DiverzitaKariéraNa vlastní trikoOdpovědná rodinaOdpovědný životTémataZdravý životní stylŽivotní prostředí

Nataša Foltánová: Uklidit se dá dobře i s octem a sodou!

Vystudovala mezinárodní obchod v Kanadě a díky tomu hodně cestovala. Před sedmi lety Nataša Foltánová při svých cestách objevila mýdlové ořechy, s nimiž domorodci v Indii a Nepálu perou odjakživa. A nápad byl na světě. Založila firmu Tierra verde a mýdlové ořechy začala dovážet a prodávat i u nás.

Ekologickou drogerii jpoužívala už dávno před tím, než narazila na mýdlové ořechy. Pak se s dnes již bývalým manželem přestěhovali do domu mimo město a následovalo zjištění, že septik u domu prosakuje do zahrady. Takže vše, co Nataša Foltánová, která založila firmu Tierra verde, vylila do odpadu, skončilo v mrkvi.

ČTĚTE: CHYTRÁ APLIKACE ŘEKNE, KTERÉ JÍDLO SE VÁM DOMA PRÁVĚ KAZÍ

“Další zjištění bylo, že pokud nám mají bakterie účinně pomáhat likvidovat odpad, nesmíme je zabíjet nějakými chemickými koktejly z pračky či myčky. Začala jsem ještě důsledněji hledat čím prát a uklízet, a našla jsem mýdlové ořechy,” vypráví

MY89: Takže to byly ořechy, které vás inspirovaly k založení firmy? Jaký byl váš cíl?

To, co se sem tenkrát vozilo, bylo nekvalitní a drahé, tak jsem se začala dívat, odkud by se daly koupit ořechy v lepší kvalitě. Pak následoval import prvních sto kilogramů z Nepálu a ostatní je už historie firmy. Hlavním cílem nebylo nic, žádný cíl jsem neměla. Šlo to prostě krok za krokem.

Napřed ořechy, pak jsem začala vymýšlet, co se z nich dá vyrobit. Tak vznikl gel na praní. A pak to šlo dál, jeden výrobek za druhým. Cíl nemáme ani teď – cílem je cesta a objevování, kam nás všude zavede. A cestou dáváme příležitost lidem, aby se vědomě rozhodovali, co nakupují a spotřebovávají. Ukazujeme jim, jak lze o věcech přemýšlet, na co se ptát, jak se orientovat.

MY89: Jaké přípravky svým zákazníkům nabízíte?

V tuhle chvíli jim nabízíme hlavně přípravky na praní, úklid a mytí nádobí, ale také menstruační kalíšky a pár dalších drobností, které rezonují s naší filozofií. A budujeme značku Born Again, která zahrnuje výrobky z materiálů, které by jinak skončily jako odpad. Nejvíce nás ale zákazníci znají díky našim výrobkům na praní a čistění domácnosti. Produkty na praní a mytí jsou vyrobené z výtažku z mýdlových ořechů, který nahrazuje průmyslově vyrobené saponáty.

Mýdlové ořechy "objevila" Nataša Foltánová před lety při svých cestách. A zjistila, že se dá s nimi skvěle prát.

Mýdlové ořechy objevila Nataša před mnoha lety při svých cestách. A zjistila, že se dá s nimi skvěle prát…

MY89: A jakou mají záruku, že jsou skutečně šetrné k životnímu prostředí?

Pokud máte na mysli ekoznačky nebo jinou certifikaci, nic takového nemáme. Téma ekoznaček je dosti složitá problematika a nechci se na tomto omezeném prostoru pouštět do jejího rozkrývání. Na trhu v sekci Eko jsou výrobky, které ekoznačku v minulosti měly a díky ní se dostaly do povědomí lidí.

Pak ji v tichosti ztratily, ale toho si už povšiml málokdo. My se snažíme lidem vysvětlit, proč děláme věci tak, jak je děláme, proč používáme suroviny, které používáme a naopak proč se vyhýbáme jiným, na které jsou z běžné chemie zvyklí.

 MY89: K tomu jsou určené vaše kurzy Alchymie ekopraní? Zní to trošku tajuplně…

Ano, v nich se účastníci dozvídají, co to vlastně znamená prát šetrně ke zdraví i k planetě. A ještě třeba taková maličkost – obaly od surovin nevyhazujeme, ale zpracováváme je a necháváme z nich šít tašky a různé užitečné drobnosti. Je to pracné – daleko jednodušší by bylo obaly vyhodit do kontejneru, jak to dělají ostatní. My jsme se rozhodli jinak, naši zákazníci to vnímají a ví, že to, co děláme, myslíme doopravdy.

