DiverzitaGenderOdpovědný životTémataVzdělávání pro život

Pakistánka Malála má syrské “dvojče”. Muzoon také usiluje o právo žen na vzdělání

Pakistánská bojovnice za práva žen, osmnáctiletá Malála Júsufzaj má své “dvojče” ze Sýrie. O rok mladší Muzoon Almellehan stejně jako její slavnější kamarádka bojuje za právo žen na vzdělání. Obě dívky v Londýně připravují nový projekt, který chtějí spustit v únoru.

“Jsou dvě Malály lepší než jedna?” Určitě ano. Osmnáctiletá nositelka Nobelovy ceny za mír, Pakistánka Malála Júsufzaj nyní v Londýně ve Velké Británii s o rok mladší Muzoon Almellehan připravují projekt, který má zlepšit situaci ve vzdělávání dívek v Sýrii, rodné zemi Muzoon, odkud kvůli válce před dvěma lety uprchla s rodiči. Projekt chtějí mladé ženy spustit v únoru.

ČTĚTE: KANAĎANKA DÁVÁ PANENKÁM PODOBU HRDINEK, DĚTI SI BUDOU HRÁT S MALÍŘKOU FRIDOU NEBO AKTIVISTKOU MALÁLOU

Syrská rodina Muzoon je jedna z prvních, která před vánočními svátky přišla podle BBC do Británie z uprchlických táborů na hranicích Sýrie.


Malála Júsufzaj v roce 2012 přežila atentát radikálních islamistů z hnutí Taliban. Střelili ji do hlavy za to, že šla příkladem ženám ve své zemi v cestě za vzděláním.

Získala kromě Nobelovy a Sacharovovy ceny obrovský respekt a stala se ikonou všech lidí, kteří věří, že ženy na celém světě mají na vzdělání stejný nárok jako muži a že právě vzdělání je jedinou cestou, jak ženám zajistit lepší budoucnost.

Malála se před dvěma lety v uprchlickém táboře v Jordánsku seznámila s mladičkou Muzoon Almellehan. Ta v táboře chodila od stanu ke stanu a přesvědčovala lidi, že vzdělávání jejich dcer je mnohem lepší než domluvené svatby, které jim lepší budoucnost nezajistí. Její nadšení a odvaha připomínaly příběh Malály, proto se jí začalo říkat Malála Sýrie.

“Byla jsem s několika školačkami v uprchlickém táboře v Jordánsku a jedna dívka mi řekla: Bylo skvělé se s tebou seznámit, ale byla to Muzoon, která mě inspirovala získat vzdělání,” vzpomíná Malála, kdy poprvé slyšela o mladší kamarádce.

ČTĚTE: V OSMNÁCTI ZEMÍCH NEMOHOU ŽENY ZÍSKAT PRÁCI BEZ SOUHLASU SVÉHO MANŽELA

“Chceme inspirovat mladé dívky, aby se postavily za svá práva. Vždycky jsme chtěly spolupracovat, a teď můžeme,” řekly pro BBC mladé ženy, které nyní společně studují právě v Londýně.

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Na Slovensku v potravinové sbírce vybrali 77 tun potravin za 190 tisíc eur

Následující článek

Siemens hledá nové zaměstnance, láká mámy malých dětí

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.