cz

Dalšími dveřmi otevřenými k pracovní příležitosti je třeba terapeutické centrum Modré dveře v Kostelci nad Černými lesy, projekt manželů Kateřiny a Viliama Sivekových. Modré dveře nabízí pomoc lidem s duševním onemocněním, mentálně postiženým nebo jedincům v krizi či s psychickými obtížemi.

“V Terapeutickém centru Modré dveře se hodně snažíme reagovat na potřeby a poptávku veřejnosti, proto nyní otevíráme další pobočku v Říčanech, kde budou probíhat psychoterapeutické skupiny pro osoby s psychotickým a neurotickými obtížemi, rovněž arteterapeutická skupina pro lidi s mentálním postižením. Také v podvečerní hodině otevřeme nácvik relaxačních technik. Rozšiřujeme naši terénní práci, kdy do přirozeného prostředí rodin dojíždíme i na terapie tehdy, když jeden člen rodiny není díky postižení či nemoci schopný dojet k nám.,” řekla nám v rozhovoru Kateřina Siveková.

img_2771

Kavárna Modré dveře v Kostelci nad Černými lesy. Foto: Modré dveře

A jaké mají plány do budoucna? “Plánů máme mnoho. Jsou v souladu s naší vizí, která spočívá ve vytvoření stabilní sítě, která poskytuje biopsychosociální pomoc. A to jak formou ambulantní, tak i formou terénní, právě ve výše zmiňovaných životních situacích, kdy jeden člen rodiny nemůže dojet k nám.”

ČTĚTE: PORTÁL, KTERÝ NEVIDOMÝM „PŘEČTE“ MAILY, NOVINY I FACEBOOK, HLEDÁ PARTNERY

Poslední otázka se týkala sdílení zkušeností: Co byste poradili zaměstnavatelům, kteří zvažují zaměstnání lidi s diagnózou duševní choroby? “Určitě navštívit organizaci, která se na zaměstnávání takových lidí specializuje. A hovořit o této problematice s odborníky, určitě ne s aktivními čtenáři bulváru. Současně nedat na nesmyslné stigmatizační komentáře, které v našich médiích kolem duševního onemocnění putují. A pak hovořit s těmi, kteří takovou diagnózu mají, pracují na sobě a do zaměstnání chtějí,” doporučila závěrem Kateřina Siveková z Terapeutického centra Modré dveře.

Komplexní servis nabízí i Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Na jejich stránkách najdou užitečné informace zaměstnavatelé i zaměstnanci a generátor inzerátů vám vyfiltruje vhodná pracovní místa po celé České repubice. A seznámíte se se Srdcerváči. Ojedinělým projektem, který bojuje za dostatek férové práce pro zdravotně postižené. Stačí si v době kampaně do 15. prosince koupit některý z dárků nebo zážitků a pomůžete tím odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Drahomíra Mandíková: Chceme prosperujúci svet? A sme globálni občania?

Následující článek

Nová data o plýtvání: 4 z 10 lidí vyhazují potraviny několikrát měsíčně

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.