Byznys pro životCharitaCSRKomunityNeziskový světOdpovědný životTémata

Mezi regionální veřejně prospěšné projekty rozdělí Era tři miliony korun. Podpořte své favority

Osmdesát veřejně prospěšných projektů z Česka v těchto dnech soutěží o podporu veřejnosti v třetím ročníku grantového programu Era pomáhá regionům. Čím větší částku se jednotlivým organizacím podaří od individuálních dárců získat, tím vyšší finanční příspěvek dostanou i od Ery. Ta rozdělí mezi projekty tři miliony korun. Jen za první měsíc, kdy mohou lidé jednotlivé projekty podpořit, se vybralo více než 260 tisíc korun. Přispět na některý z vybraných projektů může kdokoliv, a to až do 6. ledna příštího roku.

Do programu Era pomáhá regionům se letos přihlásilo 270 neziskových organizací. „V každém z dvaceti regionů vybrala grantová komise tři nejzajímavější projekty, čtvrtý pak poprvé v historii zvolila na tzv. divokou kartu sama veřejnost,“ vysvětluje specialistka společenské odpovědnosti Ery Jitka Švejcarová.

ČTĚTE: DO POTRAVINOVÉ SBÍRKY SE LETOS ZAPOJÍ I DĚTI, BUDOU VYRÁBĚT ZDRAVÉ SVAČINKY

Do finální fáze projektu se nakonec dostalo osmdesát projektů, z nichž dvacet vybrala sama veřejnost. A právě ta má nyní možnost určit, jak vysokou částku si jednotlivé projekty rozdělí. Projekt, který lidé finančně podpoří v každém z regionů nejvíce, získá od Ery padesát tisíc korun, druhý v pořadí čtyřicet tisíc korun, třetí 35 tisíc korun a čtvrtý si odnese 25 tisíc korun.

„V každém z dvaceti mikroregionů rozdělíme 150 tisíc korun, celkově veřejně prospěšné projekty podpoříme třemi miliony korun,“ říká Švejcarová. „Lidé mohou své příspěvky projektům, které jsou jim blízké, posílat až do 6. ledna příštího roku,“ dodává Švejcarová. Jen za první měsíc, kdy mohou lidé jednotlivým projektům posílat finanční příspěvky, se vybralo více než 260 tisíc korun.

Nejvíce projektů, pětatřicet, se letos přihlásilo z Prahy. Činily se také neziskové organizace na Pardubicku, odkud přišlo 23 přihlášek. Trojici nejaktivnějších regionů letos uzavírá Valašsko a Slovácko společně se Slezskem, kde se shodně registrovalo 21 projektů. Foto: Shutterstock

Nejvíce projektů, pětatřicet, se letos přihlásilo z Prahy. Činily se také neziskové organizace na Pardubicku, odkud přišlo 23 přihlášek. Trojici nejaktivnějších regionů letos uzavírá Valašsko a Slovácko společně se Slezskem, kde se shodně registrovalo 21 projektů. Foto: Shutterstock

Letos poprvé mohou individuální dárci přihlédnout při svém rozhodování, který projekt podpoří, ke krátkým videím, jež neziskové organizace k jednotlivým projektům natočili. K natočení videí věnovala Era každému z finalistů chytrý telefon. „Medailonky mají ukázat, v čem je projekt výjimečný, jak konkrétně přispěje ke zlepšení života v daném regionu a proč by si měl dárce přispět právě na danou věc. Účastníci pojali tento úkol kreativně a snažili se netradiční možnost, jak veřejnost zaujmout, maximálně využít,“ vysvětluje Jitka Švejcarová.

ČTĚTE: HANDICAPOVANÉ ŽENY V ROLI MODELEK. O VŠECH SI ŘEKNETE: PROSTĚ KRÁSNÁ! PODPOŘTE JE NA KATALYZÁTORU

Výběr projektů je opravdu rozmanitý – od péče o děti, seniory či sociálně a zdravotně znevýhodněné přes vzdělávací programy a asistenční služby až po budování komunitních zahrad.

Nejvíce projektů, pětatřicet, se letos přihlásilo z Prahy. Činily se také neziskové organizace na Pardubicku, odkud přišlo 23 přihlášek. Trojici nejaktivnějších regionů letos uzavírá Valašsko a Slovácko společně se Slezskem, kde se shodně registrovalo 21 projektů.

Už v minulých letech se potvrdilo, že se lidé o užitečné projekty v regionu, kde žijí, zajímají a jsou ochotní do nich i finančně investovat. „Veřejně prospěšné projekty loni podpořily stovky lidí po celé republice. Nejštědřejší byli dárci na Chebsku, Prácheňsku a na Znojemsku. Letos očekáváme ještě větší zájem veřejnosti,“ říká Jitka Švejcarová z Ery.

Absolutním vítězem loňského ročníku Era pomáhá regionům se stal projekt Důstojné umírání v rodinném prostředí, který do soutěže přihlásil Hospic sv. Jiří v Chebu. Právě na tento projekt veřejnost přispěla více než čtvrt milionu korun. Dalším čtyřem neziskovým organizacím se povedlo vybrat částku přesahující sto tisíc. Celkově vybrala veřejnost loni na šedesát veřejně prospěšných projektů více než 1,7 milionu korun. Era pak mezi tyto projekty rozdělila další dva miliony.

ČTĚTE: VÍTĚZSTVÍ LINKY BEZPEČÍ V NEZISKOVCE ROKU JE SLOŽENO Z DESETI MILIONŮ HOVORŮ OD DĚTÍ V NOUZI

Program Era pomáhá regionům ale není jen o penězích. „Snažíme se kromě finanční podpory, která je pro regionální neziskové organizaci mnohdy klíčová, výrazně zlepšit a rozhýbat komunitní život v jednotlivých regionech,“ uzavírá Jitka Švejcarová.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Říkali jí, že pohoří, ale hipsterské bistro Adély Illy slaví v Karviné úspěch

Následující článek

Máte malé děti? Co vše můžete podniknout 17. listopadu

Redakce MY89.cz

Redakce MY89.cz

Česko má jednu specifickou generaci, která se nedefinuje věkem, ale zkušeností. MY všichni žijeme od roku 1989 nový život a pořád se něco učíme. Víme, nebo alespoň tušíme, že kvalitní život neleží ani v bohatství ani ve věčném mládí, ale v rozumném přístupu ke kariéře, soukromí, zdraví, výchově dětí i přírodě. Právě o tom na MY89.cz píšeme.