Byznys pro životTémataVe službách vědyVzdělávání pro život

Poznámky jako myšlenková mapa – naučte se skečnoutit

Mám doma schované poznámky z vysokoškolských přednášek. Ne proto, že by v nich sídlila nějaké moudra, ale kvůli kresbičkám po straně. Dějiny světové žurnalistiky mám ilustrované maličkými dostavníky, které jako první vozily zprávy americkým osadníkům a šípy propíchaný kočí mi dodnes připomíná, jak dobrodružné a nebezpečné to bylo.

Aniž jsem to věděla, používala jsem tehdy metodu, kterou před šesti lety zaznamenal a vysvětlil designér Mike Rohde. Prosím, smiřte se hned na začátek s jejím počeštělým názvem skečnouting, který budu aspoň občas nahrazovat nepřesnou variantou čmárat, aby to tak netahalo za oči.

Mike Rohde, designér a otec promyšleného čmárání

Mike Rohde, designér a otec promyšleného čmárání

„Sketch“ je nákres, osnova, koncept nebo kostra a „note“ je poznámka. Výstižné spojení dvou slov tak popisuje metodu psaní poznámek spojených s kresbami, ruční typografií, geometrickými útvary, šipkami, rámečky a linkami. Nepotřebujete na to výtvarný talent, stačí si jen trochu osvojit techniku. Mike Rohde je původním vzděláním a povoláním designér ještě z dob, kdy nebyl internet, takže jeho první tvorba byla ruční – návrhy obalů nebo loga různých výrobků. „Pak přišly počítače a já jsem se nadšeně vrhnul na web design,“ vypráví Mike v rozhovoru pro stránky unmistakablecreative.com. „Jenže kdykoliv jsem byl na nějaké přenášce, poradě nebo jednání, snažil jsem se zapsat si všechno, o čem se mluví, abych na nic nezapomněl. K těm poznámkách jsem se nikdy nevrátil. Bylo toho moc a nepřehledné. Tak jsem si vymyslel vlastní metodu. Mám jen malý sešit a pero a poznámky si dělám už rovnou strukturované podle smyslu.“ Mike propracoval techniku nadpisů, doprovodných kresbiček a designových prvků, které naznačují vztah mezi jednotlivými poznámkami a vizuálně je dávají do souvislosti. „Díky takovým poznámkám si zapamatujete víc a rovnou zařazené v kontextu, smyslu a s pocitem, jaký to ve vás vyvolává.“

To mohu potvrdit. Jiné poznámky z mých přednášek (z hodin profesora, který byl nesmírně nudný) totiž doprovází ilustrace všech forem sebevraždy, které bych raději spáchala, než bych na přednášce seděla.

knihaJestli vás čmárací technika zaujala, dozvíte se o ní ještě víc v knize Příručka skečnoutingu, která vyšla u nakladatelství Jan Melvil publishing (cena 380 Kč)

 

 

A pár tipů přímo od autora najdete zde:

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

9 způsobů, jak si vytvořit zahradu bez zbytečné chemie

Následující článek

Éčka – opravdu všechna škodí?

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.