DiverzitaKomunityNeziskový světOdpovědný životSoutěže / AnketyTémata

Peter Frühauf je Veřejným mužem. Za boj proti rakovině varlat

Liga otevřených mužů vyhlásila výsledky ankety Veřejný muž. Vítězem byl v internetovém hlasování zvolen hokejista Peter Frühauf, který byl nominován za boj proti rakovině varlat. Na druhém místě skončil aktivista Michal Berg za veřejnou roli v české dobrovolnické pomoci uprchlíkům v Maďarsku, Srbsku a Chorvatsku a třetí je evangelický farář Mikuláš Vymětal za dlouhodobou práci pro romské komunity.

Anketu Veřejný muž již posedmé pořádala Liga otevřených mužů neboli LOM. Letošním vítězem v internetovém hlasování se stal hokejista Peter Frühauf, který byl nominován za boj proti rakovině varlat. Sám tuto nemoc porazil a následně s kolegy inicioval projekt Zdraví muže třetího tisíciletí.

Druhé místo v roce 2015 obsadil politik Strany zelených a veřejný aktivista Michal Berg za web pomocuprchlikum.cz a  důležitou veřejnou roli v české dobrovolnické pomoci uprchlíkům v Maďarsku, Srbsku a Chorvatsku. Třetí místo patří evangelickému faráři Mikuláši Vymětalovi, který byl nominován za dlouhodobou práci pro romské komunity a vytrvalé působení v iniciativě Nenávist není řešení.

„V letošním ročníku ankety uspěli muži, kteří projevili určitý druh odvahy v mezních životních situacích,” uvedl ředitel LOMu Martin Jára.  Peter Frühauf měl možná štěstí, že se na jeho nádor přišlo v čas. Posléze se ovšem i přes náročnou léčbu dokázal vrátit k hokeji a především se nebojí o své zkušenosti mluvit a předávat ji dál.

“Michala Berga a Mikuláše Vymětala zase lidé ocenili v souvislosti s palčivým tématem uprchlické krize. Oba projevili odvahu říkat a dělat to, co považují za správné, i když pomoc migrantům není v naší společnosti zrovna v kurzu. Více takových mužů v roce 2016!“  přeje si Jára.

Veřejný muž je anketa, jejímž cílem je poukázat na pozitivní mužské vzory ve společnosti a symbolicky ocenit jejich záslužnou práci. Tento čestný titul v minulých letech získali například známý kavárník Ondřej Kobza, „lékař bez hranic“ Jan Trachta, starosta Prahy 7 Jan Čižinský,nebo známý whistleblower Libor Michálek.

ČTĚTE: PROČ JE DOBRÉ POMÁHAT PŮVODCŮM NÁSILÍ (DOMÁCÍHO I JINÉHO)

„Nápad ocenit muže, který se angažuje ve veřejném prostoru, nám přijde velmi potřebný. Veřejný muž stojí v kontrastu k soutěžím, ve kterých se mužství redukuje na svaly a bohatství. My chceme ocenit muže, kteří jsou originální, odvážní, otevření a odpovědní,“ vysvětluje smysl ankety Martin Jára.

Veřejní muži minulých let:
2009 – bývalý předseda SZ Ondřej Liška, nyní šéf české Ashoky
2010 – trenér českých basketbalistek Lubor Blažek
2011 –  whistleblower Libor Michálek
2012 – lékař Jan Trachta
2013 – političtí aktivisté Matěj Hollan a Jan Čižinský
2014 – veřejný aktivista Ondřej Kobza

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Je jako „papiňák“ kreativních a zároveň praktických řešení, říkají o Vendě Vaníčkové

Následující článek

Předsevzetí Magdy Málkové: Abychom se na začátku února nemuseli hroutit

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.