CSRKariéraS korporací v zádechTémataZahraniční inspiraceŽivotní prostředí

PR firma Edelman ukončí spolupráci s těžaři a popírači klimatických změn

Po dvouletém průzkumu PR společnost Edelman zjistila, že klienti, jako jsou těžařské firmy a popírači klimatických změn, ohrožují její obchodní pověst a přestává s nimi spolupracovat. Vzhledem k tomu, že společnost má obrovský vliv na veřejné mínění v USA, dá se čekat, že toto rozhodnutí bude mít dalekosáhlý dopad.

Michael Stewart, zdroj: edelman.com

Michael Stewart, zdroj: edelman.com

„Náš průzkum specificky označil za zakázaný směr spolupráci s producenty uhlí a těmi, kdo ignorují klimatické změny,“ řekl generální ředitel pro Evropu Michael Stewart listu Guardian. „Nikdy bychom nemohli podporovat klienta, který využívá polopravdy, dezinformace a manipulaci k ovlivnění svých zákazníků.“ Jedna z největších PR firem tak nadále nehodlá pracovat pro klienty z těchto odvětví.

ČTĚTE: HEREČKA POLÍVKOVÁ SI V KLIPU BOTY NEKOUPILA. A CO VY? KOUPÍTE DALŠÍ PÁR JEN TAK?

Nicméně nepadlo žádné rozhodnutí o firmách těžících v Albertě ropné písky, ani o ukončení spolupráce s ostatními ropnými a plynovými těžaři. „Nechceme jedním šmahem odstřihnout všechny,“ řekl Stewart. „Zatím jsme pouze kategoricky ukončili spolupráci s producenty uhlí a popírači klimatických změn.“ Společnost nezveřejnila, jaké množství aktivit jim nyní zůstalo v energetickém sektoru, ani jestli na její rozhodnutí měla vliv klesající cena ropy.

Vinou svého předchozího přístupu k problémům klimatu přišel Edelman letos o několik velkých klientů a klíčových členů vedení. V loňském roce se některé ostatní velké PR firmy vyslovily proti popíračům klimatických problémům a Edelman byl kritizován za pasivní přístup. Stejně to schytal za organizaci skupin podporujících kanadský plynovod. Ve Velké Británii dokonce aktivisti obvinili tuto společnost za ovlivňování parlamentní diskuse.

Přibližně ti samí kritici nyní firmu chválí za blokádu uhelných společností. „Je to velký a významný krok. Dokazuje to, že padá prestiž uhlí, jeho pověst je špatná a už to ovlivňuje i průmysl,“ řekl Kert Davies, ředitel Climate Investigations Centre, který právě v loňském roce Edelmana za jeho přístup kritizoval.

ČTĚTE: BÝVALÉ VOJENSKÉ ÚJEZDY: TANKY A DIVOCÍ KONĚ ZACHRAŇUJÍ OHROŽENÉ ŽIVOČICHY

Henk Campher, jeden z pracovníků, který největší PR firmu na světě opustil, prohlásil, že by stejně ještě mohla udělat víc: „Pokud chcete být světový leader, musíte využít svoje služby k budování lepšího světa. Nestačí jenom říct, že nebudete pracovat na kampaních, které jsou proti klimatickým změnám. To není hlavní problém. Zásadní je, jak vaše kampaně bojují za zastavení těchto změn! To dělá skutečný leader!“

Budoucnost ukáže, jestli to Edelman myslí vážně, nebo se mu jen nelíbilo, jak o něm psala média.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Nataša Randlová: Máma, která pracuje, není krkavčí!

Následující článek

Portál, který nevidomým „přečte“ maily, noviny i Facebook, hledá partnery

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.