MY89: Je s takovými přípravky možné perfektně uklidit domácnost? A co vy sama, používáte je? A které jsou vaše nejoblíbenější?

To jste mě teď celkem pobavila. Jestli naše přípravky používám taky? Jako že bych se vám svěřila, že peru v Arielu a k čistění nedám dopustit na Domestos? Uklidit domácnost se dá velmi dobře s obyčejným octem a jedlou sodou. Pokud si chcete trochu užít, můžete si pohrát s přírodními silicemi.

Na praní používám mýdlové ořechy, prášek na skvrny Puer na namáčení a žlučové mýdlo. Občas použiju čistič z pomerančových slupek a přípravek na nádobí. Letos začínáme dávat obsah termínu, který se nám nedávno objevil – je jím chemický minimalismus. Co to všechno bude znamenat ještě úplně přesně nevím, ale vím jistě, že je to další etapa naší cesty.

MY89: Jaké ekologické přípravky pro domácnost jsou mezi pradlenkami nejpopulárnější? 

Z našich výrobků se jednoznačně nejvíc prodává prací gel z mýdlových ořechů a pak univerzální ekočistič – jedlá soda. Nicméně stále se taky hodně prodávají i mýdlové ořechy samotné, protože ti, kteří s nimi umí pracovat, na ně nedají dopustit. Alergici vědí své.

MY89:  Jak lidem vysvětlit, že tyhle přípravky jsou v porovnání s klasickou chemií trošku dražší, ale neméně efektivní?

Na začátku jsme museli vysvětlovat celkem dost. Lidi neznali odpověď na otázku „PROČ“, takže to nebylo úplně snadné. Dnes, po sedmi letech, se doba podstatně změnila. Lidí, kteří už si na tuhle otázku odpověděli, je mezi našimi zákazníky tolik, že se s tímto tématem setkáváme jen minimálně.

ČTĚTE: VEŘEJNOU CHLADNIČKOU PROTI PLÝTVÁNÍ. JÍDLO DO NÍ MŮŽETE DÁVAT, ALE TAKÉ SI JE BRÁT

Na kurzech, v článcích i v dotazech od našich zákazníků se tedy můžeme věnovat téměř výhradně tématu JAK, čili technické stránce věci – jak to udělat dobře, aby to fungovalo. Takže zpět k vašemu dotazu – pokud někdo řeší, zda dá za prací dávku o korunu víc nebo míň, nemá ještě zcela jasnou odpověď na otázku proč. Taktéž pokud čeká, že to bude fungovat stejně. Nemůže to fungovat úplně stejně.

Trik je v tom, že tím, co tomu dodá účinnost, je vaše vědomé rozhodnutí. Když vezmu hodně výrazný příklad – když řešíte ucpaný odpad, máte možnost použít Krtka. Asi každý ví, co to je za sajrajt, ale taky že to je levné a že funguje. Nalijete to do trubek a řešíte akorát to, aby vám to nepoleptalo ruku nebo se neotrávily děti.

Když to takto ale dělat nechcete – protože víte, že je to žíravina, která škodí úplně všude, kam se dostane – máte několik možností, které neškodí vodě ani lidem, ale žádná není tak účinná a jednoduchá. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by nám některý se zákazníků řekl, když jim vysvětlujeme jak zrovna ty odpady řešit – díky, nechci to, je to na mě moc složité, raději kupuju Krtka.

Většina ostatních výrobků ale funguje srovnatelně s konvenčními přípravky, a znovu – je to o vědomém rozhodnutí a používání.

MY89: Spousta lidí si myslí, že ekologické čisticí prostředky rovná se návrat k vychytávkám našich babiček. Ovšem i ty měly něco do sebe. Mají ty současné něco navíc?

Pokud si spousta lidí myslí to, co píšete, tak mají pravdu. My máme ale něco, co babičky neměly – například při praní využíváme luxus sofistikovaných elektronických praček. A když dáte dohromady jejich moudré vychytávky a dnešní moderní pračky, tak výsledek nemá chybu. Můžete prát velmi šetrně, ale nenadřete se o moc víc, než jak vám velí TV reklama.

