Blogy expertůKomentářeOdpovědná rodinaOdpovědný životVzdělávání pro život

Předsevzetí Magdy Málkové: Abychom se na začátku února nemuseli hroutit

Novoroční předsevzetí „nenechám se rozhodit novým udáním nebo dalším nenávistným dopisem“ jsem upravila na „přeji autorům těchto dopisů, aby byli v letošním roce spokojenější sami se sebou“. Z věty „pojedu s dětmi na dovolenou do teplých krajin“ jsem škrtla poslední tři slova. Jen poslední předsevzetí jsem nezměnila. Pořád se budu snažit dělat všechno tak, jak nejlépe umím. První blog v tomto roce píše máma, učitelka a zřizovatelka školy Magda Málková.

Potkala jsem Beátu. Po dlouhých letech. Byl začátek ledna a my jsme po dvacetiminutovém povídání na chodníku skončily v kavárně. Řeč byla o tom, co děláme, jak se máme, na telefonech jsme se podívaly na fotky svých dětí a drahých poloviček.

ČTĚTE: KOMENTÁŘ MARGARETY KŘÍŽOVÉ: JAK JE TO S NÁMI ČECHY

Beáta za těch patnáct let, co jsem ji neviděla, neztratila nic na své výřečnosti. I teď mluví rychle, rozkládá rukama, zná řešení každého problému a žádná překážka pro ni není nepřekonatelná. Možná je to tím, že vyrůstala v zahraničí a má za sebou asertivní trénink americké střední a vysoké školy.

Dostaly jsme se k tématu předsevzetí na nový rok. Nestihla jsem se nadechnout k odpovědi, moje bývalá kolegyně byla rychlejší a už vytahovala nový diář. „Tak se podívej, tady jsem si to sepsala,“ ukazovala mi. „Za prvé: Pokusím se udržet svou váhu, svého manžela a svou práci. Za druhé: Nebudu utrácet za nesmysly jako kurz hormonální jógy, komunikace se svým andělem a lekce vaření hrachové kaše s bio párkem. Naopak si koupím tu novou kabelku, kterou jsem viděla ve výloze, každý den se na sebe usměju do zrcadla a v létě vyjedu na dovolenou. No a za třetí: Nebudu prskat, když mi tchýně vypleje zahradu i s novými sazeničkami, nebo když si na můj záhon s rajčaty zase dá cukety.“ Beáta zaklapla diář, mrkla na mě a vítězoslavně prohlásila: „No uznej, to se přece nedá nesplnit!“

A prý jaká předsevzetí jsem si dala já. Mlčela jsem, protože jsem nevěděla, co na to říct. Nikdy mě nenapadlo dávat si úkoly, které jdou automaticky splnit. Většinou se ženu do něčeho, co vyžaduje vynaložení aspoň minimálního úsilí. Něco, co nejde tak úplně po srsti. Možná si svoje předsevzetí určuji úplně nesmyslně.

A tak jsem předsevzetí zlehka poupravila podle Beáty:

Předsevzetí „nenechám se rozhodit novým udáním nebo dalším nenávistným dopisem“ jsem upravila na „přeji autorům těchto dopisů, aby byli v letošním roce spokojenější sami se sebou“. Rozhodla jsem se, že nebudu dávat energii do jednoho nespokojeného rodiče naší školy, ale do dvaceti spokojených. Z věty „pojedu s dětmi na dovolenou do teplých krajin“ jsem škrtla poslední tři slova. Jen poslední předsevzetí jsem nezměnila. Pořád se budu snažit dělat všechno tak, jak nejlépe umím.

Můj syn dneska dělá talentové zkoušky na střední školu. Mé dceři je přesně deset let. Oba jsou nervózní. Martin z toho, zda se na multimédia dostane, když má dojem, že žádná jiná škola není tak skvělá jako tahle a když si tak zodpovědně připravil portfolio svých prací. Nikola z toho, jestli dostane slíbený notebook, aby konečně mohla začít psát články a natáčet videa a stát se slavnou Youtuberkou. Takže si ke všem předsevzetím dávám ještě jedno: I když se Martin na školu nedostane (i když bych si moc přála, aby mu to vyšlo), a i když Nikola zjistí, že být slavnou Youtuberkou není tak jednoduché, abychom nezahořkli a nezastavili se na té úžasné životní cestě.

ČTĚTE: MONTEMATKY A KINETICKÝ PÍSEK ANEB MARIE MONTESSORI BY KOUKALA

A vám přeji, ať si umíte dávat taková předsevzetí, abyste se na začátku února nemuseli hroutit, že jste je zase nesplnili. Abyste nový rok využili pro sebe i pro své okolí co nejlépe. Abyste se naučili plno nového. Abyste potkali nové lidi, kteří vás budou inspirovat. Abyste byli zdraví. A aby se i lidem kolem vás žilo dobře. A abyste čas od času potkali nějakou Beátu, která vám ukáže, že na všechno se dá dívat z více stran. Hezký nový rok!

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Peter Frühauf je Veřejným mužem. Za boj proti rakovině varlat

Následující článek

Hlučínští pomůžou dvouletému Františkovi. Už mají praxi, loni pomáhali čtyřleté Adélce

Málková Magdalena

Málková Magdalena

Je zřizovatelkou soukromé Základní školy Prosperity v Choťánkách u Poděbrad. Ráda zkoumá jiné způsoby výuky, má ráda matematiku profesora Hejného, genetickou metodu čtení i písmo Comenia Script. Ještě byste o ní měli vědět, že je máma dvou dětí, kreslířka, autorka pracovních listů pro děti a "hltačka" všeho nového.