Byznys pro životCSRDiverzitaEditorský výběrFiremní dobrovolnictvíFoodwasteKomunityNeziskový světOdpovědné firmyTechnologie pro životTémataŽivotní prostředí

Rok 2015: CSR projekty, které stojí za zapamatování

Práce pro lidi bez domova, ovoce a zelenina denně po lidi v nouzi, aplikace, která neziskovkám platí za to, že lidé sportují, speciální podmínky v práci pro mámy malých dětí, postižení v “kantýně” poradenské firmy nebo plný plat za poloviční úvazek pro zaměstnance před důchodem. Nové projekty firem, které zaujaly v roce 2015.

Pro ohlédnutí za rokem 2015 jsem čistě subjektivně vybrala společensky odpovědné projekty velkých firem, které mě zaujaly svou jedinečností a sociálním přesahem. Některé jsou ryze české, jiné zavedly české pobočky po vzoru zahraničních mateřských společností.

Rozhodně nejde o žádný žebříček, projekty jsou řazeny podle abecedy. Vybírala jsem CSR, nikoliv čistě charitativní projekty, ať už ty, které podporují zaměstnance, komunity nebo životní prostředí. Dobře vím, že společensky odpovědných počinů je mnohem, mnohem více a už nyní se těším, že se jim v MY89 budeme i v roce 2016 intenzivně věnovat.

Bosch zaplatí lidem před důchodem
plnou mzdu za poloviční úvazek

Německá firma Bosch Diesel Jihlava zavádí v Česku unikátní sociální program. Bude svým dlouholetým zaměstnancům v dělnických profesích, kteří mají tři roky do důchodu, vyplácet plnou mzdu za poloviční úvazek. Informace o CSR projektu přinesla v prosinci Česká televize.

Do předdůchodového programu přihlásilo 126 dělníků a další se mohou hlásit. Podnik slibuje i zachování bonusů, na které byli lidé zvyklí.

ČEZ platí neziskovkám za to,
že lidé sportují

Skupina ČEZ společně s Nadací ČEZ od května finančně přispívají neziskovým organizacím pomocí mobilní aplikace Pomáhej pohybem. Tu si může do mobilního telefonu stáhnout kdokoliv a používat ji během sportu.

Vybraným neziskovým projektům lze prostřednictvím mobilní aplikace pomáhat kromě běhu i dalšími druhy pohybu, například lyžováním, bruslením, jízdou na kole nebo zdánlivě obyčejnou chůzí. Aplikace zaznamenává údaje o rychlosti, vzdálenosti nebo kaloriích a generuje body, které může každý věnovat na podporu jednoho z aktuálně nabízených projektů.

Jablotron postavil domov pro seniory,
chce propojovat generace

Výrobce zabezpečovací techniky Jablotron vybudoval za více než sto milionů korun v Jablonci nad Nisou domov pro seniory. Jeho provoz firma svěřila společnosti Anavita, která se v Česku specializuje na péči o klienty s Alzheimerovou chorobou a demencemi. Domov vznikl rekonstrukcí jedné z bývalých budov jablonecké Bižuterie, má kapacitu pro 110 klientů a nabídl v regionu také nových pětašedesát pracovních míst.

Původním záměrem Jablotronu bylo spojit bydlení pro seniory se startovními byty pro mladé manželské páry. Bohužel stávající legislativa a dispozice objektu to neumožňuje. Vedení domova proto připravuje alternativní program spolupráce se školkami a dalšími organizacemi, které jsou ochotné zapojit se do vytváření osobních vztahů napříč věkovým spektrem.

Jablotron letos rovněž oznámil, že otevře vlastní střední školu. “Mohla by nám pomoct v tom, že bychom si tam vychovali nějaké techniky. Ale my bychom hlavně chtěli udělat něco pro tento stát, protože se nám nelíbí přešlapovat v řadě a říkat: Státe, dělej s tím něco!. Ministerstvo, co je s těmi školami?, řekl v rozhovoru majitel firmy Dalibor Dědek.

PwC má kavárnu, v níž obsluhují lidé
s mentálním postižením

V sídle poradenské společnosti PwC na pražské Pankráci už rok funguje kavárna, v níž pracují lidé s lehkým mentálním postižením. Je to poprvé v Česku, co si komerční firma objednala, aby občerstvení zaměstnanců i klientů zajišťoval sociální podnik. Ten provozuje neziskovka Startujeme.

Kavárnu otevřela poradenská společnost už na podzim 2014, do přehledu ji zařazujeme proto, že se letos firma rozhodla podpořit sociální podnik ještě více.

V rámci expertního dobrovolnictví provedla zdarma provozní audit v rozsahu 300 pracovních hodin v hodnotě více než 350 tisíc korun, který se zaměřil na identifikaci řídících procesů a na komplexní zlepšení řízení sociálního podniku. Propojení firmy a neziskovky je tak ještě těsnější.

SAP v Česku zaměstnává autisty

Na jaře SAP v Česku oznámil, že nabídne pracovní uplatnění autistům. Díky spolupráci s Asociací pomáhající lidem s autismem – Apla zavedl program Autism at Work. Česká republika je první zemí v regionu střední a východní Evropy která se do programu zapojila. Globálně SAP zaměstnává autisty už od roku 2013, spolupracuje s neziskovou organizaci Specialisterne z Dánska, která se na pomoc lidem s autismem specializuje. SAP se zavázal celosvětově zaměstnat do roku 2020 přibližně 650 lidí s autismem.

