FoodwasteOdpovědná rodinaOdpovědný životTémataŽivotní prostředí

Palmový olej – nejezte to, nepijte to, nepoužívejte to

Až budete příště číst složení nějaké potraviny nebo kosmetiky, pravděpodobně ho tam najdete. Palmový olej se dává do pečiva, sladkostí, šamponů, čisticích prostředků i do zubní pasty. Existuje hned několik dobrých důvodů, proč takové produkty nekupovat.

shutterstock_118258876Palmový olej je druh rostlinného oleje, který se získává z oplodí palmy olejné. Ta pochází původně ze Západní Afriky, ale daří se jí všude, kde je teplo a hodně prší. Dnes se palmy na olej pěstují po celé Africe, Asii, Severní a Jižní Americe. Osmdesát pět procent celosvětové produkce pochází a exportuje se z Indonésie a Malajsie, a to za velmi neekologických a neetických podmínek.

ČTĚTE: JE BLÁZEN DO ŘAS. VIDÍ V NICH BUDOUCNOST – MLÁDÍ, KRÁSU, ZDRAVÍ. A JEDNOU NA NĚ BUDEME LÉTAT…

shutterstock_278404172

Ničení lesa v Malajsii, je potřeba místo na další plantáž olejových palem. Foto: Shutterstock/Rich Carey

Hlavními dopady je ničení lesů i živočišných druhů, změny v klimatu, kruté zacházejí se zvířaty a hrubé porušování práv zemí, kde se palmový olej vyrábí. Kvůli pěstování a zpracování palem je totiž potřeba vyčistit velká území. Podle organizace World Wildlife Fund zmizí každou hodinu život z oblasti o rozloze tří set fotbalových hřišť. Mezi dlouhodobé dopady patří například vyhynutí orangutanů v horizontu deseti let a tygra sumaterského do tří let.

Každý rok se vyrobí celkem 50 milionů tun palmového oleje, což uspokojí třicet procent světové poptávky po rostlinném oleji. Palmový olej se v nějakém množství vyskytuje téměř v polovině všech výrobků pro vaši domácnost (platí pro země západního světa). Od kosmetiky přes jídlo po úklidové prostředky.

Dopad na životní prostředí

Zhruba třetina živočišných druhů v Indonésii je v současnosti kriticky ohrožená vinou výroby palmového oleje. Jak už jsme psali, příkladem je třeba orangutan, jemuž za posledních dvacet let zmizelo devadesát procent rozlohy oblasti, kde žil. Každý rok je kvůli rozšiřování plantáží zabito až pět tisíc orangutanů, což ohrožuje celý ekosystém. Stejnému osudu čelí tisíce dalších živočišných druhů v jihovýchodní Asii.

Mizení lesů taky významně ovlivňuje změny klimatu. Cenné dřevo firmy pálí, včetně lesního podrostu, čímž zamořují ovzduší kouřem a „pomohli“ tak Indonésii na třetí místo v produkci skleníkových plynů na světě.

Dopad na lidi

shutterstock_102096772Budování plantáží olejových palem se často omlouvá vznikem nových pracovních míst a podporou rozvoje daných oblastí Bornea a Sumatry. Ve skutečnosti je dopad výroby oleje na místní obyvatele devastační. Velké firmy vykupují od místních pozemky, se kterými si potom mohou dělat, co chtějí. Bohužel je součástí celého procesu i porušování lidských práv, například dětská práce. Děti nosí těžké náklady, plejí pole a hodiny sbírají v předklonu popadané palmové plody. Trpí vyčerpáním, horkem a modřinami ze šplhání na ostnaté kmeny palem. Jejich plat je malý nebo žádný.

Bohužel v těchto oblastech neexistuje téměř žádná volba jiného zaměstnání, takže místní obyvatelé skončí skoro všichni na plantážích. A svojí prací tak paradoxně pomáhají průmyslu, který ničí jejich zemi i je.

Co můžete udělat vy

Jako zákazníci máme nezanedbatelnou možnost ovlivnit prodej palmového oleje výběrem produktů při nákupu. Můžeme se inspirovat projektem, který se jmenuje The 28-Day Palm Oil Challenge a jako první na světě pomohl zákazníkům přejít na udržitelnější životní styl a snížit světovou spotřebu palmového oleje.

ČTĚTE: NOVÁ DATA O PLÝTVÁNÍ: 4 Z 10 LIDÍ VYHAZUJÍ POTRAVINY NĚKOLIKRÁT MĚSÍČNĚ

Čtyřtýdenní plán se soustředí na čtyři klíčové oblasti života – lednici, spíž, koupelnu a pračku. Každý týden můžete na portálu PalmOilChallenge.com najít informační videa a články s tipy a návody, jak se palmovému oleji vyhnout. Nebo se odteď lépe dívejte na složení toho, co kupujete a zacházejte s palmovým olejem jako s jedem. Neotráví sice vás, ale postupně může otrávit celou zeměkouli.

shutterstock_162506381

Palmové plantáže se stále rozrůstají. Z ptačího pohledu je vidět, kolik nových rostlin bylo zasazeno. Foto: Shutterstock

 

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Mistrovská univerzální grilovací omáčka

Následující článek

Za jak dlouho můžete jít po zkrášlovacích procedurách cvičit?

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.