Byznys pro životCSRKariéraOdpovědné firmyS korporací v zádechStudie / průzkumyTémata

Polovina firem nepřijme zaměstnance se záznamem v rejstříku trestů

Záznam v trestním rejstříku znamená u řady firem konec šancí na získání zaměstnání, ve skoro polovině firem přitom výpis vyžadují u všech pozic bez rozdílu, obvykle během podpisu pracovní smlouvy. Ukázal to průzkum společnosti LMC, do něhož se zapojilo 241 zaměstnavatelů všech velikostí z celé republiky. Jen pětina firem trestané lidi cíleně zaměstnává, další pětina trestní minulost svým zaměstnanců neeviduje. Nejde však jen strach o bezúhonnost, personalisté mají u bývalých vězňů obavy z nedostatečných pracovních návyků, zatížení exekucemi a také nedostatečná praxe.

Pětapadesát procent zaměstnavatelů v průzkumu uvedlo, že lidi se záznamem v rejstříku trestů vůbec nezaměstnávají. Nejčastějším odůvodněním je rozpor s firemními pravidly a nařízeními (polovina případů), dalších 17 % kvůli špatné předchozí zkušenosti, zbylá třetina uvádí jiné důvody, například to, že uchazeči se záznamem sice dostanou v rámci výběrového řízení šanci, ale následně neobstojí v konkurenci ostatních.

Čistý trestní rejstřík přitom zákon požaduje jen u úzké skupiny zaměstnanců: advokátů, policistů, hasičů, zdravotních sester, sociálních pracovníků nebo učitelů. Povinnost se týká i auditorů, notářů, advokátů nebo veterinářů. U úředníků na ministerstvech to žádá služební zákon. Pochopitelný je tento požadavek u pokladních nebo v bance. Ne vždy však musí záznam souviset s majetkovou trestnou činností – například v případě automobilové nehody.

Situace lidí po výkonu trestu nebo s trestem podmíněným na pracovním trhu tak je velmi komplikovaná. „Míst, které jsou jim bez překážek otevřená, je málo. Lze v podstatě hovořit o druhém trestu, protože tito lidé jsou v mnoha případech z možností získat práci předem vyloučeni,“ komentuje výsledky již druhého výzkumu na toto téma analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Čistý trestní rejstřík automaticky

Výpis z rejstříku trestů přitom firem po uchazečích vyžadují více než dvě třetiny firem (68 %). 46 % zaměstnavatelů požaduje jeho doložení bez výjimky u všech obsazovaných pozic, další pětina jej žádá v závislosti na obsazované pozici. Pouze necelá třetina výpis nepotřebuje. To je lépe oproti lednu 2013. Tenkrát stav trestního rejstříku podle obdobného šetření nekontrolovalo pouze 22 % firem.

Zaměstnavatelé nejčastěji vyžadují výpis z  rejstříku až před podpisem pracovní smlouvy (68 procent). V textu pracovního inzerátu se tento požadavek objevuje jen v 11 procentech, 11 procent si výpis vyžádá před pozvánkou na pohovor nebo v jeho průběhu. Zbylá desetina žádá doložení čistého rejstříku trestů až po nástupu nováčka do zaměstnání, v těchto případech nejspíš obvykle jde již jen o formalitu.

Pro bývalé vězně jen práce rukama

Jen pětinu firem záznam v rejstříku trestů vůbec nezajímá, 22 % firem v průzkumu výslovně uvedlo, že lidi se záznamem v rejstříku trestů vědomě zaměstnávají, většinou na pozicích pro manuálně pracující (58 % případů). Na místo odborného specialisty se dostanou lidé se záznamem jen ve 4 % případů, ještě méně pravděpodobně se dostanou do managementu nebo na místo se zodpovědností za majetek či finance firmy – takovou příležitost získají pouhé 4 promile ze všech uchazečů.

LMC se personalistů ptalo i na zkušenosti s těmito pracovníky: Nejvíce firmám vadí nedostatečné pracovní návyky (37 % firem, které v této části odpověděly), zatížení exekucemi (29 %) a jejich další potíže – např. s bydlením (31 %), krátkou či zastaralou praxí (23 %), případně to, že jim praxe zcela chybí (19 %) nebo jim chybí kvalifikace (15 %). Naopak oceňují jejich vděk a loajalitu (44 % případů), dále jejich pracovitost (40 %), méně často ochotu pracovat za nižší mzdu (6 %).

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

21 potravin, které lze mrazit a hlavně jak

Následující článek

Povinná četba rovnou do ucha

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.