CSROdpovědné firmyTémata

Raiffeisen investiční společnost představila první český fond udržitelného rozvoje

Raiffeisen investiční společnost v únoru přichází s novinkou na českém finančním trhu – fondem udržitelného rozvoje, prvním v Česku, do něhož je možné investovat v českých korunách.

Investoři, kteří vsadí na nový Raiffeisen fond udržitelného rozvoje, si mohou být jistí, že jejich peníze nepodpoří rozkvět firem ve zbrojním průmyslu, podniků, které porušují pracovní a lidská práva, a také společností, které vsadily na genetické inženýrství.

“Dnešní společnost klade stále větší důraz na životní prostředí a udržitelný rozvoj. I z tohoto důvodu je jeden z našich nových fondů uzpůsoben investorům, kterým není tato problematika lhostejná,” řekl generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský.

Ilustrační foto: Shutterstock

Ilustrační foto: Shutterstock

Raiffeisen fond udržitelného rozvoje je konstruován jako trvale udržitelný. Je jediným českým fondem se zaměřením na udržitelný rozvoj. “V Česku jsou nabízeny i zahraniční fondy s tímto zaměřením, ale nejsou v českých korunách,” uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

Investice do podniků s klasifikací dlouhodobé udržitelnosti, ekologicky zaměřených, nepodporujících zbrojní průmysl, neporušujících pracovní a lidská práva a podobně jsou pro část investorů podle Zavorala velmi zajímavou volbou. Společnost si to ověřila již na zájmu rakouských investorů.

“V nabídce Raiffeisenbank se stejný rakouský fond v eurech těší od podzimu 2014 přílivu investorů. Proto jsme se rozhodli použít rakouský fond a postavit k němu český podřízený fond, který je konstruován pro českého korunového investora, a proto bude držet maximálně 50 procent své hodnoty v měnově nezajištěných aktivech,” popisuje mluvčí.

Raiffeisen fond udržitelného rozvoje investuje minimálně 85 procent svého majetku do řídícího fondu Raiffeisen-Nachhaltigkeitsfonds-Mix. Řídící fond investuje alespoň 51 procent svého majetku do akcií vydávaných podniky, které mají své sídlo nebo zaměření činnosti v Severní Americe, Evropě nebo Asii, nebo do dluhopisů, jejichž emitent má sídlo v Severní Americe, Evropě nebo Asii.

Výběr je přitom zaměřen na podniky nebo emitenty, kteří jsou na základě sociálních, ekologických a etických kritérií klasifikováni jako dlouhodobě udržitelní.

“Řídící fond zároveň neinvestuje do určitých oborů – například do zbrojení nebo rostlinného genetického inženýrství, ani do podniků, u kterých se lze domnívat, že porušují pracovní a lidská práva,” doplnil Zavoral.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Karafy pomáhají vesničanům v Etiopii k čisté vodě

Následující článek

Pro autistického syna zřídil truhlárnu, sám ho naučí řemeslo

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.