Odpovědná rodinaOdpovědný život

Seriál Dítě a smartphone – 1. díl

Jestli máte doma dítě školou povinné a ještě jste neslyšeli “Mami, tati, koupíte mi smartphone?” , tak se připravte, bude tu co nevidět. Ještě před pár lety měly děti první mobily na střední škole, nebo když poprvé začaly chodit samy do kroužků. Teď není nic neobvyklého vidět osmileté dítě s iPhonem nebo jiným moderním dotykovým telefonem. Než tak velkou investici připustíte, je dobré se nad pár věcmi zamyslet.

Už nejde jen o to, že dítě bude volat a posílat textové zprávy. Se smartphonem má neomezeně k dispozici vlastně malý počítač, přístup k internetu a velmi rafinovaným aplikacím. Pokud jim nebudou stačit ty, které už v telefonu jsou, trvá je pár okamžiků, než si stáhnou nové – od her po taháky.

Pro rodiče je to skvělá možnost, ale i starost. Právě když jsme si mysleli, že jsme internet ovládli a máme pod kontrolou i domácí počítač, chce se nám dítě vlastně úplně vymknout zpod kontroly. Smartphone se dá využít jako učební pomůcka, komunikační prostředek a nástroj k podpoře zodpovědnosti dětí – takže není dobré ho šmahem zavrhnout, dokud si to nepromyslíte. Jako rodiče byste měli rozumět tomu, co chytré mobily nabízejí, abyste mohli děti naučit, jak s nimi zacházet bezpečně a odpovědně. A to je docela práce.

Proto jsme pro vás připravili seriál, který vám dopředu nabídne všechny otázky a rizika, abyste mohli udělat správné rozhodnutí.

Krok: čtyři otázky, které si musíte položit, než řeknete ano

Společnost Lookout, která se zabývá kybernetickou bezpečností, uspořádala průzkum mezi rodiči, jaký věk považují u dětí za vhodný k pořízení prvního smartphonu. Průměrná hranice procházela třinácti lety. Což dává smysl, někteří rodiče považují telefon jen za komunikační nástroj, aby mohli být s dětmi v kontaktu a jiní spíš za odměnu za dobré chování a nutný krok k tou, aby z dítěte vyrostl zodpovědný a informovaný dospělý. Tudíž se jejich názory stýkají ve věku, kdy se z dítěte stává teenager.

Otázka vhodného věku ale nemá odpověď v podobě přesného čísla. Jde spíš o to, jak je na to vaše dítě připravené. Takže až to přijde a vaše dítě bude chtít svůj první smartphone (a vy si ho můžete dovolit), položte si následující otázky:

  1. Potřebuje v téhle chvíli moje dítě telefon POUZE na to, aby se mnou bylo v kontaktu?
  2. Chápe moje dítě pojem času a bude respektovat omezující pravidla, která mu stanovím pro dobu strávenou hraním s telefonem? Orientujte se podle jeho chování u televize a her.
  3. Dokáže moje dítě rozlišit vhodné a nevhodné aplikace ke stažení a ví, jak se bezpečně pohybovat po internetu? (S kým nemluvit, jaké věci nesdělovat, jaké fotky neposílat)
  4. Ví moje dítě, jak s takovou drahou elektronikou zacházet bez poškození a zničení?

Pokud můžete na všechny čtyři otázky odpovědět ano, je vaše dítě připravené na svůj první chytrý telefon. Otázka je, jestli jste na to připravení vy!

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

9 triků, jak provonět byt bez chemie

Následující článek

Kouzelná víkendová restaurace: Penzion Kokořín

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.