Byznys pro životCSRKomunityOdpovědné firmyTémataVzdělávání pro životŽivotní prostředí

Nové projekty: Co letos firmy chystají v oblasti CSR neboli odpovědného podnikání

Na co se letos budou firmy v oblasti CSR nejvíce soustředit? Vypadá to, že hlavní roli bude hrát výchova talentů a vzdělávání vůbec, ani ekologické projekty a programy na rozvoj komunit nepřijdou zkrátka.

Také v novém roce se budeme v MY89.cz intenzivně věnovat oblasti CSR neboli udržitelného a odpovědného podnikání v Česku i v zahraničí. V seriálu se zaměříme nejen na nové projekty a profily odpovědných firem, ale také na to, kolik peněz do společenské odpovědnosti vkládají, a jak a zda se jim investice vracejí nebo jak se jim daří odpovědnost skloubit s celkovou strategií podniku. V prvním díle jsme se firem ptali, na jakou oblast společenské odpovědnosti se letos nejvíc zaměří.

V hlavní roli vzdělávání

Projekt s názvem Akademie programování spustí už letos na jaře softwarová firma Microsoft ve spolupráci s neziskovou organizací Microsoft ve spolupráci s neziskovou organizací Czechitas, která školí ženy v IT dovednostech. „Prostřednictvím tohoto projektu chceme seznámit děti a mladé lidi se základy programování a ukázat jim, že programování je zábavné, užitečné a mnohem jednodušší, než si lidé myslí,“ říká manažerka komunikace a CSR Lenka Čábelová.

ČTĚTE: ROK 2015: CSR PROJEKTY, KTERÉ STOJÍ ZA ZAPAMATOVÁNÍ

V rámci projektu se uskuteční desetihodinové workshopy pro studenty základních, středních a vysokých škol, které mohou být buď součástí klasické výuky, nebo jako tříhodinové odpolední workshopy. „Účastníci se seznámí s principy logického myšlení a kódování a prostřednictvím moderních nástrojů se naučí programovat aplikace pro mobilní telefony, počítače a tablety,“ upřesnila Čábelová. Lektory budou převážně učitelé informatiky přihlášených škol, jimž Microsoft poskytuje výukový materiál, metodickou podporu a mentoring.

Spouštíte zajímavý a nový CSR projekt se společenským nebo ekologickým přesahem? Nezáleží na tom, zda jste velká nebo malá firma, zda působíte globálně nebo regionálně. Společenská odpovědnost a udržitelnost je důležitá ve všech oblastech podnikání. Dejte nám vědět! Pište na redakce@deadlinemedia.cz

Do programu se může podle mluvčí přihlásit jakákoli škola zcela zdarma. „Loni jsme projekt otestovali v pilotním režimu a byl o něj velký zájem. Zapojilo se do něj 800 dětí z pětadvaceti škol. V rámci doprovodných aktivit se pak s programováním seznámilo několik tisíc dětí,“ doplnila Čábelová.

Závod společnosti Siemens na výrobu elektromotorů se sídlem ve Frenštátě pod Radhoštěm otevřel v Ostravě konstrukční kancelář pro studenty. Posiluje tím tak spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Studenti technické vysoké školy, kteří prošli výběrovým řízením, budou s podporou mentorů pracovat na konkrétních úkolech. V současné době je konstrukční kancelář otevřená pro pět studentů pátého ročníku a doktorandského studia elektrooborů a oboru mechaniky.

„Práce na reálných úkolech umožní mladým technikům ověřit si v praxi znalosti, které získali během studia. Otevření konstrukční kanceláře je konkrétní krok, kterým chceme podpořit spolupráci mezi vysokými školami a průmyslem. Věřím, že bude přínosem pro všechny zúčastněné,” říká Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens Česká republika.

S dvanáctiměsíčním tréninkovým kurzem pro středoškoláky a vysokoškoláky „Pig Camp“ přichází společnost Agrofert. Frekventantům v něm nabídne možnost získat praxi a posléze i zaměstnání na farmách napříč Českem. Kurz je bezplatný, společnost navíc zajistí studentům ubytování a proplatí jim dopravu.

„Vzdělávání je pro nás obecně klíčová kapitola. Jako velká firma si totiž citelně uvědomuje dlouhodobě klesající zájem mladých lidí o technické obory a s tím spojenou problematiku nástupnictví na řadě odborných pozic,“ konstatoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Školu odpovědného podnikání letos spustí poradenská společnost KPMG Česká republika. „Jde o program pro studenty vysokých škol, jehož cílem je inspirovat ty, kteří si chtějí založit vlastní firmu. Chceme jim předat zkušenosti, jak zodpovědně podnikat, řeč bude i o sociálním podnikání,“ uvedla CSR specialistka Ivana Ježková.

Součástí programu je i série odborných školení, která povedou profesionálové z KPMG. „Na konci vzdělávací části programu vyhlásíme soutěž o nejlepší odpovědný podnikatelský záměr a ten pomůžeme vítězům uskutečnit,“ upozornila.

Skupina Sanofi Group, do které patří také Zentiva, letos výrazně rozšíří vzdělávací program s názvem První pomoc ve školách. Zapojit by se do něj mělo více než dvacet tisíc prvňáčků ze tří krajů republiky. „Chceme, aby se výuka první pomoci opět vrátila do školních osnov a rádi bychom proto letos také zahájili jednání s ministerstvem školství,“ uvedl manažer společnosti Filip Hrubý.

ČTĚTE: V SOUTĚŽI TOP ODPOVĚDNÁ FIRMA 2015 USPĚLY PLZEŇSKÝ PRAZDROJ, SKANSKA ČI GALVAMET

Nejen děti jsou v hledáčku společnosti Sanofi Group. „Spolu s Nadačním fondem Petra Koukala chystáme osvětovou tour po českých a moravských regionech nazvanou STK pro chlapy, jejímž cílem bude vzdělávání široké veřejnosti v oblasti mužského zdraví a prevence,“ prozradil Hrubý.

