DiverzitaKariéraNa vlastní trikoOdpovědná rodinaOdpovědné zálibyTémata

Z top manažerky návrhářkou originální módy pro maminky a děti

Jednačtyřicetiletá Romana Gondeková, zakladatelka a majitelka e-shopu Alike.cz, je neuvěřitelně akční žena. Během  mateřské dovolené se tahle úspěšná top manažerka a finanční ředitelka mezinárodní korporace začala věnovat navrhování a šití originálních rodinných módních setů.

Před tím, než nastoupila na mateřskou dovolenou, působila Romana jako finanční ředitelka ve společnosti Druchema, kde je i nadále místopředsedkyní představenstva. Několik let taky žila na Kanárských ostrovech, kde působila na stejné pozici v hotelovém businessu. Tam zúročila znalosti managementu a španělštiny, které získala i během studia v Barceloně.

ČTĚTE: VETERINÁŘKA ZŘÍDILA NETRADIČNÍ ŠKOLKU A ŠKOLU V JURTĚ NA FRÝDECKO-MÍSTECKU

Není proto divu, že když se jí narodila dcera, se kterou zůstala doma na rodičovské dovolené, netrvalo dlouho a začala vymýšlet, co si počít s volným časem v době, kdy její vymodlená holčička spinká. Rozhodla se „z ničeho“ pustit do odvážné realizace svého snu, který se jí rodil v hlavě už dlouho předtím. Jen na něj přes velké pracovní nasazení neměla  nikdy čas.

Ladime v cepicich

 Žena činu

„Jako perfekcionistka mám někdy hodně těžký život. V životě se řídím mottem: „Je lepší dělat věci správně hned napoprvé. Stojí to totiž méně úsilí, než něco udělat bez rozmyšlení, narychlo a neúplně. Pak totiž ušetříme spoustu času, který se musí věnovat předělávání,“ je přesvědčena Romana.

A jak vlastně top manažerku, která se celý život věnovala financím, napadne otevřít si e-shop s maminkovským oblečením?

„Když mám čas a náladu, nebo když jsem mívala v práci před důležitým jednáním, lovila jsem v šatníku oblečení tak, abych se v něm cítila pohodlně a zároveň dobře vypadala, měla vše dokonale sladěné.  Ideální by samozřejmě bylo takové oblečení, ve kterém bych vypadala o dvacet let mladší a o deset kilo štíhlejší, ale na takové jsem zatím ještě nenarazila. Jsem totiž přesvědčená, že když se žena cítí ve svém oblečení dobře, je to na ní poznat a působí sebevědoměji. No a když se mi pak narodila vytoužená dcera Maruška, strašně moc jsem chtěla, aby nám to spolu slušelo. Nabídka konfekce, v obchodech mi nevyhovovala, takže jsem se po letech vrátila ke svému velkému a už polozapomenutému koníčku, a to šití.“

Hledá se švadlena

Začátky byly dost divoké, Romana po večerech a nocích kreslila jednotlivé modely, „házela“ své nápady na papír a pokoušela se je sama pro sebe „spíchnout“. Postupem času se čím dál častěji stávalo, že ji na ulici zastavovaly ostatní maminky s dotazem, kde že to sehnala pro sebe a dceru tak krásné a dokonale sladěné šaty, sukně nebo halenky.

ČTĚTE: ŘÍKALI JÍ, ŽE POHOŘÍ, ALE HIPSTERSKÉ BISTRO ADÉLY ILLY SLAVÍ V KARVINÉ ÚSPĚCH

A tak se postupně rodila myšlenka, že by možná stálo za to, porozhlédnout se po schopné švadleně, která by byla schopná podle Romaniných návrhů šít ve větším objemu. „Od myšlenky k realizaci to netrvalo moc dlouho a já během pár měsíců začala prodávat,“ říká pyšně Romana. Musela sehnat šikovné profesionální švadleny, spolehlivé dodavatele i kvalitní látky.

Uvedeni nove kolekce I

Odvaha se vyplatila

V soritmentu má dva typy zboží. Jednak věci, které jsou ušité či upletené jiným výrobcem –kromě kvality a nezávadnosti pro malé děti, je v tomto případě pro Gondekovou velmi podstatná možnost sladění modelů mezi rodiči a dětmi.

“V zimě nám dost „frčely“ čepice se šálami a rukavicemi, na jejich výběru jsem se dost vyřádila,” říká.

