KomentářeKomentáře odpovědných lídrůKomunityOdpovědný život

Komentář Margarety Křížové: Jak je to s námi Čechy

Poslední dobou by člověk mohl nabýt dojmu, že Čech rovná se osoba nepříjemná, nesnášenlivá a jednoduchá. Ze všech mediálních koutů se valí zprávy o našich hrozných vlastnostech. Že prý jsme ukřičení, užvanění, nepěkně se chováme ke svým bližním a vůbec. Neposlouchá se to dobře, a tak jsem se porozhlédla kolem sebe. A začala si víc všímat. Poslední komentář odpovědných lídrů v tomto roce pro vás napsala investorka Margareta Křížová.

V čase adventním jsem byla na několika večírcích. Byly to večírky neokázalé, bez lesku, zato radosti tam bylo dost. Byly to večírky pro ty, kteří radosti v životě moc nemají. Bylo plno. Všichni, co radost přinesli, se ani nemohli vejít.

ČTĚTE: ZAMYŠLENÍ MARGARETY KŘÍŽOVÉ: JAKÝ SI TO UDĚLÁŠ, TAKOVÝ TO MÁŠ!

Byla jsem na večírku studentů. Ne, že bych se cpala mezi mládež, ale začalo to debatou o podnikání a pokračovalo diskusí o tom, jak zachránit svět. Taky jsem svět zachraňovala (kdysi), dnes už se věnuji jiným věcem, ale projít si tím musí každý. Ze všech večírků jsem šla v dobré náladě. Nikdo zbytečně a hloupě nežvanil a bylo to fajn.

Potkala jsem paní, která vláčela jedlové větve, jmelí, tašky atd. Bohužel větve ztratila. Mladý muž za ní větve sebral, doběhl ji, chvojí opět nainstaloval do její náruče a ještě ji popřál hezké svátky.

Byla jsem v divadle, na pokecu s kamarádkou, na vánočním trhu, na koncertě, v kavárně, v galerii, v obchodě, na poště… Kde jsou ti nepříjemní Češi? Ať se koukám, jak se koukám, nevidím je.

Faktem je, že před víkendovými pochody kamkoliv, dávám přednost pochodu po loukách a polních cestách u nás na chalupě. Před projevy veškerého druhu, ať už na Štěpána, či kdykoliv jindy, dávám přednost sklenici vína nebo dobré knížce nebo kombinaci obojího.

Byla jsem na půlnoční na Štědrý večer. Bylo plno, úplně plno. Nevešel by se tam už ani človíček. Malý kostelík v Posázaví. A na konci půlnoční si všichni podali ruce, ať se znali, či ne. A popřáli si hezké svátky. Kde jsou ti nesnášenliví Češi?

Čtu noviny a sleduji, co se kolem děje. Ale zprávy si vybírám a nenechávám se převálcovat smrští negativních zpráv. Pokud jste dočetli až sem, říkáte si, bláznivá naivní ženská. Možná, ale nemám o nás Čechy zas tak velký strach. Všude tam, kde jsem byla, byli lidé. Milí, zábavní, velkorysí, pomáhající, veselí, smutní, a světe div se, byli to Češi.

ČTĚTE: PŘÍBĚH KVIDA ŠTĚPÁNKA: KDYŽ TĚ PÁNBŮH MILUJE

Přeji nám všem, abychom potkávali i v roce 2016 ty Čechy, o kterých se v novinách nepíše, ale je s nimi příjemně. A zdá se, že jich je víc, než by se mohlo zdát.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Rok 2015: CSR projekty, které stojí za zapamatování

Následující článek

Přehledně: TOP 150 českých nadací a fondů

M. Křížová

M. Křížová

Margareta Křížová spoluvlastní obchodně právní poradenskou firmu CEAG, je mentorkou začínajících podnikatelů a nadšenou pozorovatelkou dění kolem nás.
Selský rozum staví nad všechny obchodní poučky světa a ráda dělá byznys s lidmi inspirativními, kreativními a pokud možno přívětivými. Pořádá workshopy o podnikání, píše blog a založila cestovní agenturu pro zahraniční milovníky Prahy.