CSROdpovědné firmyTémataŽivotní prostředí

Lavičky nebo vánoční strom z PET láhví. V rukou architektů z ČVUT dostává odpad nový smysl

Projekt PET-MAT má za sebou úspěšný rok, jehož závěr oslaví 1. prosince rozsvícením vánočního stromu z plastových láhví u Národní technické knihovny v pražských Dejvicích. Tým vědců z pražské ČVUT si letos úspěšně registroval průmyslový vzor na cihly z PETu, ze kterých sestavil například designové lavičky pro český pavilon na EXPO 2015.

Na vývoj nových forem využití plastového recyklátu v architektuře se soustředí tým vědců a designérů pod vedením Kateřiny Novákové na Fakultě architektury pražského Českého vysokého učení technického ve spolupráci se společností Karlovarské minerální vody.

ČTĚTE: TŘI MLADÍCI POVÝŠILI BETON NA UMĚNÍ. VYRÁBĚJÍ Z NĚHO NÁBYTEK, ŠPERKY, A DOKONCE I ŠATY

V letošním roce si úspěšně registroval průmyslový vzor na cihly z PETu, ze kterých sestavil unikátní designové lavičky pro český pavilon na EXPO 2015. A v úterý v 18 hodin představí svou práci také Pražanům, když rozsvítí netradiční vánoční strom z PET lahví – PETree na prostranství u Národní technické knihovny v pražských Dejvicích.

Stromek z PET láhví před technickou knihovnou v pražských Dejvicích. Foto: ČVUT

Stromek z PET láhví před technickou knihovnou v pražských Dejvicích. Foto: ČVUT

Na vánoční strom bylo nutné sesbírat dvanáct tisíc PET lahví, zapojilo se proto dvanáct základních a středních škol z Prahy, Slaného, Mladé Boleslavi, Kolína a Sedlčan. „Letošní PETree je pilotním projektem. Zkoušíme si nové postupy. Když náš strom veřejnost zaujme, tak ho příští rok postavíme třeba v centru Prahy,“ usmívá se autorka projektu Kateřina Nováková.

PET cihly zaujaly na EXPO 2015

Projekt PET-MAT letos slavil úspěch se svou lavičkou z PET lahví. Ta je složena ze speciálně vyvinutých plastových cihel PET(b)rick, na které má tým projektu PET-MAT registrovaný průmyslový vzor. Cihly se hodí pro interiérovou architekturu, sedací prvky, bary či přepážky.

„Cílem výzkumu je vyvinout druhotné využití PETu v architektuře. Vyvíjíme například stavební jednotku z recyklovaného PETu. Projekt tak zajímavě kombinuje vyspělou technologií architektonického navrhování se zavedenou průmyslovou výrobou PET lahví,“ vysvětluje Nováková.

Plastové cihly, respecktive lavičky z recyklovaného PET materiálu, představili vědci z ČVUT na letošní výstavě Expo v Miláně. mFoto: archiv KMV

Plastové cihly, respektive lavičky z  PET materiálu, představili vědci z ČVUT na letošní výstavě Expo v italském Miláně. Foto: archiv KMV

Český koncept plastové cihly  byl poprvé veřejně představen v českém pavilonu na milánském EXPO 2015, které se věnovalo klíčovým otázkám udržitelného rozvoje.

V českém pavilonu se tak návštěvníci mohli posadit na lavičky, které jsou modulární, smontovatelné a nasvícené zespodu, takže v sobě spojují praktičnost, design a ekologickou udržitelnost.

Cihly, lavičky či stromek dokazují nečekané možnosti druhotného využití PETu, ať už přímo z použitých PET lahví, nebo ze speciálních tvárnic, které by mohly vznikat z recyklovaných PET lahví.

S nástupem 21. století existuje bezpočet možných využití polymerového materiálu. Unikátním příkladem je most vybudovaný ve skotském městečku Peeblesshire přes řeku Tweed. Je 30 metrů dlouhý, má nosnost 44 tun a při jeho stavbě byly použity výhradně recyklované plastové lahve.

ČTĚTE: EKOLOGICKÉ BYDLENÍ: VODA Z PRAČKY NEODTEČE DO KANÁLU, V NOVÉM DOMĚ JI ZNOVU VYUŽIJÍ

Další ukázkou, že se architektura z PET lahví stává novodobým fenoménem, je stavba EcoARK na Tchaj-wanu. Na stavbu této tříposchoďové budovy bylo použito 1,5 milionu plastových lahví. V objektu jsou zabudovány i zdroje solární energie, které umožňují, aby byl v noci osvětlen pomocí LED technologie.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Sodexo Benefity nebo Carrier: firmy, které podporují zaměstnané rodiče

Následující článek

Z firemních nadací a fondů je nejštědřejší Nadace ČEZ. Celkem firemní nadace rozdělily na charitu 444 milionů korun

Redakce MY89.cz

Redakce MY89.cz

Česko má jednu specifickou generaci, která se nedefinuje věkem, ale zkušeností. MY všichni žijeme od roku 1989 nový život a pořád se něco učíme. Víme, nebo alespoň tušíme, že kvalitní život neleží ani v bohatství ani ve věčném mládí, ale v rozumném přístupu ke kariéře, soukromí, zdraví, výchově dětí i přírodě. Právě o tom na MY89.cz píšeme.