Ve spolupráci s Univerzitou Karlovou otevírá Sanofi na tamní fakultě humanitních studií nový předmět Profesionalizace pacientských organizací. „Jeho cílem je seznámit studenty magisterského studia s různými přístupy k rozvoji neziskových organizací, a to jak po teoretické, tak po praktické stránce. Díky úzkému propojení s praxí dostanou studenti v rámci výuky možnost naplánovat a implementovat organizační změny, které budou přispívat ke zvyšování potenciálu konkrétních pacientských organizací,“ prozradil Hrubý.

Ekologické programy a rozvíjení komunit

Společnost Heineken chce letos dále rozvíjet projekt na monitoring a záchranu mokřadů. Loni za něj získal ocenění Leader v životním prostředí. „V této souvislosti plánujeme i další aktivity na poli udržitelnosti a osvěty v tématu voda. Zároveň budeme i nadále podporovat aktivity týkající se zodpovědné komunikace a konzumace alkoholu,“ zmínil ředitel korporátních vztahů a koordinátor udržitelného rozvoje pivovarské společnosti Jiří Hauptmann. V neposlední řadě se společnost zaměří na prosazování zodpovědného přístupu ke konzumaci piva a na práci s místními komunitami.

CSR na MY89: Pár tipů na čtení

Siemens nabízí práci mámám malých dětí

PwC pomůže studentům z dluhů

Odpad nepatří na skládku

Dobrovolnictví, které pomáhá

Dům, který šetří s vodou, jak to jen jde

Až do poloviny února mohou zájemci žádat o příspěvky Nadaci ČEZ v rámci grantových řízení Oranžové schody a Stromy. Základní a střední školy tak mají možnost získat peníze na odstranění bariér; obce a města pak na sázení či obnovu alejí a stromořadí. Celkem už s podporou Nadace ČEZ vzniklo v celé republice 208 nových alejí a 44 bezbariérových úprav škol.

Nadace ČEZ přijímá žádosti v obou grantových řízeních do 12. února. Finanční spoluúčast žadatele není nutná. „O výsledcích budeme všechny uchazeče informovat nejpozději do poloviny března. Školy a obce se tak dozvědí výsledek včas, aby vše stihly postavit či vysadit ještě letos,“ říká Michaela Žemličková,ředitelka Nadace ČEZ.

Plzeňský Prazdroj se letos míní více soustředit na propojení CSR aktivit se svým dodavatelským řetězcem. Bude dále rozvíjet aktivity na podporu podnikání svých partnerů, provozovatelů restaurací a hospod. „Dále se budeme snažit zapojovat prvky trvale udržitelného rozvoje do projektů našich značek a marketingové komunikace,“ uvedla mluvčí Judita Urbánková a dodala, že dobrým příkladem je projekt Birell jízda, který bude letos rozšířen a obohacen o řadu nových prvků.

„Z pohledu filantropie a investic do komunity letos inovujeme a významně rozšíříme program dosud známý jako „Era pomáhá regionům“. Letos ho představíme pod názvem „ČSOB pomáhá regionům“, prozradila manažerka společenské odpovědnosti banky Alena Králíková. Dodala, že program není zdaleka jen přímou investicí do komunity a lokálních iniciativ, ale zároveň rozvíjí fundraisingové dovednosti zapojených organizací a dává jim k dispozici moderní nástroje oslovování dárců a podporovatelů.

Mezi stěžejní projekty ostravského ArcelorMittal patří už tradičně zaměstnanecké granty, jimiž huť podporuje dobročinné aktivity neziskových organizací v Moravskoslezském kraji. V tom míní tento hutnický kolos pokračovat i letos. „Loni získalo tento zaměstnanecký grant celkem pětapadesát společensky prospěšných projektů a celková částka se vyšplhala přes 750 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková. Dodala, že projekty do řízení přihlašují sami zaměstnanci, kteří ve svém volném čase v dané neziskové organizaci pomáhají.

Neziskovým organizacím poskytne huť kromě finanční také pomoc dobrovolnickou. „Každoročně se dobrovolnických aktivit účastní asi patnáct set zaměstnanců, kteří v neziskových organizacích odpracují více než pět tisíc hodin,“ doplnila Dvořáková.

Společnost Tesco letos chystá projekt s názvem Pomáháme si. Loni si ho stačila otestovat v pilotním programu. „Na základě hlasování zákazníků a našich kolegů v obchodech podpoříme minimálně devadesát organizací a jejich projektů,“ uvedl mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

ČTĚTE: VIDEOANKETA: CO POMŮŽE ROZVOJI ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ V ČESKU?

Společnost Galvamet chce především motivovat a zapojit do CSR své zaměstnance. Její jednatel Aleš Šlechta přiznává, že zaměstnanci původně vnímali jeho postoj k CSR nezaujatě a do akcí vymyšlených vedením se nezapojovali. Bylo to prý pro ně nekomfortní, mnozí chtěli tvořit po svém. V tomto novém roce chce proto vedení společnosti zaměstnancům poskytnout více svobody při volbě toho, co sami chtějí. „Takže budeme podporovat a dělat jen to, co nás společně baví, bez donucení a bez befelu,“ netají se Šlechta.

S přispěním Petry Horákové

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Sociální inovátoři, hlaste se do soutěže SozialMarie

Následující článek

Nový spot Heinekenu: Jací muži přitahují ženy? Střízliví!

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.
Má dvě dospělé děti a tři vnoučátka. V životě se řídí zdravým selským rozumem, tíhne k východním filozofiím.