KariéraOdpovědná rodinaOdpovědný životPozor, začínámeZdravý životní styl

Na kurzu masírování miminek

Masáž navozuje u dítěte pocit bezpečí, jistoty, podporuje psychiku, stimuluje trávení, ulevuje od napětí, dobře se po ní spí…Tak proč se ji nenaučit?

Když se dělá správně a ve vhodnou dobu, dokáže toho opravdu hodně. “Kůže je největší orgán těla a jeho stimulace má významný vliv na prospívání celého organismu. Jedná se při ní o vzájemnou interakci dítěte a maséra, o navození oboustranně příjemných a láskyplných pocitů. Masáží zasáhneme do fyzické, psychické, sociální i emoční sféry,” říká Simona Lazzari, ředitelka pražské pobočky Studia pro ženy. Podle ní můžeme miminku masáží ulevit od napětí ve svalech, snížit dráždivost dítěte a tím ulehčit třeba usínání, stimulovat trávicí trakt, vylučování a plynatost, podpořit hlubší dýchání, povzbudit prokrvení, imunitu, vylepšit náladu, nebo dítě vybudit k aktivitě.

Hezky zčerstva po ránu

Kurz ve Studiu pro ženy, do kterého jsem nahlédla, probíhá dvakrát týdně dopoledne. A to proto, že po ránu jsou miminka ještě čerstvá, spokojená a aktivní. Lekce trvá 45 minut, z čehož masážím se maminky věnují až v závěrečné čtvrthodině. Víc by prý malé děti nevydržely. Celá lekce tedy sestává z her motivujících k pohybům, polohám a rozvoji hrubé i jemné motoriky.

Té dnešní se účastní jen tři maminky. Monika se čtyřměsíčním Honzíkem jsou tady poprvé, Karolína se stejně starým Matyášem už vědí, co je čeká a největším mazákem je sedmiměsíční Theodora. “Čím je starší, tím lépe na cvičení i masáže reaguje. Sbíráme tady inspiraci na doma,” říká Theodořina maminka Christina. Je vidět, že Theodoru cvičení vyloženě baví. První půlhodina tedy má za cíl děti i maminky zaktivovat. Cvičí se na měkké podložce, malých i velkých gymbalonech a v náručí maminky. “Důkladně zakroužíme nožičkama, aby nebolelo bříško,” ukazuje lektorka Markéta Fridrichová na panence cviky, kterými miminko zbavíme “prdíků”. Následuje všelijaké jemné protahování rukou a nohou. Pak přicházejí na řadu říkanky, básničky, písničky s hudebním doprovodem tamburínek, rumba koulí nebo trianglu. Na mě trochu moc hluku, ale děti, i takhle malé, si to evidentně užívají. Končí se ve stoje, pochodováním, pohupováním…

IMG_4567

Jdeme relaxovat

A teď už ta vytoužená masáž. Maminky miminka odstrojí, lektorka pustí relaxační hudbu a každé podá slunečnicový olej a kdo má zájem, tomu přidá i pár kapek esenciálního levandulového oleje. “Pohladíme děťátko, rozetřeme olej a ruce máme neustále v kontaktu s tělem,” vysvětluje Markéta Fridrichová. “Nejdříve namasírujeme levou nohu, odshora dolů a zase zpátky, lehce pomačkáme prsty,” ukazuje. Po nohách přijde na řadu břicho a záda. Ruce se nechávají na konec. “Ruce a obličej děti nemají moc rády. Je to podobné, jako při oblékání. Tam taky většinou s rukama zápolíme,” vysvětluje mi Markéta.

Strach není na místě

Nemůžeme miminku ublížit? Napadá mě, když vidím, že maminky tu a tam skutečně zatlačí. “Pokud se masíruje podle pravidel, s ohledem na zdravotní stav dítěte, ve vyhřáté místnosti, v klidu a s rozumem, nemůže se nic stát. Obvykle miminka reagují dobře, některá dokonce broukají, nastavují bříška, vnímají rytmus masáže a jakoby jdou naproti, usmívají se, nebo jen přivírají oči a nechají se hýčkat,” říká Simona Lazzari a Markéta Fridrichová její slova jen potvrzuje: “Maminky bývají velice opatrné. Někdy říkám, ať na břicho víc zatlačí a jen nešimrají, aby to mělo smysl.” S tím souhlasí i maminka Karolína: “Na dítěti okamžitě poznáte, co se mu líbí a co ne. Náš Matyáš má nejraději bříško, uši, ramena a zadek,” směje se a dodává: “I když masáž uvolňuje, tak se při ní stále něco děje a unaví se. Takže před masáží musí být odpočatý, protože je jinak rozmrzelý. Matyáše masírujeme s přítelem téměř denně. Začali jsme prakticky hned po příchodu z porodnice. Nejdříve jsme ho jen hladili, postupně se učíme další věci.”

Během několika lekcí se maminky naučí namasírovat celé tělo od hlavy až po paty. Dozví se, jaká jsou pravidla, důležitá místa a obecná ponaučení. Pokud je masáž dítěti příjemná, můžeme mu ji klidně dopřát každý den. “Novorozence do jednoho měsíce věku je vhodné pouze hladit, laskat, mazlit. Kojenec od jednoho do dvanácti měsíců již snese jemný stisk a rytmické hlazení. Pokud si miminko zvykne a masáž si oblíbí, dá se s ní pokračovat klidně do batolecího věku i dál,” dodává Simona Lazzari.

IMG_4579

Kdy nemasírovat!

Pokud je dítě nemocné Pokud je po očkování Pokud je ve stresu

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

10 rad, jak zvládnout pracovní pohovor bez staženého žaludku

Následující článek

9 věcí, které se dají recyklovat a možná to ani nevíte

Michala Jendruchová

Michala Jendruchová

Vystudovala herectví, ale na prknech se po studiích objevila jen jednou, v roli figuríny :-) Cesta ji zavedla do médií. Začínala v rádiu jako zprávařka, točila reportáže pro TV Prima, pracovala v Mf i v ženských časopisech. Momentálně pracuje jako redaktorka na veterině a k tomu si externě tu a tam napíše reportáž, rozhovor nebo fejeton. Neutuchajícím zdrojem námětů jí je její mourovatá kočka. Je autorkou knihy o boji s anorexií Už je to za mnou.