KomunityOdpovědná rodinaOdpovědný životTémataZdravý životní styl

Komunitní zahrady – je čas se zapojit

Šťavnatá rajčata? Sladký hrášek? Křupavý salát? Voňavé bylinky? Komu by to nechutnalo. To vše je možné vypěstovat i ve městě a člověk k tomu nepotřebuje ani zahradu nebo velký balkón. Stačí stát se členem komunitní zahrady a můžete si vychutnat plody přírody a své vlastnoruční práce.

Motyka místo počítače

Náš moderní, rychlý život plný práce, stresu a starostí má pochopitelně mnoho výhod, ale bohužel i celou řadu negativních dopadů. Někteří šťastlivci se v pátek sbalí a vyrazí na chatu, kde nemálo času tráví na zahrádce. Pro ty, co tuto možnost nemají, a třeba ani nechtějí toho času zahradničením trávit příliš mnoho, jsou tzv. komunitní zahrady. A ty spojují užitečné (chutné, kvalitní jídlo) s příjemným (produktivně strávený čas se zajímavými lidmi).

Plný pytel práce

V každém městě je mnoho míst, která se nijak nevyužívají. Mnohdy dočasně, protože čekají na nové využití, novou zástavbu. Můžou to být tzv. brownfields, prázdné areály, pozemky nebo prostory, na kterých roste jen tráva. A pokud se najdou nadšenci, kterým se podaří domluvit se s majitelem, aby jim vhodnou plochu na nějakou dobu poskytl, může uprostřed města vzniknout oáza klidu a pohody, barev, vůní a chuti. Členové takové komunitní zahrady dostanou k dispozici kousek země, kde si mohou vypěstovat, co srdce ráčí – a co se tam vejde. Může to být speciální velký pytel se zeminou, truhlík nebo kousek záhonku, na kterém se člověk může vyřádit.

Sousedské galeje

Zahradničení v komunitní zahradě nevyžaduje žádné zkušenosti. Vždy je po ruce někdo, kdo ochotně pomůže, poradí. I když si každý pěstuje to, co sám chce, jedná se o společenskou a společnou aktivitu. Členové se před zahájením sezóny domluví, co všechno je zapotřebí připravit (uklidit, zorat půdu, obstarat pytle, nářadí, zeminu), zda se některé sazenice nakoupí společně, kdy zahradu připraví, kdy se konečně do zahradničení vrhnou a kdy se v průběhu sezóny budou scházet. No a jak si rozdělí služby na zalévání, aby nám po případnýchletních vedrech nezbyly oči pro pláč. Každý má nějakou představu, co všechno by chtěl pěstovat. Ať to jsou rajčata, dýně, cukety, jahody nebo bylinky. Přípravné schůzky nejsou prospěšné jen proto, že se členové navzájem poznají – vesměs se jedná o sousedy z té čtvrti, kde se komunitní zahrada nachází, což se může hodit i v běžném životě – ale že jsou inspirativní pro konečný výběr pěstovaných plodů.

Dětská práce povolena

Pro městské děti jsou činnosti na komunitní zahradě skvělé. Nejen proto, že jsou na čerstvém vzduchu, a když lopatkou hrabou v zemi, tak nemohou sedět u počítače. Získají hmatatelnou představu o tom, odkud ta zelenina, co se objevuje doma na kuchyňském stole, vlastně pochází, co pěstování zemědělských plodin obnáší, ale hlavně jak chutné třeba takové rajče může být. Kontakt s kyprou, vonící zeminou, rozhovory se zkušenými zahradníky o důležitosti žížal či škodlivosti eroze rozšíří obzory dítěte každého věku. A dostane-li dítě konkrétní úkoly, které musí pravidelně plnit, posílí to jeho smysl pro odpovědnost.

Staňte se členem

S pěstováním plodů se na komunitních zahrádkách sice začíná spíš až koncem dubna, začátkem května, ale již teď je nejvyšší čas zajistit si členství v komunitní zahradě vaší volby. Počet pytlů a záhonků je omezen a zájemců bývá více než míst. Je přitom nutné počítat i s nějakým členský příspěvkem na pokrytí provozních nákladů – ať to jsou pytle, zemina nebo výdaje související s úpravou terénu (pronájem auta na odvoz nevhodné zeminy a dovoz kvalitní, pohonné hmoty apod). Vesměs by ta částka neměla překročit tisíc korun na sezónu.

Čerstvá odměna

Pokud se vám podaří stát se členem nějaké komunitní zahrady, čeká vás sice manuální práce, ale za tu budete bohatě odměněni – čerstvými a chutnými plody, zkušenostmi s obděláváním půdy, tedy činností, která vždy byla k přežití nezbytně důležitá, prospěšně stráveným časem a seznámením se s fajn lidmi. Já mám jasno. Chci mít svoje rajčata, hrášek, dýně a bylinky. Členem jsem v nové komunitní zahradě Výletná v Letenských sadech v Praze. Ještě musím koupit holinky, pracovní rukavice, motyčku a lopatku, udělat místo v ledničce, nastudovat ty správné recepty. A jelikož ti nejhloupější sedláci mívají ty největší brambory, tak i když žádné brambory pěstovat nehodlám, už se těším na úspěšnou sklizeň. Komunitní zahradu ve vaší blízkosti najdete na velmi užitečné mapě bohulibé o.p.s. Kokoza. www.kokoza.cz/pripojte-se

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Sokol je cool

Následující článek

8 nejlepších baby-friendly hotelů v Česku

Binar David

Binar David

Pracoval v českých i zahraničních médiích (Český deník, TV Nova, Die Welt, dpa,...) i v nadnárodní společnosti (Jan Becher). Pro sdružení výrobců alkoholických nápojů měl na starost společensky odpovědné aktivity a osvětu. Zajímá se o dění kolem nás – ať se to týká Letné, Česka, Evropy či Země. Je přesvědčen, že vše souvisí se vším a že náhody neexistují. Nejraději tráví čas se svou ženou, třemi dětmi a voříškem Friedou.