Blogy expertůByznys pro životDiverzitaGenderKomentářeOdpovědný životTémata

Komentář Pavlíny Kalousové: I am very optimistic

Když minulý týden nastoupila do nejvyššího vedení České spořitelny první žena, vyvolalo to nejrůznější reakce. Jedna skupina říká, tak vidíte, schopná manažerka má šanci i ve finančních institucích, které tradičně patří v České republice mezi ty, které mají nejnižší zastoupení žen v nejvyšším vedení. Objevila se ale i velmi silná skupina těch, kteří na sociálních sítích v diskusi k oznámení hájili zcela opačný postoj… Nad diverzitou v české kotlině se zamýšlí šéfka platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová.

Svět, ve kterém jsme žili, se v mnoha ohledech nenávratně změnil. Musíme si stále více klást otázky, které by nás před časem nenapadly i otázky, na které nemáme jasné odpovědi. A mnohé souvisejí s nejniternějšími postoji a někdy, asi také zcela přirozeně vyvolávají obavy a strach.

Když minulý týden nastoupila do nejvyššího vedení České spořitelny první žena, vyvolalo to nejrůznější reakce. Jedna skupina říká, tak vidíte, schopná manažerka má šanci i ve finančních institucích, které tradičně patří v České republice mezi ty, které mají nejnižší zastoupení žen v nejvyšším vedení. Objevila se ale i velmi silná skupina těch, kteří na sociálních sítích v diskusi k oznámení hájili zcela opačný postoj: Ženy se přece dostanou na takové posty především kvůli interním kvótám firem či tlaku zvenku. Tedy, není stejně schopných žen jako mužů?

ČTĚTE: SIEMENS HLEDÁ NOVÉ ZAMĚSTNANCE, LÁKÁ MÁMY MALÝCH DĚTÍ

Často se zastánci diverzity snaží argumentovat ekonomickými daty, které nahrávají smíšeným týmům, poukazují na nutnost změnit přístup k zaměstnávání lidí, hledání talentů, protože zaměstnavatelé potřebují stále více lidí a na trhu práce je jich stále méně. Avšak, nejsilnější překážkou pro to, aby se Česká republika více posunula v běžném vnímání kariéry žen, jsou bohužel předsudky či stereotypy v uvažování a někdy i obavy z neznámého. Vše bez ohledu na to, že počet žen ve vedení firem stoupá, ženy stále více samy podnikají a velká část z nich se vrací stále rychleji zpět do práce po mateřské.

Mezi komentáři k onomu jmenování top manažerky do vedení banky najdeme ty, které poukazují na to, že když už žena do takového pozice nastupuje, mělo by se o tom mlčet. “Čím více se bude na podobné události poukazovat, jako na něco mimořádného, odlišného či historického, tím později a hůře té Vaší diverzity dosáhnete ..” Jasné doporučení pro ženy, které se dostanou do vedoucích pozic: mlčte prosím o svých funkcích, dokud neprokážete, že jste se do nich nedostaly jinak než svými schopnostmi. Hmm.

A ihned následuje paradox číslo 2: firmy jsou plné zaslepených diverzofilů (termín z diskuse), které vybírají neschopné manažerky jen kvůli pohlaví. “Jo, taky bych chtěl nastoupit na takový místo poté, co mi nejaky diverzofil udela takovehle entree, a zdevalvuje tak celou moji profesni hostorii.” Takže další klíčové doporučení: nikam se nežeňte, ať si nezruinujete svou kariéru, hezky v závětří, tam se na diverzitu nehraje.

Přestože nepatřím mezi radikální zastánce ničeho za každou cenu a spíše jsem spíše jsem pro pragmatické programy a kroky firem plynoucích z potřeb trhu práce, je bez emocí nezbytné si přiznat, že jednoduše nebudeme mít dostatek kvalitních talentů z tradičních skupin a je třeba se otevřít skupinám jiným. Například ženám. Už jen proto, že celá řada z nich dnes prokazuje, že jsou klíčovou součástí úspěchu mnoha firem a institucí.

A nejde jen o byznys. Po jmenování současné evropské komisařky Věry Jourové se vlna komentářů týkala právě toho, zda funkci nedostala pouze pro to, že je žena. Přestože například jeden z jejích předchůdců, kandidát na českého eurokomisaře, byl nominován bez ohledu na to, že neuměl žádný světový jazyk a na většinu otázek s ostudou v Bruselu odpovídal větou “I am very optimistic”.

Nálepkování místo otevřenosti je bohužel pro Čechy běžné a rozmanitost názorů (tedy také na diverzitu) umíme respektovat jen omezeně, naopak řadu věcí zesměšníme a udělíme jim nálepky.

ČTĚTE: BEZ ČERVENÉ RTĚNKY ANI RÁNU. ŽENSKOST ŠÉFCE NEJVĚTŠÍ PILY V ČESKU AUTORITU NEUBÍRÁ

I proto jsou signály o tom, že se i vedení firem v Česku mění prostě důležité. A je dobře, že ženy, které se do vedení firem dostaly, prošlapávají cestu tomu rostoucímu počtu dalších, které již přirozeně přijdou po nich. Je to nezastavitelné, ale musíme pracovat na tom, aby to bylo i veřejně akceptováno. V tomto ohledu ale musím říci, že bez ohledu na výše zmíněné komentáře: I am very optimistic!

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Dejte si za "pade" polévku od šéfkuchaře v Polívkové smršti

Následující článek

Sociální inovátoři, hlaste se do soutěže SozialMarie

Kalousová Pavlína

Kalousová Pavlína

Založila Byznys pro společnost, největší neziskovou platformu firem pro odpovědné a udržitelné podnikání. Do Česka přivedla evropskou Chartu diverzity, která podporuje zaměstnavatele při zavádění politky rozmanitosti a inkluze do pracovního prostředí. Věnuje se i charitě a již řadu let působí jako místopředsedkyně Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Věří, že buď je člověk součástí řešení, nebo problému, a tak se podílí na dalších projektech i ve volném čase. Na komunitní Zahradě Smetanka nebo ve správní radě Ceny vévody z Edinburghu. A je šťastná, že doma ji v tom podporují.