GenderKariéraOdpovědné personálieOdpovědný život

Rada České televize má 15 členů. Tipnete si, kolik je mezi nimi žen?

Odpověď je jedna. Jedna žena a čtrnáct mužů. Teď je šance Radu, která dozoruje veřejnoprávní vysílání, trochu lépe připodobnit naší společnosti, kde jsou ženy mírně nadpoloviční většinou. Bude se totiž volit pět nových členů na pět volných míst. Bohužel tahle šance jde z okna, protože mezi 15 adepty není žena ani jedna!

“Považuji za velmi problematické, že mediální výbor sněmovny nevybral mezi 15 adepty na pět volných míst v Radě ČT ani jednu ženu,“ komentuje aktuální výběr kandidátů do Rady České televize předsedkyně Kongresu žen Marcela Linková. Kongres žen, jehož hlavním tématem pro rok 2015 jsou „Ženy a média“, výběr pouze mužských kandidátů kritizuje. Přidala se k němu i největší síť ženských organizací Česká ženská lobby a nově vzniklá Genderová expertní komora ČR.

Rada ČT v novém složení bude i nadále připomínat pánský klub. Z 15 členek a členů v ní zasedne jediná žena, což činí necelých 7 %.

Rozhodnutí poslanců podle organizací prosazujících rovnost žen a mužů narušuje základní princip veřejnoprávních médií – jejich vyváženost. „Média veřejné služby mají ze své podstaty povinnost být otevřená všem skupinám obyvatelstva. Ženy a muži tvoří ve společnosti dvě poloviny, není tedy možné, aby v orgánu, který má zastupovat veřejnost, byla pouze jediná žena,“ říká předsedkyně Genderové expertní komory Veronika Šprincová. Vážně tedy hrozí, že Rada České televize bude kulhat na obě nohy.

„Mezi 52 uchazeči bylo 10 žen. Není to tedy o tom, že by relevantní instituce nenabídly vhodné kandidátky. Šance nominovaných mužů dostat se do užšího výběru byla téměř třetinová, ženám nedal mediální výbor šanci žádnou,“ hodnotí volbu mediálního výboru poslanecké sněmovny Marcela Linková. Rada České televize je významným dozorovacím orgánem veřejnoprávního televizního vysílání, s významnými kompetencemi v rozhodování o rozpočtu nebo dlouhodobém plánování.

Rada ČT momentálně obměňuje třetinu svého složení a její nové obsazení bude zvoleno v květnu. Nyní tedy byla ideální příležitost ke změně. Zastoupení žen v radách veřejnoprávních médií je v České republice dlouhodobě nízká. Poslanecká sněmovna v tom zjevně problém nevidí.

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Přepuštěné máslo, nebo ghí? Hit našich prababiček se vrací!

Následující článek

Pečení pro děti - už tuhle sobotu v galerii Myslbek

Lenka Tréglová

Lenka Tréglová

První šéfredaktorka MY89 stála u rozjedu magazínu a pečovala o něj prvního půl roku. Lenka dříve řídila časopisy Dívka a Marianne, byla dlouholetou vedoucí magazínu Ona Dnes. Doma má dvě dcery, dvě kočky a čtyři knihovny.