Byznys pro životCSROdpovědné firmyTechnologie pro životTémataVe službách vědy

Odborníci z ČVUT vytvořili speciální bílou hůl. Nevidomé mohou snadno navigovat jejich blízcí

Díky odborníkům z ČVUT v Praze získají nevidomí pokročilou navigaci. Rukojeť speciální slepecké hole tvoří rozhraní s ovládacími tlačítky, pomocí nich lze hůl propojit s chytrým mobilním telefonem a s navigačním webovým portálem, k němuž budou mít přístup jak profesionální navigační centra, tak rodiny uživatelů. T-Mobile poskytne nevidomým pro navigaci data zdrama.

V rámci projektu Technologické agentury České republiky s názvem Pokročilá navigace nevidomých přestavil tento týden tým Jiřího Choda z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze průlomové řešení koncepce navigace nevidomých. Je založeno na nově vyvinuté bílé holi spojené s chytrým telefonem a navigačním střediskem.

ČTĚTE: DIVERZITA PROSPÍVÁ FIRMÁM I LIDEM. POTVRZUJÍ TO I OCENĚNÍ ZAMĚSTNANCI ROKU – USPĚLI PŘES SVŮJ HANDICAP

Odborníci v něm využívají globální navigační satelitní systémy (GNSS) pro určení polohy nevidomého včetně jejího zobrazení na mapě a mobilní sítě pro přenos dat. Přenos dat – navigační data, hlasová komunikace a přenos obrazu – může běžet společně s běžným používáním bílé hole i mobilního telefonu.

Ovládání zabezpečují bezdrátová tlačítka na rukojeti hole a předpokládanou navigaci nevidomého nyní mohou zajišťovat nejen profesionální navigační střediska, ale zejména jeho rodina.

Nevidomý si před cestou ven zvolí, zda mu bude s orientací vzdáleně pomáhat pracovník centra, nebo někdo z jeho blízkých. Kdykoliv se pak může s navigátorem telefonicky spojit a ověřit si svou polohu, díky možnosti online přenosu obrazu z kamery svého mobilního telefonu má dokonce možnost zeptat se na detailní informace typu „který zvonek na dveřích“, „jaké zboží v regálu“ nebo „která ordinace na poliklinice“.

S uvedením pokročilé navigace do praxe se počítá ve druhém čtvrtletí roku 2016. Řešení bude nabízeno prostřednictvím TyfloCenter a možnost jeho používání bude podmíněna zaškolením. T-Mobile vývoj podporoval jako jeden z partnerů a po uvedení nového řešení do praxe bude poskytovat uživatelům navigace datové připojení zdarma.

ČTĚTE: JEDNOU ZA ROK DOBROVOLNIČENÍ NESTAČÍ, ZA SENIORY CHODÍME KAŽDÝ MĚSÍC, ŘÍKAJÍ LIDÉ Z ELEKTRÁRNY

“Důležité je, aby se novinka dostala k těm, pro něž je určena – také v tomto případě nám vyšel T-Mobile vstříc a přislíbil, že významně zvýší její dostupnost nabídkou dat zdarma,” uvedl děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Pavel Ripka

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Ručně vytvářejí kouzlo Vánoc. Za směnu vyfoukne každá z nich 720 skleněných koulí

Následující článek

Vánoční křišťály pro Světlušku se začaly prodávat na Václavském náměstí

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.