A taky máme na rozdíl od babiček možnost vědomé volby a díky tomu můžeme naše konání a způsob jak žijeme prožívat jinak – je to rozdíl mezi dobrovolným vědomým rozhodnutím a nutností bezvýchodné situace.

Ekologický úklid znamená především změnu myšlení. A nejen myšlení - je to prostě o jiném přístupu ke světu...

Ekologický úklid znamená především změnu myšlení. A nejen myšlení – je to prostě o jiném přístupu ke světu…

MY89: Znamená tedy ekologický úklid především změnu myšlení? Jsme už na tom lépe než před lety?

Jednoznačně a výhradně je to o změně myšlení. A nejen myšlení – je to prostě o celkově jiném přístupu ke světu, k planetě a životu vůbec. Kdybych to úplně zjednodušila – jednoho dne se prostě probudíte a uvědomíte si, že nejste jakási osamělá entita žijící na povrchu neživé zeměkoule, která si může dovolit udělat cokoliv, protože se jí to moc netýká a ostatní neřeší, což je teorie, kterou nám několik staletí tvrdila věda, a vtloukali nám do hlavy ve škole.

Procítíte, že jste součást vesmíru, součást života. A že jsme všichni navzájem propojení, že jsme jeden svět a planeta není koule z nerostů, ale živá bytost a náš jediný domov. V momentě, kdy vám tohle docvakne, už nikdy nic nemůže být jako dřív. Hodně jsem to zjednodušila – ta cesta je samozřejmě různě dlouhá, ale dnes se i toto probouzení se z mrákot nevědomí a smutku a osamění oddělenosti úžasně zrychluje a nová generace už na to nepotřebuje půlku života jako my.

MY89: Dokáže eko přípravek vyčistit opravdu všechno? Lidé se často domnívají, že když není plný chemie, není dostatečně účinný…

Co je to “dostatečně účinné”? Má to být tak, že stříknete zázračný sprej a ten vše udělá za vás? Nebo že vezmete dětské oblečky zamazané od jídla či zapatlané od čokolády, hodíte je do pračky, nasypete zázračný prášek a za dvě hodiny vyndáte z pračky zářivě vyprané a provoněné prádlo? Pokud máte na mysli tento druh účinnosti, pak vás zklamu. Takto to funguje stejně jen v televizi.

On vám ani ten superúčinný prací prostředek nevypere úplně všechno, i když vám úplně všechno provoní syntetickým parfémem. Snadná řešení jsme už vyzkoušeli a známe jejich důsledky. Zase se vracím k tomu, co jsem už říkala – je to o nás a našem vědomém rozhodnutí, že nechci mít domácnost plnou chemie a vím, že třeba raději někde přitlačím, než abych čekala, že se to vše stane samo bez mého přičinění.

ČTĚTE: ANKETA: OVLIVŇUJÍ ZMĚNY KLIMATU VAŠE PODNIKÁNÍ A JAKÁ OPATŘENÍ ZAVÁDÍTE?

Nechali jsme se přesvědčit, že praní a úklid a mytí nádobí (a taky vaření) je něco nedůstojného, že si zasloužíme domácím pracím věnovat jen úplně nezbytné minimum času. Ale to se teď zásadně mění – jak stále více rodin odstraňuje z domova televizi, tak zjišťuje, že je zase více času věnovat se tomu, co dělá domov domovem a vědomá péče o domácnost je jednou ze základních činností, jejíž výsledky pocítí každý, kdo k vám domů zavítá.

FOTO: ARCHIV Nataši Foltánové

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

9 triků se šamponem

Následující článek

3 kancelářské návyky, které vám ničí zdraví

Ivana Ašenbrenerová

Ivana Ašenbrenerová

Pracovala v Mladém světě, v časopise Maminka či Marianne.cz. Je autorkou knihy Co dělat, když dítě, spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a Velké knihy o mateřství. Zajímá se o zdravý životní styl, alternativní medicínu, psychologii a vše, co je mezi nebem a zemí. Jako typický Blíženec ráda mluví, směje se a bez humoru si neumí představit život. Nejraději relaxuje při čtení, hudbě, vaření, na kole nebo s kamarádkami. Má tři syny, díky kterým každý den zjišťuje, že mateřství je úžasné dobrodružství, které nikdy nekončí.