KomentářeOdpovědná rodinaOdpovědný životTémataVzdělávání pro život

Komentář Lenky Tréglové: Milé děti, tohle je vaše planeta, musí vám vydržet napořád

Ve školách učíme děti ledacos včetně sexuální výchovy. Osvícené školy přidaly už i environmentální lekce. Ze zkušenosti rodiče vím, že to bývají odpočinkové hodiny na konci vyučování, při kterých malé mozky nacpané matematikou a větnými rozbory odpočívají. A mezitím se na tabuli nebo projektoru před nimi odehrává katastrofický scénář, ve kterém budou jednou hrát hlavní roli.

Brutálně upřímné osnovy, osvobozené od procent a grafů, které dětem stejně jdou jedním uchem tam a druhým ven, by vypadaly asi takto:

  1. Dochází vám voda, drahouškové. Abyste měli celý život co pít, v čem vařit a čím se mýt, je nejvyšší čas, abyste s vodou začali zacházet jako s vlastním majetkem. Nenechávejte téct kohoutky, když si čistíte zuby, myjte se, jen když jste špinaví a tlačte rodiče k nákupu úsporných spotřebičů. Ona je to totiž hlavně vaše záležitost.
  2. Se vzduchem to taky nemáte valné. Nechávat se vozit autem je sice fajn, ale kdykoliv můžete jít pěšky nebo jet hromadným prostředkem, řekněte si o to. Až uvidíte dědečka pálit petlahve nadusané pilinami, upozorněte ho, že vám otravuje budoucnost. A začněte vážně zhasínat všude tam, kde právě nejste. Ona se ta elektřina nenarodila z ničeho – při její výrobě to odnesl zase další kus čistého vzduchu.
  3. Ta vaše dnešní nedojedená svačina by někomu zachránila život. Stejně jako obsah vašeho odpadkového koše po večeři, kam máma nebo táta denně shrábnu jídlo, nad kterým jste ohrnuli nos. Nemusíte dojídat, když už nemůžete, ale řekněte si o menší porce, nenechávejte si nakupovat extrabuřty, myslete trochu – zásoby jídla na vaší planetě jednou dojdou, na bezstarostnost už není čas.
  4. Nebuďte líní třídit odpad, jinak se v něm jednou udusíte. U každého igelitového pytlíku, nebo plastového kelímku, který vyhodíte do koše místo do tříděného odpadu, si představte, jak vám zasviní vaši Zemi. Místo, aby ho někdo zrecykloval, vyletí komínem jako hodně jedovatý černý čmoud. Používejte plastové lahve tolikrát, kolikrát to jde. Každá další limonádka koupená na chuť, znamená kus nezničitelné hmoty vyslané do systému. Do vašeho systému.
  5. Sekáč není obchod pro chudé, ale pro myslící. Vykašlete se na třídní prestiž, která vyžaduje každý rok nové boty nebo batoh určité značky. Teď vám to přijde děsně důležité, ale s každým dalším nakoupeným kouskem udržujete v chodu módní kolosy, které převážně ničí přírodu i lidi, kteří pro ně pracují.
  6. Přestaňte se posmívat těm, co nezapadají, jednou to můžou být vaši šéfové. Stádo už není vůdčí silou, jsou to lidi (i děti), kteří se nějak liší. Zamyslete se nad tím, než budete zase dávat kouř někomu, kdo jinak mluví, jinak vypadá nebo má jiné koníčky. A jestli se sami nějak lišíte, přijměte to jako dar.
  7. Pořád jenom berete a nic nedáváte. Uvědomte si, že nejste malí bohové, kteří mají na všechno právo. Jakkoliv se k vám tak rodina i společnost může chovat. Ještě jste světu ničím nepřispěli, přistupujte k němu s pokorou a úctou. Připadají vám všechny autority jako blbci a máte dojem, že víte všechno líp? Tak na tenhle postoj už vaše generace nemá čas.
  8. Internet je váš pán. Propadáte se do světa, který neexistuje, broučkové. Jako první generace žijete od odkazu k odkazu, od videa k videu, a to celé hodiny. Degenerujete. Vypínáte mozkové okruhy. Krade vám to schopnost se nudit a tím pádem tvořit. Ztrácíte schopnost myslet a vymýšlet. Něco s tím udělejte. Ne kvůli rodičům, kvůli sobě.

Zvoní, můžete jít. Třeba jste něco z toho poslouchali. Doufám kvůli vám. A kdo má eště tři minuty, tomu promítnu film Steva Cuttse:

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Pozvánka na víkend: Festival udržitelné módy podporuje týrané ženy

Následující článek

Ikea rozšiřuje nabídku o ryby z ekologických chovů

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.