Byznys pro životCSRFoodwasteNeziskový světOdpovědné firmyTémataZahraniční inspiraceŽivotní prostředí

Řetězec Morrisons daruje charitě potraviny, které už nemůže prodávat. Podobné úmysly má v celé Evropě i Tesco

Britský řetězec Morrisons daruje všechno jídlo, kterému vypršela doba minimální trvanlivosti, dobročinným organizacím. Informoval o tom britský deník The Telegraph. Podobný úmysl má i britský řetězec Tesco. Na nedávné konferenci Foodwaste 2015 v Praze řekli zástupci společnosti, že na charitu poputuje veškeré neprodané jídlo v celé střední Evropě.

Britský řetězec supermarketů Morrisons daruje veškeré neprodané jídlo charitě a stane se tak prvním britským supermarketem, který potraviny, které by jinak přišly vniveč, daruje lidem v nouzi. O novém projektu informoval The Telegraph, v Česku na sociálních sítích na novinku upozornila iniciativa Zachraň jídlo.

ČTĚTE: TESCO VE STŘEDNÍ EVROPĚ NABÍDNE VŠECHNY POTRAVINOVÉ PŘEBYTKY LIDEM V NOUZI

Řetězec Morrisons provozuje napříč Anglií, Walesem a Skotskem více než 500 obchodních domů a 113 lokálních obchodů a je tak čtvrtým největším řetězcem supermarketů ve Velké Británii. Kampaň navazuje na úspěšný pokus, kterého se ze společnosti Morrisons zúčastnilo 112 obchodů ze severu Anglie, konkrétně z hrabství Yorkshire. Pokus ukázal, že každý obchod může neprodaným zbožím za týden naplnit celý nákupní vozík. Podle prodejce to může být až 3,5 tuny jídla za rok.

Potraviny by v odpadcích končit prostě neměly! Ilustrační foto: Shutterstock

Potraviny by v odpadcích končit prostě neměly! Ilustrační foto: Shutterstock

Stephen Butts, který ve společnosti Morrisons vede oddělení společenské zodpovědnosti, řekl, že výzvou bude najít správné partnerské organizace, se kterými bude řetězec moci spolupracovat. Jako ideální partnery vidí skupiny, které mohou jídlo uvařit a které mají přísun dalších potravin z jiných zdrojů . Dodávky firmy Morrison se totiž budou měnit podle toho, co zrovna bude k dispozici.

Tesco daruje neprodané potraviny napříč Evropou

K podobnému kroku se odhodlal i další britský řetězec Tesco. Zavázal se, že nebudou vyhozeny žádné potraviny, které mohou být zkonzumovány, a proto veškeré potravinové přebytky z obchodů v celé střední Evropě daruje potravinovým bankám a charitativním organizacím. Prostřednictvím svých 197 obchodů napříč střední Evropou už darovalo více než 4,3 milionu porcí jídla (porce je 0,4 kilogramu potravin) lidem v nouzi.

„Mnoho našich hypermarketů již daruje potravinové přebytky, chceme ale co nejdříve zajistit, aby tohoto byly schopné všechny naše hypermarkety ve střední Evropě. Proto potřebujeme podporu klíčových partnerů, které zveme ke spolupráci a sdílení zkušeností. Tím nám pomohou darovat potravinové přebytky ze všech našich hypermarketů v co nejkratší době,“ uvedl Kevin Tindall, provozní ředitel Tesco pro střední Evropu.

Podle britské legislativy nemůže firma darovat potraviny, jimž vypršela doba spotřeby. Jedná se zejména o potraviny, které podléhají rychlé zkáze, a proto musí být rychle spotřebovány. Jsou to například jogurty a jiné mléčné výrobky, ryby, chlazená drůbež… Obvykle jsou označované slovy „spotřebujte do…“.

ČTĚTE: ODSTARTOVALA PRVNÍ FÁZE KAMPANĚ NÁRODNÍ POTRAVINOVÉ SBÍRKY. STOJÍ ZA NÍ LOOSERS

Naopak obchody mohou nabídnout potraviny, kterým vypršela doba minimální trvanlivosti, ale jejich požití je zdravotně nezávadné. Tady se naopak jedná o potraviny, které nepodléhají rychlé zkáze, jako jsou nejrůznější čokolády, sušenky, těstoviny, konzervy či nápoje s označením „minimální trvanlivost do…“.

Automobil potravinové banky pomalu plní krabice ovoce, zeleniny a pečiva, které daruje tuzemské Tesco. Foto: Radim Beznoska

Automobil potravinové banky pomalu plní krabice ovoce, zeleniny a pečiva, které daruje tuzemské Tesco. Foto: Radim Beznoska

V Británii se plýtvá nejvíc v Evropské unii

Podle odhadů se ve Velké Británii ročně vyhodí až 15 milionů tun jídla za pět miliard liber. Británie je tak na prvním místě mezi zeměmi Evropské unie v plýtvání potravin.

Více než 180 tisíc lidí podepsalo petici, která po britských supermarketech požadovala, aby neprodané jídlo věnovaly charitám. Vyjádřili tak, že nechtějí, aby se neprodanými potravinami plýtvalo, žádali, aby byly darovány potravinovým bankám. Ty shromažďují potraviny, které dále předávají humanitárním nebo charitativním organizacím, jež je poskytují lidem v nouzi.

Jako alternativu potravinovým bankám mladá Angličanka otevřela na jihozápadě Anglie ve městě Cornwall „sociální supermarket“, který nabízí veškeré zboží za 25 pencí, tedy asi 10 korun.

V obchodě jsou k mání potraviny, kterým se blíží datum spotřeby či produkty s výrobními vadami, jako například poškozený obal či nesprávné označení výrobku. Dvacetiletá Charlotte Danks již plánuje otevření dalších dvou obchodů se stejným konceptem.

ČTĚTE: SODEXO DENNĚ MĚŘÍ, KOLIK JÍDLA SE V RESTAURACÍCH VYHODÍ. ZBYTKŮ DÍKY TOMU VÝRAZNĚ UBYLO

Sociální obchody fungují i v dalších evropských zemích, například v Rakousku, ale i v České republice. V Česku se také na 21. listopadu chystá už třetí Národní potravinová sbírka, která na problém plýtvání a chudoby upozorňuje a kterou organizuje platforma Byznys pro společnost.

 

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Diverzita prospívá firmám i lidem. Potvrzují to i ocenění Zaměstnanci roku - uspěli přes svůj handicap

Následující článek

Videoreportáž: Proč dobrý hostinský dětem pivo nikdy nenaleje

A. Bednářová

A. Bednářová

Po vystudování Fakulty humanitních studií nyní pokračuje ve studiu žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity. Již několik let se aktivně pohybuje v neziskovém sektoru, poslední dva roky jako předsedkyně neziskové organizace Genesis.

Zúčastnila se několika mezinárodních seminářů a konferencí na téma neziskového sektoru, zejména lidských práv a ekologie.

Současně působí jako lektorka češtiny pro cizince a aktivně se věnuje tibetské komunitě žijící v České republice, o které napsala i svou bakalářskou práci s názvem Tibeťané v České republice: transnacionální migrace Tibeťanů.

Ráda poslouchá svůj starý gramofon, nejraději The Doors či jazz. Má ráda vůni levandule a svých dětských knih. Nikdy nezapře vášeň k psaní a cestování, jež jí umožňují objevovat svět, a skrze něj i samu sebe.