CharitaCSRDiverzitaNeziskový světOdpovědná rodinaOdpovědný životTechnologie pro životTémataVzdělávání pro život

Portál, který nevidomým „přečte“ maily, noviny i Facebook, hledá partnery

Friendly Vox je ozvučený webový portál, který zpřístupňuje informační a komunikační služby bez nutnosti užití zraku. Po roce a půl existence vstupuje do nové fáze. O vývoji této služby jsme si povídali s jeho zakladatelem Vladimírem Jarešem.

Vladimir_Jares_eprofil2MY89: Vaše společnost zahájila práce na projektu FriendlyVox před rokem a půl, inspirací vám byl váš nevidomý syn, zpěvák a klavírista Honza. Jak daleko jste s projektem za tu dobu pokročili?

Portál jsme spustili vloni 13. listopadu a od té doby ho pořád rozvíjíme. Rozšířili jsme záběr jazyků i na slovenskou, německou a anglickou verzi, sbíráme kontakty a zkušenosti. Od června objíždíme s naším produktem celou republiku a školíme ty, kteří ho představují koncovým klientům. Pracovníky Tyflocenter a dalších organizací. Už jsme navštívili většinu regionů – odezva je pozitivní, je to radostná práce.

Vladimír Jareš

vystudoval počítačovou techniku na ČVUT a je ředitelem a jednatelem společnosti TurboConsult. Za myšlenkou ozvušeného portálu pro nevidomé stojí snaha Vladimíra Jareše podělit se s dalšími uživateli o zkušenosti s využíváním výpočetní techniky získané  při podpoře studia a pracovní kariéry svého nevidomého syna.

honza

Honza Jareš

je nadaný klavírista a zpěvák, který díky pomoci svých rodičů unikl obvyklé nutné cestě nevidomých hudebníků – vážné hudbě. Navíc naše slepecké školství nevychovává interprety, ale učitele hudby. Honza Jareš (34) ale hraje rock, country, je mimořádně hlasově disponovaným zpěvákem, je to nadšený sportovec a cestovatel. Jeho handicap mu kromě nálože životní energie pomáhá překonávat i software, který navrhla a stále zdokonaluje firma jeho otce. Více najdete na www.honzajares.cz

MY89: Nejsem nevidomá, ale pro představu jsem se na váš portál zaregistrovala. Jak to funguje na začátku, pomáháte novým uživatelům se v nabídce zabydlet?

Ano. Ať je software sebepřátelštější, bez lidského faktoru to nejde. Lidi potřebují pomoc při instalaci a školení ohledně zacházení. Navíc náš program není jediná věc, kterou nevidomý potřebuje, je nutné ho integrovat s ostatními aplikacemi, které na svém počítači využívá.

Samozřejmě nabízíme i servis, jsme ve styku s klientem neustále. Každý týden dodáváme aktualizace.

ČTĚTE: SRDCERVÁČI ODSTARTOVALI KLAVÍRNÍM KONCERTEM NA PRAŽSKÉM HLAVNÍM NÁDRAŽÍ

MY89: Každý týden? To se internetové prostředí tak často mění?

FriendlyVox je úzce navázaný na Wikipedii, Google, YouTube a tam všude sedí programátoři a pořád něco vylepšují. No a my s nimi musíme držet krok.

Jaký je před vámi momentálně největší úkol?

Nacházíme se ve zlomové fázi projektu – řešíme otázku obchodního modelu. Do této chvíle se jedná výhradně o investici naší firmy, ale pokud chceme, aby se  FriendlyVox dále rozvíjel a současně byl i nadále pro svoje uživatele zdarma, musíme získat pro náš projekt i jiné peníze. Určitě se nebudeme bránit příspěvku od státu, vedle toho hledáme i nadace nebo firmy s nadačními programy, které by chtěly s námi spolupracovat. Naše služba je unikátní v tom, že cílí hlavně na uživatele, kteří se s počítačem perou nebo dokonce žádný nemají.  Na lidi, kteří oslepli v pozdějším věku, a nechtějí se vzdát své osobní agendy, pro kterou si svůj počítač navykli využívat.

MY89: V čem je vaše služba jiná, než ostatní programy pro nevidomé?

Neděláme nic, co by tu dneska nebylo. Techniky pro nevidomé je strašně moc, je v tom silná konkurence. Rozdíl je ale v jedné věci. Všechny ty stávající technické nabídky vám nahradí chybějící obrazovku, říkají vám, co na ní je. Ale jen v obecné rovině. Abyste se s  počítačem domluvili, musíte si umět představit, co se na té obrazovce děje. Což není snadné a pro spoustu lidí je to nemožné.

My přicházíme se zpřístupněním těchto funkcí lidem, kteří nejsou schopní nebo ochotní vstřebat měsíční školení softwaru a jsou momentálně odříznutí, nebo jsou počítačem stresovaní a znejistění.

MY89: Jaká bude teď vaše nejzajímavější novinka?

Na začátku října přijdeme s novou verzí portálu, do které jsme díky dohodě s Mafrou mohli zařadit noviny, konkrétně deník MF DNES, v obsahově plné verzi a s komfortní navigací. Připravujeme i Facebook, na kterém je překvapivě hodně nevidomých – pro ně je to médium ještě důležitější než pro nás vidící.

ČTĚTE: BARBORA CHUECOS: SYNŮV AUTISMUS NEBEREME JAKO TRAGÉDII, ALE JAKO DAR

Skype je taky na řadě. Máme hodně práce v kancelářských programech – máme základním způsobem pokrytý email a správu kontaktů, plánujeme dále rozšiřovat stávající jednoduchý textový editor, počítáme s kalendářem, doplněním práce se soubory. Práce je dost, my víme, jak na to a těšíme se, že najdeme partnery, kteří pochopí, že je taková služba pro naše klienty životně důležitá.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

PR firma Edelman ukončí spolupráci s těžaři a popírači klimatických změn

Následující článek

Pohled matky a učitelky na děti na dálkové ovládání

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.