CSRKomunityOdpovědní lídřiOdpovědný životTémataZahraniční inspiraceŽivotní prostředí

Papež se věnuje životnímu prostředí, promluví i na summitu OSN k udržitelnému rozvoji

Papež František vydal letos v červnu první encykliku v dějinách, která se týkala životního prostředí. Vyzval v ní k zastavení globálního oteplování a stal se tak jedním z největších advokátů nutných procesů, které by měly zastavit klimatické změny. Dnes promluví také na summitu OSN o udržitelném rozvoji v New Yorku.

V newyorském sídle OSN dnes promluví papež František. New York je již druhou zastávkou papeže na jeho cestě po USA. Ve Washingtonu včera vyzval členy Kongresu k otřevřenosti vůči imigrantům. Vyzval členy Kongresu také k tomu, aby bojovali s hrozbou, kterou představuje změna klimatu.

Není to žádní překvapení – zastáncem péči o životní prostředí je papež František už dlouho. Jen letos:

Zhasnul Baziliku svatého Petra. Nejslavnější vatikánský chrám se letos v březnu připojil ke 1 400 památkám, které se na připomenutí klimatických problémů na hodinu ponořily do tmy. Akce se jmenovala Hodina Země a zapojilo se do ní 172 zemí a území.

Pozval do Vatikánu ekologicky uvědomělé starosty. V červenci se na papežovo pozvání ve Vatikánu sešli starostové měst, která například zakázala používání izolační hmoty styrofoam, nebo se mohou pochlubit největším procentem „zelených“ aut v Evropě, případně se jim povedlo snížit emise skleníkových plynů o 19 procent od roku 1990. Svého zástupce na setkání vyslali například New York City, Oslo, Vancouver, Stockholm, Berlín nebo Boulder v Coloradu.

Vyhlásil den celosvětové modlitby „za péči o stvoření“. Poprvé se konal letos prvního září na podporu prosincového summitu v Paříži – celosvětové konference o změnách v klimatu. Papež prohlásil, že ho inspiroval ekumenický patriarcha Bartoloměj, duchovní vůdce ortodoxních křesťanů, který se v tento den modlil za životní prostředí od konce osmdesátých let dvacátého století.

A dnes promluví na zahájení summitu OSN k udržitelnému rozvoji. Na setkání, které se bude konat od 25. do 27. září v New Yorku se budou projednávat velké problémy pojmenované velkými slovy: světová chudoba, ekologické katastrofy, zdravotní péče v rozvojových zemích. (17 cílů summitu najdete přehledně v boxu v tomto článku.)

ČTĚTE: STUDIE: ZA FÉROVÉ VÝROBKY JSOU LIDÉ OCHOTNI ZAPLATIT AŽ O TŘETINU VÍC

Všechny jeho snahy směřují ke klimatickému summitu COP 21, který se bude konat od 30. listopadu do 11. prosince v Paříži. Papež se průběžně potkával s ministry životního prostředí, jednal se specialisty a vyzýval (nejen) věřící, aby se zapojili do boje za životní prostředí. Zkratka v názvu konference, ke které to vše směřuje, znamená „Conference of the Parties“  a bude jednadvacátá od zahájení jednání v roce 1995. Zúčastní se jí 195 zemí, které podepsaly Rámcovou konvenci o klimatických změnách OSN, stejně jako reprezentanti neziskových organizací, asociací, podniků a vědeckých skupin.

17 cílů Summitu OSN k udržitelnému rozvoji

Cíl č. 1: Vymýtit chudobu ve všech jejích formách všude na světě

Cíl č. 2: Vymýtit hlad, dosáhnout potravinové bezpečnosti a zlepšení výživy, prosazovat udržitelné zemědělství

Cíl č. 3: Zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku

Cíl č. 4: Zajistit rovný přístup k inkluzivnímu a kvalitnímu vzdělání a podporovat celoživotní vzdělávání pro všechny

Cíl č. 5: Dosáhnout genderové rovnosti a posílit postavení všech žen a dívek

Cíl č. 6: Zajistit všem dostupnost vody a sanitačních zařízení a udržitelné hospodaření s nimi

Cíl č. 7: Zajistit všem přístup k cenově dostupným, spolehlivým, udržitelným a moderním zdrojům energie

Cíl č. 8: Podporovat trvalý, inkluzivní a udržitelný hospodářský růst, plnou a produktivní zaměstnanost a důstojnou práci pro všechny

Cíl č. 9: Vybudovat odolnou infrastrukturu, podporovat inkluzivní a udržitelnou industrializaci a inovace

Cíl č. 10: Snížit nerovnost uvnitř zemí i mezi nimi

Cíl č. 11: Vytvořit inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná města a obce

Cíl č. 12: Zajistit udržitelnou spotřebu a výrobu

Cíl č. 13: Přijmout bezodkladná opatření na boj se změnou klimatu a zvládání jejích dopadů

Cíl č. 14: Chránit a udržitelně využívat oceány, moře a mořské zdroje pro zajištění udržitelného rozvoje

Cíl č. 15: Chránit, obnovovat a podporovat udržitelné využívání suchozemských ekosystémů, udržitelně hospodařit s lesy, potírat rozšiřování pouští, zastavit a následně zvrátit degradaci půdy a zastavit úbytek biodiverzity

Cíl č. 16: Podporovat mírové a inkluzivní společnosti pro udržitelný rozvoj, zajistit všem přístup ke spravedlnosti a vytvořit efektivní, odpovědné a inkluzivní instituce na všech úrovních

Cíl č. 17: Oživit globální partnerství pro udržitelný rozvoj a posílit prostředky pro jeho uplatňování

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

PwC bude pomáhat zaměstnancům, kteří se zadlužili kvůli studentským půjčkám

Následující článek

Rozhovor nejen o botách, které poté, co doslouží, zakopete do země a vyroste strom

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.