Byznys pro životCSROdpovědné firmySoutěže / AnketyTechnologie pro životTémataŽivotní prostředí

Na zeleného Oscara mikulovský hotel nedosáhl, Česku ale zvedl prestiž

Hotel Galant z Mikulova se umístil mezi třemi nejlepšími projekty světa v kategorii Vzduch v prestižní ekologické soutěži Energy Globe Award. Její finále se konalo v úterý 19. ledna v íránském Teheránu. Přestože si jihomoravská firma pomyslného zeleného Oscara nakonec neodvezla, odešla se ctí a České republice bezesporu zvedla prestiž.

O nejméně tisíc tun oxidu uhličitého odlehčil ovzduší za poslední tři roky na jižní Moravě Hotel a vinařství Galant z Mikulova. Díky řadě úsporných energetických opatření, kterými je objekt doslova prošpikován, se dostal poprvé v historii do světového finále prestižní ekologické soutěže Energy Globe Award. Český projekt s názvem Energetické řešení Hotelu a Vinařství Galant v Mikulově používá ke svému provozu přebytky tepla, odpadní vody a také skleníkové plyny.

Před odletem do Teheránu, Jiří Marian řekl, že kdyby mu nebylo pětašedesát, asi by zpychnul. Foto: E.ON

Před odletem do Teheránu majitel mikulovského hotelu Galant Jiří Marian řekl, že kdyby mu nebylo pětašedesát, asi by zpychnul. Foto: E.ON

Porotu zaujal komplexností nasazených chytrých řešení, díky nimž chrání životní prostředí, a zároveň minimalizuje své náklady. Projekt byl nominován v kategorii Vzduch, v níž však v úterý nakonec zvítězil projekt švýcarského družstva Coop Nákladní auta na elektrický pohon pro denní přepravu zboží. Hotel Galant ale odešel se ctí a zvedl Česku prestiž.

“Jen jedna část, kterou je fotovoltaická elektrárna na střechách hotelu, odlehčila ovzduší o 300 tun oxidu uhličitého. Rád bych zdůraznil, že naše elektrárna není umístěna na úrodných jihomoravských polích. Dokud máme volné střechy, měla by pole rozhodně sloužit svému základnímu účelu,” řekl majitel Hotelu a vinařství Galant Jiří Marian.

Jeho “zelený” hotel s výjimečnou polohou v historickém centru Mikulova nabízí 126 pokojů i rodinné apartmány, z nichž je vidět například Svatý Kopeček, Mikulovský zámek, Kozí hrádek, Dietrichsteinská hrobka nebo vrch Turold.

Nominaci považuje majitel za vrchol úspěchu

Nominaci ve světovém finále považuje Marian za vrchol svého úspěchu. Síla jeho projektu je podle něj v tom, že se dá opakovat. “Všude najdete technologie, které spolu souvisí a které se mohou vzájemně doplňovat a výhodně propojit. Důležité je přemýšlet o detailech hned od začátku. Nejprve musíme řešení hledat filozoficky,”  vysvětluje.

Když chce podle něho kdokoliv postavit hotel, musí hledat, jak levné bude mít energie, kde bude brát levné teplo a vodu. “Nakonec se všechno dá najít tam, kde je to pro jiné odpadem. Technicky je pak už všechno snadno realizovatelné.”

Hotel Galant se stal v roce 2013 stal vítězem v kategorii firma a zároveň i absolutním vítězem roku českého finále Energy Globe Award. Elektrárna není umístěna na úrodných jihomoravských polích, ale na střechách hotelu. Foto: E.ON

Hotel Galant se stal v roce 2013 stal vítězem v kategorii firma a zároveň i absolutním vítězem roku českého finále Energy Globe Award. Například elektrárna hotelu není umístěna na úrodných jihomoravských polích, ale na střechách jeho budov. Foto: E.ON

Před odletem do Teheránu Jiří Marian řekl, že kdyby mu nebylo pětašedesát, asi by zpychnul.

“Ale teď to nehrozí. Jen si to užívám. Už místo konání letošního ročníku je úžasné. Teherán patří k historickým městům, ale také trpí nejvyšším znečištěním vzduchu. Každoročně tam umírají lidé kvůli smogu,” sdělil.

Po uvolnění mezinárodních sankcí se na toto dvanáctimilionové město poprvé upírá světová veřejnost. Součástí akce bude i velká ekologická konference. “Takže žádné politické téma, ani politické problémy, ale uprostřed kultury historické perské říše téma, při kterém jde také o život,”  nechal se slyšet Marian.

Energy Globe Award je mezinárodní soutěží projektů, které usilují o úspory energií a ochranu přírody. Celosvětová soutěž se poprvé konala v roce 1999. Národní kola probíhají v 177 zemích světa, v České republice je pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR pořádá společnost E.ON.

“A právě hotel Galant se v roce 2013 stal vítězem v kategorii firma a zároveň i absolutním vítězem roku 2013,“ uvedla obchodní a marketinková ředitelka hotelu Beáta Jurčišinová. Celkem se od roku 2008 ucházelo o ekologického Oscara 1570 ekologických projektů.

ČTĚTE: NOVÉ PROJEKTY: CO LETOS FIRMY CHYSTAJÍ V OBLASTI CSR NEBOLI ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ

Projekty ze 177 zemí se už více než deset let ucházejí o národní a pak i světová uznání a v posledním roce to bylo více než šest tisíc ekologicky úspěšných realizací. Česká republika má za sebou sedm uzavřených ročníků soutěže.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Blog Martiny Břeňové: Může hospicový obchod vydělat za rok přes milion dolarů? Na Novém Zélandu ano

Následující článek

Na Hromovku zvu zdarma i děti z dětských domovů, nepomáhal jsem jen o Vánocích, říká hoteliér Bílek

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.
Má dvě dospělé děti a tři vnoučátka. V životě se řídí zdravým selským rozumem, tíhne k východním filozofiím.