Odpovědná rodinaOdpovědný život

Kurz šátkování aneb Jak být co nejvíc s dítětem

Kam s ním? Tohle dilema řeší mnoho novopečených rodičů. Do kočárku, do nosítka, nebo do šátku? Právě třetí zmíněné se stává velkým trendem a zdá se, že je to víc než jen módní záležitost.

 

Šátkování, jak se nošení miminka v šátku říká, je prastará tradice, která ženám umožňovala být neustále s dítětem i při práci. Dnes se maminky k téhle tradici vracejí nejen kvůli tomu, že mají volné ruce, ale pochvalují si i pozitivní vliv, které na dítě má. “Šátkování má řadu nesporných výhod. Pro děťátko znamená snazší přestup z bříška do našeho světa. Je pro něj lepší i z pohledu trávení. Miminka nošená v šátku nemívají tolik problémů s bříškem, refluxem a prdíky. Když ho mám v šátku, tak mu svým tělem zahřívám bříško a svým dechem mu ho masíruji. Lépe si odříhne, zbaví se vzduchu,” vysvětluje mi Klára Marková, která se svou kolegyní Zuzanou Izera pořádá v pardubickém Sluníčku – Centrum pro rodinu – kurzy vázání šátků.

IMG_4615

Z břicha na břicho

“Na nápad pořádat tyto kurzy mě přivedlo vlastní dítě, které nebylo ochotné ležet v kočárku a apaticky zírat vzhůru. Můj syn chtěl být neustále se mnou. A tak se přemístil z břicha na břicho. Byl se mnou v přímém fyzickém kontaktu,  stále slyšel rytmus mého srdce, který poslouchalo devět měsíců. Nemusíte se bát velké zátěže, alespoň zpočátku. Ta je dokonce menší než před porodem. Pro maminku je výhodné, že vnímá, co dítě chce, okamžitě může zareagovat na jeho podněty. Má to snad jedinou nevýhodu-  není ho kam odložit. A hůř se s ním pije kafe v kavárně,” směje se Zuzana Izera.

IMG_4634

Zuzana má dvě děti a Klára hned tři. Všechny byly šátkované. První informace sbíraly na internetu a od zkušených maminek. “Na videu to ale vypadá jinak než s vlastním dítětem.  Aby šátkování splňovalo svůj účel, je potřeba provádět ho správně a dodržovat konkrétní zásady,” říká Klára a zve mě na dnešní kurz. Účastní se ho dva partnerské páry a dvě sólo maminky, jedna z nich teprve nastávající, a tak jí lektorka podává panenku reálné váhy miminky (4 kg), s kterou bude pracovat. Ostatním dělá “figurínu” vlastní potomek.

IMG_4630

Dodržování zásad je nutnost

Během dvouhodinového kurzu se naučí jeden základní úvaz. “Úvazů existují desítky, ale to už pak maminky zvládnou samy. Dítě můžete nosit na břiše, na boku, na zádech, různých úvazů existuje nepřeberné množství. Když se naučíte ten základní, tak si s tím už potom můžete různě pohrávat,” říká Zuzana. V první části se rodiče dozvědí užitečné rady, jak a podle čeho šátek vybírat, na co si dát pozor, jak měřit vhodnou velikost. Lektorka je seznámí s pozitivy nošení v šátku a upozorní na rizika chybného vázání. Jak obě důrazně připomínají,  aby bylo nošení bezpečné a neškodilo, je nutné dodržovat některé zásady. “Bezpečnější je nosit dítě čelem k sobě. Dýchá náš svět, nevyrušují ho tolik vjemy z okolí, může si opřít hlavičku a snáz usne. Koleba musejí být výš než zadeček, aby mělo zakulacená záda jako v bříšku. Když vám dají narozené miminko na břicho, tak je takhle kulaté, taková žabička. A této polohy chceme dosáhnout. Pokud budete nosti děťátko zády k sobě, nikdy této polohy nedosáhnete. Miminko by mělo být maximálně tak vysoko, abyste měli možnost dát mu pusu na hlavičku,radí Klára Marková a každý krok ukazuje na panence. Podle lektorky by mezi vámi a miminkem mělo být co nejméně vrstev. Nedoporučuje funkční oblečení, které od vás odvádí vlhkost. „Vy pak budete v suchu, ale dítě bude mokré. Vhodná je vlna s hedvábím. Navrch doporučuji přikrýt jednou společnou vrstvou,“ říká Klára.

IMG_4632

Šátek je univerzálnější

Mezitím už se šátkem a vlastním půlročním synem Matějem statečně zápolí maminka Zuzana. Asistuje jí její partner Vojtěch, který vysvětluje, co je na kurz přivedlo. „Často chodíme do lesů a tam se s kočárkem nedá. Už nějakou dobu používáme ergonomické nosítko, ale je málo nastavitelné a náš syn rychle roste. Šátek nám připadá univerzálnější.“ Další manželský pár pracuje se sedmitýdenní dcerkou. „Chtěli jsme se to naučit z internetu, ale zjistili jsme, že je to pro nás docela složité, a tak jsme se vypravili na kurz. Sice používáme kočárek, ale chceme být svobodnější v chození po venku. Manžel bude mít volné ruce a můžeme spolu pracovat třeba na zahradě,“ říká maminka Kristýna. V květnu přivede na svět svoje první dítě nastávající maminka Broňa. „Já teď mám dvojí váhu, jedno dítě v břiše a druhé na břiše,“ směje se, když se učí vázat ke svému tělu panenku. „S panenkou docela zápolím, ale půjde to. Ráda bych miminko nosila hned od začátku. Máme sice i kočárek, ale chtěla bych šátkovat co nejvíc. Myslím, že je to pro dítě to nejlepší,“ dodává.

IMG_4637

Podle lektorek je možné nosit i dvacetikilogramové dítě. Obě se shodují, že nezáleží na věku.„Šátkované děti mají větší chuť vyrazit do světa a osamostatnit se. Vědí totiž, že se mají kam vrátit. A to je na tom to krásné a důležité, dát dítěti pocit lásky a bezpečí. Dodržujete-li správné zásady vázání a nošení, není se čeho bát,“ přikyvují shodně lektorky.

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

10 rad od TOP manažerek, jak sladit kariéru a osobní život

Následující článek

Recept na neděli: Punčový dort z Kuchařky první republiky

Michala Jendruchová

Michala Jendruchová

Vystudovala herectví, ale na prknech se po studiích objevila jen jednou, v roli figuríny :-) Cesta ji zavedla do médií. Začínala v rádiu jako zprávařka, točila reportáže pro TV Prima, pracovala v Mf i v ženských časopisech. Momentálně pracuje jako redaktorka na veterině a k tomu si externě tu a tam napíše reportáž, rozhovor nebo fejeton. Neutuchajícím zdrojem námětů jí je její mourovatá kočka. Je autorkou knihy o boji s anorexií Už je to za mnou.