Byznys pro životCSRKariéraOdpovědné firmyPozor, začínámeS korporací v zádechTémataVzdělávání pro životZahraniční inspirace

PwC bude pomáhat zaměstnancům, kteří se zadlužili kvůli studentským půjčkám

Dluhy ze studentských půjček jsou v USA problém. Asi 40 milionů obyvatel – téměř tři čtvrtiny všech současných absolventů vysokých škol – společně dluží 1,3 bilionu dolarů. Poradenská firma PwC se v USA proto rozhodla, že v rámci CSR neboli společenské odpovědnosti bude zaměstnancům s půjčkami pomáhat. Každý rok za ně zaplatí 1200 dolarů.

Vžijte se do kůže vzdělaného a chytrého vysokoškoláka, který má na krku dluh o výši asi třicet tisíc dolarů a zvažuje dvě pracovní nabídky. Jeden podnik mu slíbí všechny běžné benefity a ten druhý navíc přihodí bonus, že ročně pošle 1200 dolarů na splátku jeho půjčky. Kterou práci byste vzali?

Vedení poradenské společnosti PwC si podle článku v CBC News myslí, že není nad čím dumat, a proto od příštího července bude ulehčovat pracovníkům na pozicích associate a senior associate (v poradenských firmách jsou to pozice pro mladé zaměstnance) jejich dluhy na studentských půjčkách o 1200 dolarů na rok po dobu následujících šesti let.

ČTĚTE: DÍKY PROJEKTU BAREVNÉ SODEXO VYUŽIJÍ MENTORINGOVÉ PROGRAMY TAKÉ MUŽI

To je částka rovnající se stu dolarů měsíčně. „Což je víc, než se může zdát, když si uvědomíte skutečnou hodnotu těch peněz,“ vysvětlil Michael Fenlon z náborového oddělení PwC. Člověk s dluhem 35 tisíc dolarů a úrokem 5,84 procenta tak nakonec ušetří deset tisíc dolarů a bude bez dluhů o dva roky a dva měsíce dříve.

Fenlon tento krok vysvětlil tím, že PwC najímá každý rok kolem 11 tisíc stážistů a čerstvých vysokoškoláků. “Někdy v průběhu příštího roku už bude 80 procent ze 45 tisíc zaměstnanců firmy ve věku generace millenials,” předpovídá Michael Fenlon. Ví, že pro tuto věkovou skupinu je umoření dluhu ze studií velmi důležité. Nápad podpoří i snahy o diverzitu ve firmě, protože členy některých minorit postihují studentské dluhy neúměrně víc.

ČTĚTE: TARGET ODSTRANÍ NEZDRAVÉ POTRAVINY OD POKLADEN

Zatím ještě není jasné, co bude firmu tento plán stát, záleží na tom, kolik zaměstnanců se k němu přihlásí. Ale je v souladu ostatními sociálními programy, které v PwC běží, jako třeba podpora výuky finanční gramotnosti na státních školách (na tu zatím firma věnovala 190 milionů dolarů).

Je bez diskuze, že takový nápad přivede do společnosti víc talentů a také je to ve firmě déle udrží.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Průzkum: Čtvrtina Čechů spoléhá, že se o ně ve stáří postarají děti

Následující článek

Papež se věnuje životnímu prostředí, promluví i na summitu OSN k udržitelnému rozvoji

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.