Dalším typem zboží jsou věci, které si sama navrhne a následně doladí s profesionály. Spolupracuje s jednou šikovnou dílnou, ve které mají velké zkušenosti s šitím dětského oblečení.

“A také tam mají úžasné střihařky, které mé nápady převádějí ve skutečnost. Když tvoříme něco nového, tak si pak často voláme, posíláme si vzorky a celé to ladíme tak, aby bylo oblečení originální, pohodlné a zároveň šik,” uvádí dále Romana.

Myslíme na zdraví dětí

Firma Alike.cz klade na první místo zdravotní hledisko a velice si hlídá zdravotní nezávadnost a bezpečnost veškerých použitých látek a materiálů.

„Naštěstí naši zákonodárci přijali potřebnou legislativu, která pomáhá chránit naše nejmenší před škodlivými látkami. Vím, že hodně exportérů či malých výrobců má trochu problém naši legislativu plnit, ale my v Alike.cz jsme se rozhodli, že si z toho, že naše výrobky jsou z materiálů, které jsou atestované pro děti do 3 let, uděláme konkurenční výhodu. Přijde mi nefér, že někteří obchodníci se tak nechovají, protože rodiče logicky spoléhají na to, že na trhu koupí jen výrobky, které jejich dětem nemohou ublížit,“ prozradila „paní Aliková“, jak si Romana občas vtipně říká.

Dceru nešidím

Jediné, čeho se majitelce módní značky Alike.cz nedostává, je čas. „V poslední době docela začínám bojovat s časem a nepostupujeme tak rychle, jak bych chtěla. Je to daň za to, že naše malá už spinká jen jednou denně a já chci veškerý čas, kdy je vzhůru, věnovat jen jí. Ve Španělsku jsem se naučila, že by si člověk měl užívat chvíle, které právě prožívá. Tak se o to snažím. Také musím přiznat, že na všechno nejsem sama, mám velkou oporu v manželovi, který se stará o technickou stránku podnikání, vytvořil celý e-shop a teď usilovně přemýšlí, jak nás víc zviditelnit v prodejních vyhledávačích.“

ČTĚTE: KOUPILA BROWNFIELD, SPUSTILA FARMÁŘSKÉ TRHY. STAVAŘKA BUDUJE SÍDLO FIRMY I MÍSTNÍ KOMUNITU

Unikátní set pro novopečené maminky a jejich děti: košile na kojení a overal

Unikátní set pro novopečené maminky a jejich děti: košile na kojení a overal

A kde hledá nové nápady a inspiraci? „Ve svém životě s Májou. Nejdříve jsem udělala limitovanou kolekci volnočasového oblečení, to bylo v době, kdy jsme se pořád batolily po zemi. Teď pro změnu spolu rády vaříme, takže jsem ke stylovým americkým zástěrkám přidala zástěrku pro dvouleťáky. Přirozeně krásně sladěnou s tou pro dospěláky. Námět pro naši absolutní novinku jsem našla na naší první společné fotce z porodnice – obě jsme tam v erárním opraném oblečku, a fakt nám to nesluší. Proto jsem vymyslela a koncem března uvedla na trh v Čechách naprosto unikátní set. Jedná se o overálek pro novorozené miminko sladěný v jemných detailech se zajímavě řešenou kojící noční košilí pro maminku. Set máme v pěti barvených kombinacích a v různých velikostech pro maminku.“

Foto: archiv Romany Gondekové a firmy Alike.cz

Sdílet článekShare on FacebookTweet about this on Twitter
Předchozí článek

Causa Štika: Jak zkrotit královnu českých rybníků

Následující článek

7 nejlepších evropských hotelů pro rodiny, sportovce i požitkáře, které vybrali čtenáři portálu o cestování

Procházková Simona

Procházková Simona

Vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze obor Informační studia a knihovnictví. Miluje knížky a obdivuje ty, kteří je tvoří. Ráda by taky minimálně jednu časem vydala, nápad už nosí v hlavě dlouho. Nejčastěji píše o zdraví, dětech a psychologii, miluje cestování a horské túry a ve volném čase fotografuje, sportuje a peče úžasné dorty pro své blízké. Má malého syna a nejlépe se cítí se svou rodinou v domečku za Prahou. A co nemusí? Nudu a lidi, kteří si pořád na něco stěžují. Její motto? Co se vleče, neuteče.