Lidé s autismem díky programu navzdory svému handicapu v sociální oblasti dostávají příležitost na zajímavou a odbornou práci, jejich zaměstnavatel zase možnost získat kvalifikované zaměstnance. Šimon, Jakub a Lenka jsou první zaměstnanci společnosti zařazení do programu v Česku. Podívejte se na jejich medailonky z letošního listopadu. Na facebooku je představila právě Apla.

Siemens dal příležitost lidem bez domova

Příběh, kterých jsou i v Česku stovky, možná tisíce. Jak ze dne na den přijít o zázemí i střechu nad hlavou. Šestačtyřicetiletý Libor Slonka ztratil zaměstnání kvůli tříštivé zlomenině patní kosti a přidaly se dluhy. Najednou držel v ruce vstupenku mezi lidi bez domova. Naštěstí nikdy nepochyboval, že se chce vrátit. A naštěstí se stal jedním z prvních účastníků projektu Restart@Siemens, díky němuž každý rok získá v jednom ze závodů společnosti práci až dvacet jemu podobných.

Na projektu, který vymyslel šéf českého Siemensu Eduard Palíšek, spolupracují tři neziskové organizace, které mají s pomocí lidem bez domova mnohaleté zkušenosti – Armáda spásy, Charita České republiky a Naděje.

Kromě roční pracovní smlouvy, ze které se v případě oboustranného zájmu může stát smlouva na dobu neurčitou, nabízí společnost také ubytování na jeden rok a pomoc dobrovolníků z finančního a právního oddělení firmy. Ti účastníkům projektu pomáhají řešit dluhy, se kterými se lidé bez domova často potýkají.

Sodexo Benefity nabízí mentoring také mužům

Společnost Sodexo Česká republika spustila letos interní networkingový program Barevné Sodexo, který by měl zaměstnancům přiblížit, proč je pro firmu důležitá diverzita neboli rozmanitost. Mentoringové programy i workshopy budou určené nejen ženám, ale také mužům.

„Zatímco ženy se díky workshopům a mentoringu dozvídají, jak zvládat své obavy, jak se prosadit, pro muže jsou programy zaměřené na téma emoční inteligence, bude to hodně o tom, jak pracovat s lidmi v týmu,“ vysvětluje generální ředitelka Sodexo Benefity Martina Grygar Březinová.

Tesco denně daruje čerstvé
ovoce a zeleninu potravinovým bankám

Společnost Tesco v Česku od začátku září každý den daruje potravinovým bankám v Ostravě, Brně, Praze a Liberci neprodané ovoce, zeleninu a pečivo. Z nich pak čerstvé potraviny putují rovnou k potřebným. V roce 2016 se zapojí i další regiony, v nichž fungují potravinové banky.

Společnost Tesco s Českou federací potravinových bank úzce spolulpracuje od roku 2012. Z více než poloviny hypermarketů pravidelně daruje sedmi potravinovým bankám v sedmi regionech Česka neprodané trvanlivé potraviny. Nejde přitom jen o dobročinnost, Tesco se tak snaží bojovat proti plýtvání potravinami, které je problémem především západní společnosti a který do určité míry týká také prodejních řetězců.

Vodafone nabízí rodičům, aby se
po půl roce vrátili do práce

Ve Vodafone pracuje osm let, na starosti má šestadvacet lidí v týmech, které počítají nabídky pro firemní zákazníky. Když se Andree Sixtové v únoru narodil syn Matěj, řešili s mužem, jak to udělat, aby se mohla co nejdříve vrátit do zaměstnání. Věděla dobře, že tři roky na rodičovské dovolené být nechce, vlastně ani celý rok. Vodafone to vyřešil v dubnu za ně.

Všude na světě, kde telekomunikační společnost působí, nabízí rodičům, především maminkám, ale jde-li o homosexuální páry, samozřejmě i tatínkům, aby se po půl roce mateřské vrátili zpátky do práce. Za velmi příjemných podmínek: získají zkrácený úvazek za plný plat, pracovat mohou odkudkoliv.

Průmyslové firmy lákaly mladé,
potravinářské se snaží neplýtvat

Výběr odpovědných projektů a programů v roce 2015 zakončím dvěma, do nichž je zapojeno více velkých firem a které zasáhly celou republiku.

Potraviny pomáhají

Národní potravinová sbírka, do níž jsou zapojeny především obchodní řetězce,  se v Česku sice konala už potřetí, letos byla ale rekordní – vybralo se 236 tun potravin pro lidi v nouzi. Jde o jednu z největších CSR akcí v Česku, na níž spolupracují jindy konkurenční společnosti, neziskové organizace a tisíce dobrovolníků.

Akce, kterou spoluorganizují platforma Byznys pro společnost, Česká federace potravinových bank a Armáda spásy, upozorňuje na dvě věci: na plýtvání jídlem a na přibývající počet chudých, kteří potřebují potravinovou pomoc. Letos projekt spustil nový web, který se problematice věnuje celoročně.

Technika není špinavá

Svaz průmyslu a dopravu s řadou průmyslových podniků se celý rok v projektu Rok průmyslu a technického vzdělávání snažil ukazovat mladým lidem a jejich rodičům, že technické obory na středních a vysokých školách mají budoucnost. Firmám totiž mladí absolventi intenzivně chybí. Zda bude mít celoroční projekt odezvu a mladí lidé se na technické obory začnou více hlásit, ukáže už příští rok.

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Máte rádi dárcovské sms, letos jste přes ně poslali 30 milionů korun

Následující článek

Komentář Margarety Křížové: Jak je to s námi Čechy

Petra Horáková

Petra Horáková

Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.